Arama

Niğde - Merkez - Niğde Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi

Güncelleme: 11 Eylül 2008 Gösterim: 9.224 Cevap: 0
Bia - avatarı
Bia
Ziyaretçi
11 Eylül 2008       Mesaj #1
Bia - avatarı
Ziyaretçi
Niğde Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi

Sponsorlu Bağlantılar
Tarihce:

Niğde Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi 1998-1999 Eğitim-Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile ilhanlı mahallesinde Cumhuriyet Lisesi binasında Eğitim-Öğretime başlamıştır. Niğde Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi 1999-2000 Eğitim-Öğretim yılında eskiden Sosyal Hizmetler binası olarak hizmet veren binaya taşındı..2004 yılında yeni binasının inşaatına başlanmış olup,2006-2007 eğitim-öğretim yılı 2.döneminden itibaren ( 12.02.2007 )yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır.53 dönüme sahip okul binamız 6 bloktan oluşmaktadır.Kapalı alan 14,4 dönümdür.

ÖĞRENCİLERİMİZİN ;
a) Güzel sanatlar alanında ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim-öğretim görmeleri,
b) Özel yetenek gerektiren yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını,
c) Yabancı dil öğrenmelerini,
d) Alanlarında araştırmacılığa yönelmelerini, yetenekleri doğrultusunda yorum ve uygulamalar
yapabilen, yaratıcı ve üretken kişiler olarak yetişmelerini,
e) Millî ve milletler arası sanat eserlerini tanımalarını ve yorumlamalarını

sağlamaktır.

İLKELERİMiZ
Bütün öğrencilere orta öğretim seviyesinde asgari bir genel kültür verilir.
Öğrenciler, güzel sanatlar alanında ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda yüksek öğrenime hazırlanır.
Öğrencilerin planlı, düzenli, verimli çalışma yöntem ve teknikleri kazanmaları sağlanır.
Öğrencilerin kişilikli ve bilinçli, kendilerine güvenen ve yeterli, kendisi ve başkalarıyla ilişki kurabilen,
medeni cesaret sahibi olan vatanını milletini seven ve yüceltmeye çalışan, çağdaş, akılcı ve laik davranışlı
bireyler olarak yetiştirilmesi hedeflenir.

VİZYONUMUZ
Türk Milli Eğitiminde ilköğretim ile yüksek öğretim arasında etkin bir sanatsal köprü oluşturmaktır.
Bilimsel. sanatsal ve teknolojik ve felsefi esaslara dayanan yeniliklere açık. yaratıcı ve üretken metotlu
çalışan, sürekli olarak gelişen ve yenileşen, sanatı yaşayan ve yapan, sanat eserlerini tanıyan ve yorumlayan,
en az bir yabancı dili çok iyi bilen, maddi ve manevi bakımdan donatılmış, özel yetenek gerektiren yüksek
öğretim programlarına etkin olarak hazırlanan, etkili ve yüksek nitelikli çağdaş, demokratik ve laik bireyler yetiştirmektir.

MİSYONUMUZ
Öğrencilerimizin;
Bireysel yeteneklerini dikkate alarak öğrenmelerini. bilgili. becerili. özgüvenli olmalarını,
Sanat eğitimi ile soyut duygu ve düşüncelerini somuta dönüştürebilmelerini ve var olmayan yeni biçimler, yeni ilişkiler
ortaya çıkarabilmelerini,
Çağın değişen ve gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek beceriler kazanmalarını,
Liderlik özelliklerinin yanı sıra, işbirliği ve ekip çalışmalarına yatkın bireyler olmalarını.
sağlamaktır.

Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden mezun olan öğrenciler ;
Üniversitelerin Resim öğretmenliği bölümlerine,
Güzel sanatlar fakültelerinin
- İç Mimarlık,
- Resim,
- Heykel,
- Seramik,
- Grafik,
- Tekstil,
- Sahne Dekorları,
- Kostüm,