Arama

Kurban kesmek yerine bağış yapılabilir mi?

Güncelleme: 16 Şubat 2016 Gösterim: 3.165 Cevap: 1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
6 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Kurban kesmek yerine bağış yapsak olur mu?
Son düzenleyen ahmetseydi; 16 Şubat 2016 21:17 Sebep: Soru düzeni
OneNight
Yasaklı
16 Şubat 2016       Mesaj #2
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
"İbadet kuralları sabittir, bağış kurbanın yerine geçmez"

Sponsorlu Bağlantılar
İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı:

DİNİN ibadet kuralları sabittir. Onları bizim değiştirme yetkimiz yoktur. Din Allah’ındır. Dini görevleri bize yükleyen Allah’tır ve onun yüklediği her görevin de bizim dinimiz için ve dünyamız için sayılamayacak kadar yararları vardır. Allah’ın bize yüklediği her görevin yararı vardır. Dinin kurallarını özel şartlara göre, lokal şartlara göre, geçici durumlara göre değiştirmeye kalktık mı, dinin bütünü elden gider. Onun için dinin koruyucusu bu dinin kıyamete kadar kurallarıyla birlikte yaşamasını istemiştir. Allah’ın koyduğu kuralları kulların değiştirmesi mümkün değildir. Onun için biz namaz gibi, oruç gibi, zekat gibi, kurban gibi ibadetleri değiştirme yetkisine sahip değiliz. Kurbanın amacı zaten hayır yapmak olduğu için o yolla yardımı yaparız. Yani din kurban kesilecek diyorsa kurban keseceğiz. Kurban kesmek, zekat vermek hayır yapmanın asgari limitidir.

Ben biliyorum ki halkımız sadece zekatla ya da sadece kurbanla yetinmiyor onun çok çok üzerinde hayırlar yapıyorlar. Kuran’da var olan “hayırda yarışınız’’ olayının somut örneğini Van depreminde gördük. Kurban kesmesi vacip olanlar yani üzerlerine dini bakımdan görev olarak düşenler kurbanlarını keserler. Ama üzerine vacip olmadığı halde pek çok insanımız ben de bu ibadetten geri kalmayayım diye gönüllü olarak kurban kesiyorlar, onlar gönüllü kurban kesmek yerine bu sene şartlar böyleyken kurbana vereceği parayı depremzedelere gönderebilirler.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.