Arama

Atatürk'ün vatan millet ve insan sevgisi ile ilgili sözleri nelerdir? - Sayfa 7

Güncelleme: 3 Aralık 2014 Gösterim: 169.028 Cevap: 87
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Nisan 2012       Mesaj #61
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
VATAN SEVGİSİ

Sponsorlu Bağlantılar
"Biz milliyet fikirlerini tatbikte çok gecikmis ve çok ilgisizlik göstermiş bir milletiz. Bunun zararlarını fazla faaliyetle telafiye çalışmalıyız... Çünkü tarih, hadiseler ve müsahedeler insanlar ve milletler arasında, hep milliyetin hakim olduğunu göstermiştir."

"Dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak, ilk önce biz kendi benliğimize ve milliyetimize bu hürmeti; hissi, fikri, ve fiili olarak bütün davranış ve hareketlerimizle gösterelim; bilelim ki milli benliğini bulmayan milletler başka milletlerin avıdır. Milli mücadeleyi yapan, doğrudan doğruya milletin kendisidir; Milletin evlatlarıdır. Milli mücadelede şahsi hırs değil, milli izzeti nefs, gerçek saik olmuştur."

"Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir."

"Yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür."

"Türkiye'nin bugünkü mücadelesinin yalnız Türkiye'ye ait olmadığını bütün arkadaşlarımız ifade etmiş iseler de bunu bir defa daha teyit etme lüzumunu hissediyorum. Türkiye'nin bugünkü mücadelesi yalnız kendi nam ve hesabına olsaydı belki daha kısa daha az kanlı olur ve daha çabuk bitebilirdi. Türkiye azim ve mühim bir gayret sarfediyor. Çünkü müdafaa ettigi bütün mazlum milletlerin bütün şarkın davasıdır ve bunu nuhayete getirinceye kadar Türkiye, kendisiyle beraber olan şark milletlerinin beraber yürüyeceğinden emindir."
"Türk vatanı bir bütündür, parçalanamaz."

"Millet sevgisi kadar büyük mükafat yoktur."

"Yurt toprağı, sana herşey feda olsun. Kutlu olan sensin."

"Harp muharebe hele meydan muharebesi yalnız karşı karşıya gelen iki ordunun çarpışması değildir, ulusların çarpışmasıdır. Ulusların bütün varlıkları ile bilim ve teknik alandaki seviyeleri ile başarıları ile ahlakları ile kültürleri ile faziletleri ile kısaca göz ile görülür bütün güçleri ve varlıkları ile, her türlü araçları ve olanakları ile çarpıştığı bir sınav alanıdır."

"Gerçek kanaatim şudur. Ulusumuzu harbe götürünce vicdanımda azap duymamalıyım."

"Bize milliyetperver derler. Fakat biz öyle milliyetperverleriz ki, bizimle teşrik-i mesai eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların bütün milliyetlerin icabatını tanırız. Bizim milliyetperverligimiz herhalde hodbinane ve mağrurane bir milliyetperverlik değildir."
eku123 - avatarı
eku123
Ziyaretçi
24 Eylül 2012       Mesaj #62
eku123 - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar acil Atatürk'ün insan sevgisi yardımlaşma ve dayanışma konularındaki görüşlerini bulup buraya yazabılırmısınız çok acıl
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Ekim 2012       Mesaj #63
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
daha çok soru istiyorum ve öğrenmek nasıl yani anlamadım açıklaya bilirmisiniz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Ekim 2012       Mesaj #64
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
''Yurt toprağı! Sana herşey feda olsun. Kutlu olan sensin.Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen,Türk milletini edebi hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın.Türk toprağı! Sen, seni seven Türk milletinin mezarı değilsin. Türk milleti için yaratıcılığını göster.'' M.Kemal Atatürk
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ekim 2012       Mesaj #65
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana yrdım edinnn
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ekim 2012       Mesaj #66
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

anılarla atatürk yaz çıkar.YENİLSEYDİK SORUMLU BEN OLACAKTIM

Bir aralık konu İstiklâl Savaşı'na geldi. Dikkat ettim, Binbaşılar dahil her komutanın hangi birliğe komuta ettiğini, nerede bulunduğunu, -bir gün önce olmuş gibi- hatırlıyordu. O savaş ki araç, gereç, personel kıtlığı bugün güç tasavvur edilirdi. Tümenlere binbaşılar, Kolordulara yarbaylar komuta ediyordu! Fakat, bu kadro canını dişine takmış bir ekipti. Var olmak ya da olmamak bu savaşın sonucuna bağlıydı. 30 Ağustos bu ruh haletinin eseriydi. Böyle bir dramı, hem yazarı, hem baş aktörünün ağzından dinlemek müstesna bir mutluluktu. O anılar Ata'yı coşturdukça coşturuyordu. Anlatmalarında abartma yoktu. Ama bu anlatış öylesine canlı, öylesine plastikti ki, hepimiz heyecandan heyecana sürükleniyorduk. Anlatışlarını şöyle bağladı:
- İşte büyük zafer böyle ortak bir eserdir. Şerefler de ortaktır.

Bu alçakgönüllülük şaheseriyle konunun kapanacağını tahmin ediyorduk. Bu arada Atatürk bir duraklama yaptı. Sonra içine dönük, adeta kendisiyle konuşur gibi ilave etti:
- Ama yenilseydik sorumluluk ortak olmayacak yalnız bana ait olacaktı.

Bu belagat karşısında gözyaşımı tutamadım. Tarihin, zaferleri kendine maleden, yenilgileri ise maiyetine yükleyen sahte kahramanlarını hatırladım.

Bir aralık konu İstiklâl Savaşı'na geldi. Dikkat ettim, Binbaşılar dahil her komutanın hangi birliğe komuta ettiğini, nerede bulunduğunu, -bir gün önce olmuş gibi- hatırlıyordu. O savaş ki araç, gereç, personel kıtlığı bugün güç tasavvur edilirdi. Tümenlere binbaşılar, Kolordulara yarbaylar komuta ediyordu! Fakat, bu kadro canını dişine takmış bir ekipti. Var olmak ya da olmamak bu savaşın sonucuna bağlıydı. 30 Ağustos bu ruh haletinin eseriydi. Böyle bir dramı, hem yazarı, hem baş aktörünün ağzından dinlemek müstesna bir mutluluktu. O anılar Ata'yı coşturdukça coşturuyordu. Anlatmalarında abartma yoktu. Ama bu anlatış öylesine canlı, öylesine plastikti ki, hepimiz heyecandan heyecana sürükleniyorduk. Anlatışlarını şöyle bağladı:
- İşte büyük zafer böyle ortak bir eserdir. Şerefler de ortaktır.

Bu alçakgönüllülük şaheseriyle konunun kapanacağını tahmin ediyorduk. Bu arada Atatürk bir duraklama yaptı. Sonra içine dönük, adeta kendisiyle konuşur gibi ilave etti:
- Ama yenilseydik sorumluluk ortak olmayacak yalnız bana ait olacaktı.

Bu belagat karşısında gözyaşımı tutamadım. Tarihin, zaferleri kendine maleden, yenilgileri ise maiyetine yükleyen sahte kahramanlarını hatırladım.

Kaynak: Atatürk'ün vatan millet ve insan sevgisi ile ilgili sözleri nelerdir?
yakup tultar - avatarı
yakup tultar
Ziyaretçi
29 Ekim 2012       Mesaj #67
yakup tultar - avatarı
Ziyaretçi
bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ekim 2012       Mesaj #68
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bence burda çok fazla söz yok , öğrencilerin aradığı kısa ve net olmalı . Ayrıca bazı sözlerin insan sevgisiyle falan hiç alakası yok lütfen daha güzel yazııııın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Kasım 2012       Mesaj #69
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün vatan sevgiisi ile ilgili özdeyişlerinden bir kaç tanesi ?? Msn Happy)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Mart 2013       Mesaj #70
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
KİTAP ARAŞTIRMASIDIR KAYNAKÇÇA VERMİCEĞİM İSTERSENİZ VEREBİLİRİM.
Ben gerektiği zaman,en büyük hediyem olmak üzere,Türk milletine canımı vereceğim.
Benzeyiş o noktada durur.İskender cihan fethetti;ben etmedim.İskender cihan fethederken kendi vatanını unuttu;ben hiçbir zaman vatanımı unutmayacağım. BU KADAR YETERLİ Mİ DAHA YAZAYIM MI? 8noktalama işareti doğrudur)