Arama

Böcek Alerjisi

Güncelleme: 17 Haziran 2010 Gösterim: 3.400 Cevap: 1
volture - avatarı
volture
VIP "Ipıslak Balık"
28 Eylül 2008       Mesaj #1
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Böcek Alerjisi

Sponsorlu Bağlantılar
Bal arısı, yabanî arı ve eşekarısı sokmalarına karşı alerjik olan kişiler sokulmamak için tedbir alabilirler mi ?
Evet. Önceden alınacak bazı tedbirlerle böyle sokma imkânları kısmen önlenebilir:
a.Her nevi yiyecek maddesi bu böcekleri cezbedebilir. Dışarıda yemek pişirmek veya yemek, ev hayvanlarına dışarıda yiyecek vermek, açık bırakılan çöp tenekeleri, bir çocuğun yemekte olduğu tatlılardan döküntüler bu gibi böcekleri cezbedebilir. Yemekler yeninceye kadar örtülü tutulmasıyla, çöplüklerin son derece te­miz tutulmasıyla, çöp tenekelerinin ve ev dışındaki dinlenme yer­lerinin devamlı püskürtme ilâçlarla ilaçlamak bu gibi böcekle­ri uzaklaştırır
b.Bahçelerde elektrikli bahçe kırpma makasları, traktörler, mo­torlu biçme makineleri kullanılmamalıdır.
c.Parfümler, saç spreyleri, saç losyonları, güneş losyonları ve baş­ka birçok kozmetik böcekleri cezp ettiklerinden bunların kulla­nılmasından kaçınılmalıdır. Böceklerin kapılabileceği bol giysi­ler, parlak renkler, çiçekli kumaşlar ve siyah renkli elbiselerden kaçınılmalıdır. Beyaz, yeşil ve hâki renkleri ne arı türlerini cezbeder ne de sinirlendirir.
d.Sert toprak veya kumluk yerler dışında daima ayakkabı kul­lanılmalıdır.
e.Sağduyu sahibi olunduğu zamanlar bazı sokmalar önlenebilinir. Kolların sallanması arıları kaçırmayacağından bu hareket­ten kaçınılması ve arıları çekebilecek başka hareketler de ya­pılmaması gereklidir. Bütün anî hareketler arıların saldırısını artırabilir. Her zaman etrafa bakınmak ve dikkatli olmak da bir­çok sokulma vakasını önleyebilir.

Böcek sokmalarına karşı hassas olan kimseler başka ne gibi tedbir­ler alabilirler ?
Bu gibiler dışarıda bulundukları.zamanlar yanlarında daima içe­risinde enjeksiyon için epinephrine, antihistemin tabletleri ve kan akıntısını durdurmak için kola veya bacağa sarılan sıkı bir sargı bulunan bir ilâç takım çantası bulundurmaları gereklidir. Bir sokma olayı meydana geldiği zaman bu ilâçlardan gerekenler der­hal kullanılmalı ve bir doktora başvurulmalıdır.

Böcek sokmalarına alerjik olanlar profilaktik yoldan tedaviye tâbi tutulabilirler mi ?
Evet. Bu gibiler böceklerin özleriyle teste tâbi tutulabilirler ve alı­nan sonuca göre gerekli özle hazırlanacak ilâçla (hyposensitize) tedavi edileceklerdir.


Ayrıca Bknz

Böcek Dünyası


Son düzenleyen asla_asla_deme; 17 Haziran 2010 06:10
PembeSeker - avatarı
PembeSeker
Ziyaretçi
28 Ekim 2008       Mesaj #2
PembeSeker - avatarı
Ziyaretçi
Belirtiler
* Kaşınan gözler;
Sponsorlu Bağlantılar
* Boğazda ve göğüste sıkışma duygusu

Gözlerin.dudakların veya dilin şiddetli şişmesi ile anafilaksi; nefes almayı zorlaştıracak şekilde boğaz şişmesi; öksürme veya hırıltılı nefes alma; ürtiker; konuşma bozukluğu; zihin karışıklığı; kramplar; bulantı ve kusma; anksiyete; bilinç kaybına yol açan şiddetli tansiyon düşmesi

Böcek ısırması alerjisinin belirtileri genelliklesmilev ısırmanın meydana gelmesinden itibaren birkaç dakika sonra ortaya çıkar. Böcek zehirine karşı hafif duyarlı olan kişilerdesmilev ürtiker meydana gelebilir ve sokma yerinde duyulan ağrı ve şiddetli kaşınmaya ek olaraksmilev gözler de kaşınabilir. Olağanüstü duyarlı kişiler şiddetli ürtiker ve anfilaksi gibi daha şiddetli belirtiler gösterebilirler; burada boğazın kasılmasısmilev nefes almada zorluğa yol açar; karın ve uterus kramplarısmilev bulantısmilev kusmasmilev baş dönmesismilev tansiyonun şiddetle düşmesismilev tutarsız davranışlar ve şiddetli anksiyete görüür. Bu kişiler bilinç kaybına da uğrayabilirler.
Böcek sokmalarına karşı şiddetli reaksiyonlar 10 ila 20 dakika içinde oluşabilir veya birkaç saat hatta birkaç gün hiç görülmeyebilir. Genelde reaksiyon ne kadar kısa zamanda başlarsa o kadar şiddetli olacaktır. Eğer bir şahıs şiddetli bir reaksiyonun belirtilerinden herhangi birini gösterirsesmilev kendisine derhal adrenalin (epinefrin) tedavisi uygulanmalıdır.
Reaksiyon geciktiği zaman sıklıkla serum hastalığı şeklini alır. Belirtiler ateşsmilev mafsal ağrılarısmilev ürtiker ve lenf bezlerinin şişmesidir. Aynı kişi aynı böcek sokmasından dolayı hem ani bir tepki hem de gecikmiş tepki gösterir.
Gerçek sebebin (tam sebebin) teşhis edilmesi derhal mümkün olmayabilir fakat bir noktada doktorunuz böceğin sizi nerede soktuğu; böceğin neye benzediği; nasıl hareket ettiği; böcek sokmasının (iğnenin) neye benzediği; ve olayın günün hangi saatinde ve nerede olduğu ile ilgili sorular soracaktır. Teşhisi doğrulamak için doktorunuz olaydan birkaç hafta sonra cilt testleri uygulayabilir.


Benzer Konular

8 Haziran 2020 / *TeoDora* Genel Galeri
10 Haziran 2013 / Misafir Zooloji
4 Şubat 2016 / iceslush Soru-Cevap
27 Kasım 2013 / Misafir Cevaplanmış
Etiketler: Böcek Alerjisi