Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 2 Temmuz 2013  Gösterim: 137.379  Cevap: 13

Tenis Nedir? Tenis

Mystic@L
26 Eylül 2006 20:28       Mesaj #11
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi
Tenisin Tarihi
MsXLabs.org

Sponsorlu Bağlantılar
tenis1

Tenis 1873 yılında bulunduğunda ilk adı neydi sizce ??

a)Tenez b) Jeu de paume c) tennis d) caitchspeel e) sphairistike
Doğru cevap: E seçeneği.

Bu adı ona sporun mucidi olan İngiliz ordusundan Walter Wingfield vermişti.

O, bu antik oyunu tarihin karanlık sayfalarından çıkartıp daha da geliştirmiştir. Sphairistike Yunanca'da "top" anlamına gelmektedir ve tenis antik çağda Yunanistan , Roma , Mısır , Pers ve Arabistan'da popüler olan handball ile benzerlik göstermektedir.

Tenis ilk sıralarda topu alıp , koşmak şeklinde oynanan bir oyundu daha sonra ise 10. yüzyılda oyun Fransa'ya geldiğinde şu andaki gibi kortta oynanmaya başlandı. Ancak yine de şu andaki halinden farklıydı. Fransızlar tenise Tenez adını vermişlerdi. Tenez Fransızca'da "al ve oyna" manalarına gelmektedir.

Daha sonraları Fransızlar tenise "jeu de paume" ya da bir başka deyişle "el sporu" demişlerdir. Fransa'nın dışında ise tenis bir kraliyet ailesine özgü bir oyun olarak biliniyordu.

tenis2

Daha sonra tenis İngiltere'ye ulaştı ve orada "caitchspeel" adını aldı . Tenis İngiltere'de şu andakine daha yakın bir şekilde tahtadan raketlerle oynanmaya başlandı. 1500'lere gelindiğinde otun daha da geliştirilmiş bir durumdaydı.

Sonraki yıllarda pek önemli gelişmeler olmamıştı taa ki iki kişi 1858 yılında Birmingham'da (İngiltere) bir tenis kortu kurana dek.

Bu tenis kortu 2.13 metrelik bir tenis kortu tarafından ikiye ayrılmıştı . Böylece tenis şu andaki çehresine yavaş yavaş kavuşmaya başlamıştı.

Tenis 1874'te Amerika'ya ulaştı. 1870'lerin sonunda tenis Avustralya'ya kadar ulaşmıştı. 1896'da ise tenis olimpiyat oyunlarının orijinal oyunlarından biri haline gelmişti.
Son düzenleyen _Yağmur_; 30 Haziran 2013 09:21 Sebep: Sayfa düzeni


Misafir
30 Mayıs 2010 18:55       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Tenis
MsXLabs.org

Sponsorlu Bağlantılar
Tenis, raketle iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (kort) atmaya çalışırlar.

İngiltere'den 1800lerde ilk olarak oynanmaya başlayan oyun, öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yayılmıştır. Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır.

Oynama biçimi
Tenis dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle betonda, balçıkta veya çimin üzerinde oynanır.

Kortlar
Tekler maçlarında kort 23.77 metre uzunluğunda ve 8.23 metre enindedir. Kortun eni çiftler maçlarında 10.97 metreye çıkartılır. Kortun etrafındaki fazladan kalan alan ise oyuncuların kaçan toplarını alabilmesi içindir.

Kortun eninden gerilmiş olan net sınır çizgisini iki eşit parçaya böler. Net desteğin 1.07 metre uzunluğunda ve merkezin 914 milimetre yüksekliğindedir.

Kort Çizgileri
Kortların genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir. Bunların ortasındaki küçük işaretin adı ise merkez çizgisidir.

Kort Tipleri
Üç ana türde kort vardır. Kortların yüzeyinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir. En bilinen üç kort türü:

Balçık Kortu Çim Kortu Sert Kort
Bazı oyuncular belirli yüzeylerde daha başarılı sonuçlar elde ederken bu oyunculara başarılı oldukların kortun uzmanı (örneğin çim kort uzmanı) denilir.

Balçık kortları 'yavaş' olarak tanımlanırlar çünkü top rakete ilk değdiğinde hız kaybeder ondan sonra oldukça yükseğe zıplar ve bu oyunculara "dönüşü olmayan şutta" zorluk çektirir. Balçık kortlarında oynanan oyunlarda topun bıraktıği izler belirgindir.

Sert ve çim kortlar daha "hızlı" yüzeylerdir. Bu hız yapıldıkları maddeye göre değişir. Bu yüzeylerin özelliği kısa sıçrayışlardır. Bu kortlarda sert servis atan ve vuruşları sert olan oyuncuların avantajı vardır. Çim kortlarda topun sıçraması miktarı, çimin ne kadar sağlıklı ve ne sıklıkta biçildiğini gösterir.

Normal bir puanlık oyun
Oyuncular veya çiftler nette karşılıklı bir biçimde durur. Bir oyuncu servisi uygular ve netin karşısındaki oyuncu(lar) yani rakib(ler)i alıcıdır. Servis kortun iki yarısı arasından değişir.

Her bir puan için, servis atan kişi sınır çizgisinin arkasında, orta işaret ile yan çizgi arasında durur. Alıcı onun tarafındaki netten istediği yerde durabilir ama genellikle servis kutusunun arkasındadır. Alıcı hazırsa servis atan atar.

Meşru olarak top nete değmeden üstünden rakiplerinin çaprazı sahasına iner
Son düzenleyen _Yağmur_; 30 Haziran 2013 09:23 Sebep: sayfa düzeni
cco
23 Aralık 2010 18:53       Mesaj #13
cco - avatarı
Ziyaretçi
Tenis
MsXLabs.org & Vikipedi

Tenis, raketle iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (korta) atmaya çalışırlar. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır.
İngiltere'den 1800lerde ilk olarak oynanmaya başlayan oyun, öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yayılmıştır. Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır.
Tenis dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle betonda, balçıkta veya çimin üzerinde oynanır. Bazen de toprak sahada oynandığı görülür. Kortların önemli uzunluk ölçünleri vardır ve her kort bu ölçülere göre yapılmak zorundadır.

Kortlar
Tenis kortu bir dikdörtgendir. Tenis kortları 23,77m (78 feet) uzunluğunda ve 10,97m (36 feet) genişliğindedir. Tekler müsabakası için genişlik 8,23m (27 feet) ‘dir.
Tenis kortu, 1,07m (3.1/2 feet) yüksekliğindeki iki direğin üzerinden geçen çelik tel veya kordona asılmış durumdaki fileyle ortadan ikiye ayrılmıştır. File gergin olmalı, direkler arasını tamamen doldurmalı ve topun geçmeyeceği kadar sık dokunmuş olmalıdır. Filenin orta yüksekliği 0,914m (3 feet) olup, fileyi tutan çelik telin üzerinden geçerek yere sabitlenen bir “orta bant” ile filenin yüksekliği ve gerginliği ayarlanır. Filenin üzerindeki çelik tel, bir bant tarafından (file bantı) örtülü olmalı. File bantı ve orta bant tamamıyla beyaz olmalıdır. Fileyle ilgili kurallar arsında şunlar yer alır:
Çelik telin veya kordonun çapı en çok 0,8 cm (1/3 inç) olmalıdır.
Ortada bulunan file bandının genişliği en çok 5 cm (2 inç) olmalıdır.
Filenin bandının genişliği, çelik telin her iki yanından da aşağıya doğru en az 5 cm (2 inç), en çok 6,35 cm (2.1/2 inç) olmalıdır.

Kort Çizgileri
Kortların genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir. Bunların ortasındaki küçük işaretin adı ise çilekeş çizgisidir.Bu çizgilerin kalınlığı 5 cm.dir

Kort tipleri
Beş ana türde kort vardır. Kortların yüzeyinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir. En bilinen dört kort türü:
  • Toprak Kort
  • Çim Kort
  • Sert Kort
  • Halı Saha Kortu
  • Sentetik Kort
Bazı oyuncular belirli yüzeylerde daha başarılı sonuçlar elde eder. Bu oyunculara başarılı oldukları kortun uzmanı (örneğin çim kort uzmanı) denilir.
Toprak kortları 'yavaş' olarak tanımlanırlar;çünkü top rakete gelene kadar hız kaybeder ondan sonra oldukça yükseğe zıplar ve yere çarptıktan sonra ani bir hizlanma olur;çünkü toprak kortta oyuncular top-spin vuruşları tercih etmeleridir. Toprak korttaki maçlar winner adı verilen sayı alan vuruşların daha zor olması sebebiyle daha uzun sürer. Sayılar genellikle oyuncularin basit hatalar denilen topun filede kalması ya da çizgilerin dişarı atilmasi sonucu alınır . Toprak kortlarında oynanan oyunlarda topun bıraktıği izler belirgindir.
Sert ve çim kortlar daha "hızlı" yüzeylerdir. Bu hız yapıldıkları maddeye göre değişir. Bu yüzeylerin özelliği kısa sıçrayışlardır. Bu kortlarda sert servis atan ve vuruşları sert olan oyuncuların avantajı vardır. Çim kortlarda topun sıçraması miktarı, çimin ne kadar sağlıklı ve ne sıklıkta biçildiğini gösterir.
Normal bir puanlık oyun:
Oyuncular veya çiftler nette karşılıklı bir biçimde durur. Bir oyuncu servisi uygular ve netin karşısındaki oyuncu(lar) yani rakib(ler)i alıcıdır. Servis kortun iki yarısı arasından değişir.
Her bir puan için, servis atan kişi sınır çizgisinin arkasında, orta işaret ile yan çizgi arasında durur. Alıcı onun tarafındaki netten istediği yerde durabilir ama genellikle servis kutusunun arkasındadır. Alıcı hazırsa servisi atan kişi atar.
Meşru olarak top nete değmeden üstünden rakiplerinin çaprazı sahasına iner.Top eğer servis atarken dışarı çıkarsa aut olur ve servisi atan kişi puan kaybetmiş olur.

Tenis, bu spora özgü raket ve toplarla oynanabilmektedir

Vuruşlar

Servis
Court tennis de servis aşamaları sırasıyla (sağ elini kullanan oyuncular için);
1- Raket ve top birbirine paralel şekilde elde hazır olur.
2- Doğru servis kutusuna alınan vücut pozisyonuyla birlikte top dikey alın hizasına yaklaşık 2 kol boyu yükseltilir.
3- Top raketle eş zamanlı birbirinden ayrılırken sağ eldeki raket, koldaki flexörleri çalılştırarak sırta kapalı şekilde alınır.
4- Dirsekten, yukarıya doğru yükselen topa, omuzudan kuvvet alarak vuruş uygulanır ve raket sol ayak yanına indirilerek vuruş tamamlanır.

Forehand
Forehand de sağ kol raket tek elle tutulacak şekilde baş üstünden düzgün bir açıyla kol gergin bir şekilde geriye çekilir.Bu esnada bacaklar birbirine paralel olacak şekilde hafif bükük durulur. Gerilen raket aşağıdan giderek hafif bükülmüş dizin tam önünde durur, topa vurulur. Topa vurulduktan sonra raket boyna çekilir ve çekilirken sol elle tutulur.

Backhand
Backhand vuruşunda geriye iki elle raket çekilir. Raket geriye çekildikten sonra yüzü karşıyı göstermelidir. raket çekilirken dizler paralel bir biçimde hafif kırılmalıdır. topa dizin biraz önünde raket iki elle vurulmalıdır. raket topa vurulduktan sonra iki elle boyna çekilmelidir.

Turnuvalar
Teniste 4 büyük turnuva (Grand Slam) vardır. Bunlar; Avustralya Açık, Fransa Açık "Roland Garros", Wimbledon ve Amerika Açık'tır. Amerikan Açık Tenis Turnuvası; sert kortlarda, Fransa Açık Tenis Turnuvası; toprak kortta, Wimbledon; çim kortlarda, Avustralya Açık ise Sentetik Kortlarda oynanır. Bu turnuvaların dışına başka turnuvalar da düzenlenmektedir.

Veteranlar

Veteran tenisi
VETERAN tenisi dünya spor dünyasına birçok yönden damgasını vurarak ön plana çıkmaya başladı. Hangisinden başlayalım bilmiyoruz. Ancak, çok ayrıcalıklı bazı durumları vurgulayabiliriz.
Dünyada +85 yaşın üzerinde düzenli turnuva yapılan başka bir spor dalı ve bu yaşın üzerinde maç kazanma mücadelesi yapan başka bir dalda sporcu yok. Bilindiği gibi veteran teniste turnuvalar (kadın ve erkek için) +35 yaşta başlar ve 5'er yıllık aralarla erkeklerde +85, kadınlarda +75 kategorilerinde oynanır. Bütün bu kategorilerin ulusal ve uluslararası müsabakaları var. Dünyada bir yılda 186 bireysel turnuva ve takım şampiyonası oynanıyor. Dünya şampiyonaları da hiç aksamadan yapılıyor. Şu anda erkeklerde en yaşlı tenisçi 93 yaşında.
Her yıl Dünya Veteran Şampiyonası (B serisi +55 +60 +65 +70 +75 +80 +85) Antalya'da Ali Bey Club Tatil Köyü'nün gerçekten mükemmel tenis tesislerinde yapılıyor. 31 ülkeden 600 civarında kadın erkek tenisçinin katılacağı bu şampiyona, gerçekten ilginç ve büyük bir spor olayı. Önce takım şampiyonası oynanacak, ondan sonraki hafta ise bireysel turnuva yapılacak. Türkiye bu şampiyonaya +55 +60 +65 +70 +75 kategorilerindeki takımları ile katılacak. Bireysel turnuvaya ise yeterli puana sahip tenisçimiz olmadığı için giremeyeceğiz.

Maç, Set ve Galibiyet
Bir taraf servis atarak oyunu başlatır. Kazanılan her sayıda oyuncunun puanı 15, 30 ve 40 şeklinde artar. Sayı, topun rakibin sahasında kalması, rakibin topu hatalı atması, rakibin iki kere üst üste hatalı servis kullanması gibi durumlarda kazanılır. Üç sayı alıp 40 puana erişen oyuncu, bir sayı daha kazanırsa, o set içinde 1 puan kazanmış olur. Toplamda 6 puan yapan oyuncu, bir set kazanmış olur. Erkeklerin maçında toplamda 5 set ve bayanların maçında toplamda 3 set oynanır. Setlerin çoğunu kazanan oyuncu, galip gelir.
Eğer maç sırasında 40-40'lık bir eşitlik meydana gelirse, bir sonraki sayıyı kazanan avantajı elde eder. Böyle bir durumda oyuncu bir sayı daha kazanırsa puanı alır, sayıyı rakibi kazanırsa eşitlik durumu yeniden oluşur. Bir oyuncu iki sayı üst üste kazanıncaya kadar da mücadele bu şekilde devam eder.
Son düzenleyen _Yağmur_; 30 Haziran 2013 09:29
11 Ekim 2012 11:26       Mesaj #14
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Tenis
MsXLabs.Org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

Bir ağla ortasından ikiye bölünmüş bir alanda (kort) tek ya da çift oyuncuların raketle karşılıklı vurdukları ya da çeldikleri topu, belli kurallara göre, karşılanamayacak biçimde birbirlerinin alanına düşürerek sayı kazanmalarına dayanan oyun, alantopu 23,77 m. uzunluğundaki alanın genişliği 8,23 m. (tekler) ya da 10,97 m. (çiftler) olur. File yüksekliği, yanlarda 1,06 m., alanın ortasında 0,915 m.dir. Fileye paralel ve 6,40 m. uzaklıkta servis çizgileri vardır. Tenis topunun çapı 6,35-6,67 cm.; ağırlığıysa 56,70-58,47 gr. arasındadır. Teklerde, kurayı kazanan oyuncu sahayı ya da servis atma hakkını seçer.

Servis, servis çizgisine basmadan ve servis alanı içinden atılır. Servis atışında top file üzerinden geçip çapraz sahaya düşmelidir. Aykırı durumda, ya da topun üst üste iki kez fileye değip karşı çapraz sahaya düşmesi durumunda rakip oyuncu bir sayı kazanır. Ayrıca, servisten gelen top yere değmeden karşılanırsa; oyuncu topu sahasında iki kez yere vurdurursa, topu saha dışına atarsa; top rakete bir defadan çok vurursa; oyuncu ya da raketi fileye, file direklerine ya da tele değerse; karşıdan gelen top fileyi geçmeden karşılanırsa; oyuncu topa değer ya da raketle yürütürse bir sayı kaybeder. İkinci sette yer değiştirilir ve diğer oyuncu servis atar. Çiftlerde, ilk sette servis atanın eşi üçüncü, karşı çift ikinci ve dördüncü setlerde servis atarlar. Servis sırası değiştirilemez.

Tarafların kazandığı ilk sayı 15, ikinci 30, üçüncü 40, dördüncü "set" olur. Her iki taraf da üçer sayı alırsa beraberlik doğar. Bundan sonra alınan sayıya avantaj denir. Seti kazanmak için avantajlı tarafın bir sayı daha alması gerekir. Altı set alan taraf oyunun galibi sayılır. Beşer setlik eşitlikte, taraflardan biri, ilk iki setlik üstünlük sağlayıncaya dek oyun sürer. 1874 yılında İngiliz Wingfield tarafından bulunan bu oyun, önceleri Sphairistike ve Lawntennis olarak adlandırıldı. Zamanla, kısaca "tenis" adıyla yaygınlaştı. Uluslararası karşılaşmaları içeren Davis Kupası ilk kez 1900'de, Wightman Kupası da 1923'te düzenlendi.Daha fazla sonuç:
tenis hakkında kısaca bilgi

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç