Arama

MSN Messenger Nedir?

Güncelleme: 3 Haziran 2008 Gösterim: 42.406 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Aralık 2006       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MSN, [M]icro[S]oft [N]etwork kelimelerinin kısaltılmış halidir.Yani microsoftun net üzerinden verdiği hizmetlerin genel adıdır.ilk defa 24 agustos 1995 te windows 95 işletim sistemi ile birlikte cıkmıstır.2006 da ise adı live olarak değişmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
İnternet servis sağlayıcısı olarak hizmet verir. Ayrıca .NET Passport hizmetinin bel kemiğidir. Google'ın arama motoru teknolojisindeki tekelini kırmak ve arama motoru piyasasından pay kapmak amacıyla MSN Search hizmeti geliştirilerek hizmete sunuldu. Arama motoru hizmetinin yanı sıra bir portal olarak haber, video, yaşam gibi çeşitli konularda gezginlerine çeşitli bilgiler sağlar.

Ayrıca; MSN Messenger, Microsoft'un sahip olduğu MSN Passport sistemindeki kullanıcı adını kullanarak giriş yapılabilen anında mesajlaşma servisidir. Dünyada AOL'den sonra en çok kullanıcısı olan anında mesajlaşma sistemidir. Özellikle Türkiye'de son yıllarda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. MSN Messenger'la, metin, ses, cep telefonu ve hatta görüntülü konuşmayla gerçek zamanlı olarak dostlarınızla, ailenizle veya iş arkadaşlarınızla çevrimiçi sohbet etmek mümkündür. Fotoğraflarınızı, dosyalarınızı, aramaları paylaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca kişiler listenizdekilerle bir mobil aygıt üzerinden sohbet edebilirsiniz.

Yeni eklenen özellikleri sayesinde artık Yahoo! kullanıcıları ile de anlık olarak mesajlaşabilecekler.

Türkiye'de yaklaşık olarak 12.8 milyon MSN Messenger kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor ve bu rakamla %100 penetrasyona sahip olan tek ülke konumunda yer alıyor.

monsher - avatarı
monsher
Ziyaretçi
24 Aralık 2006       Mesaj #2
monsher - avatarı
Ziyaretçi
MSN Messenger 1:
1999 yılında ilk ürün piayasaya sunuldu.AOL'ün kendi anında mesajlaşma yazılımı olan AIM ağı ile uyumluluk vaat ediordu.basit metinsel mesajlaşma ve adres defteri barındırıordu....
Sponsorlu Bağlantılar

MSN messenger 2:
1999 un sonlarına doru duyurulan MSN Messenger 2 minik görsel deişiklikler içeriordu.bunnar arasında reklamlar için banner alanı ve chat penceresinin özelleştirilmesiydi....

MSN messenger 3:
2000 yılının mayıs ayında sunulan bu üçüncü sürüm artık dosya transferi yapabilmenize izin veriordu.dahası pc nizde bulunan Net2Phone ile PCden PCye ses aktarımı da yapabiliordu ki bu ilk VoIP uygulamalarından biridir.

MSN Messenger 4.6:
Arabirim deişiklikleri,adres defterindeki kişileri gruplama ve sesli görüşme gibi ynilikler getiren messenger 4.6,2201 yılının ekim ayında sunuldu.bu sürüm yannızca win 9x,ME,NT ve 2000 üzerinde çalışıordu ve win XP kullanıcıları win messenger kullanmak zorundaydı.

MSN Messenger 5:
2002 yılında sürülen bu sürüm ile Win XP kullanıcıları artık win messenger beraberinde MSN messengerı da kullanabilir hale geldiler.bu sürüm içerisinde UPnP tabanlı dosya transfer protokolü ve minik arabirim deişiklikleri bulunuordu.

MSN messenger 6:
temmuz 2003 tarihinde duyurulan msn messenger 6 birçok deişiklikler içerisinde barındıran ve messenger programını basit bir chat aracındsan ziyade komple bir haberleştirme aracına kavuşturan sürüm oldu.bu sürüm sayesinde programın arabirimi tamamen deiştirilebi,lir hale geldi.ilk defa emoticons,kişi resimleri v şuanki sürümde gördüğümüz biçok yenilik bu version ile gelmiş oldu.bu version içerisinde gerek güvenlik gerekse arabirimi deiştiren biçok alt güncelleme sunuldu...

MSN messenger 6.1:
Aralık 2003 tarihinde gelen bu sürüm daha çok mesajlaşma penceresinde deişiklikler içeriordu.artık pencerenin renk temasını deiştirebilior ve menü alanını gizleyebiliordunuz.aynı zamanda programın protokolü MSNP olarak deiştirilmiş oldu.

MSN Messenger 6.2:
2004 yılının nisan ayında piyasaya sürülen MSN messenger 6.2,altı numaralı msn serisinin son versionuydu.bu versionda mobil kullanıcıların ikonları daha belirgin olarak deiştirildi.ayrıca bağlantı sorunlarını çözmek için bir yardım arabirimi eklendi.LAUNCH Site isimli bölüm ise FUN GAMES olarak deiştirildi..

MSN Messenger 7.0
Nisan 2005 tarihinde gelen bu sürüm ile artık winks getirilmiş oldu.aynı zamanda kendi resminizi animasyomlu resim ile deiştirebiliordunuz.kişi listenizdeki isimlerin stilleri ise bir anında mesajlaşma yazılımına daha yakışır şekilde dizayn edildi.bu sürüm NT tabanlı olmayan Windowslarda da çalışabilen son sürümdü..

MSN Messenger 7.5
23 Ağustos 2205 tarihinde sunuldu.bu sürüm özellikle güvenlik konusunda yenilikler barındırıordu.görsel annamdaki yeni özellikler ise dinamik arka zeminleri,ses klipleri gönderebilmesi,daha fazla göz kırpma ve ifadelerden oluşuordu.ancak bu sürüm artık yannızca Win XP tabanı altında çalışabiliordu.

ahmed - avatarı
ahmed
Ziyaretçi
3 Haziran 2008       Mesaj #3
ahmed - avatarı
Ziyaretçi
1- MSN insanların bilgisayar başında oldukları zamanlarda ve müsait olabildikleri kadar yazabildikleri kullanışlı bir iletişim aracıdır.

2- MSN telefon konuşması değildir, sırayla konuşmak yada her iletiye anında cevap vermek her zaman mümkün değildir.

3- Hemen hemen hiç kimsenin bilgisayar başında iken tek işi MSN de konuşmak değildir, olmayabilir. İnsanlar o sırada çalan telefonlarına cevap vermek, işlerini takip etmek, yazılarını yazmak, internette araştırma yapmak, maillerine cevap yazmak yada gerektiği zaman gerekli kişiler ile ilgilenmek zorunda olabilirler. (size de ve bunların tamamını da MSN'de o anda yazışmakta oldugu insanlara tek tek açıklaması da pekde kolay olmayacaktır)

4- MSN yazışmaları sırasında: "Neden cevap vermiyorsun?" , "Meşgulsun sen sanırım" gibi manasız konuşmalar kimseye fayda getirmediği gibi, "İşin varsa ben gideyim" , "Senin konuşmaya niyetin yok" gibi kaprisler yapmak ta adamına göre zarar bile verebilir...

5- Özellikle geniş band ve sınırsız bağlantıların (ADSL,Kablonet vs) yaygınlaşması ile birliklte MSN kullanıcıları ve bunların gün içinde Online bulunma süreleri artmış, "Şurdan nete bi bağlanayımda arkadaslarla iki sohbet edeyim" zaman kısıtlaması ortadan kalkmıştır.Bu yüzden herkesin içinde bulundugu şartlar ve öğrenmek zorunda da olmadığımız gerekçeleri yüzünden konuşma hızı ve yazışma periyodu tamamen ucu açıktır.Şimdi yazdıgınız bir iletiye, yarım saat sonra ( acil değilse) cevap gelebilir.Ve sizde buna 20 dakika sonra cevap yazabilirsiniz.Gereksiz tavırlar; adı üstünde -gereksizdir-.

6- İnsanların internet kullanırken e-maillerine bakmaları yada -okuması uzun süren yazılar- okumaları son derece normaldir. Karşı tarafın sizden başka çok sayıda kişiyle aynı anda birşeyler konuşabilmesi de çok normaldir. Onlara bu "hakkı" vermiyorsanız sizinle ilgilenmemelerini ve sürekli sizinle konuşmamalarını ilgilenmeme, deger vermeme olarak gormek yerine, yaptıgınızın ona ve şahsına saygısızlık olabileceğini de düşünmelisiniz. Çünkü MSN telefon değildir, yüzyüze konuşma asla değildir.(Bkz:Madde 1)

7- MSN mektuplaşma gibidir,süre ve devamlılık arzetmek zorunda değildir.Konuştugunuz kişinin sizinle konuşmak istediğine yada müsait oldugu zaman konuşabileceğine inanıyorsanız siz çekiştirmeden zaten konuşacaktır. Madde 4'teki sözleri söylemek zaten son derece manasız olurken, eğer buna emin değilseniz zorlamak da bi o kadar manasız olacaktır.

8- MSN Messenger penceresinden, ses tonunuz, mimikleriniz, sesinizdeki dalgalanma, yüz ifadeleriniz harfler ile beraber gitmeyecektir.Bu yüzden karşı taraf sizin ne düşünerek yazdığınızı değil, yazdıklarınızı okuyan bir insanın düşünebileceklerini düşünerek okur.

Alıntıdır.

Benzer Konular

9 Eylül 2008 / Misafir Sosyal Ağlar
30 Ekim 2012 / KANIDELi Sosyal Ağlar
1 Kasım 2010 / Misafir Sosyal Ağlar