Arama

Uykusuzluk sorunum için ne yapmalıyım?

Güncelleme: 1 Şubat 2012 Gösterim: 1.984 Cevap: 6
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
geceleri uyuyamıyorum ne yapmalıyım???
Sponsorlu Bağlantılar
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
8 Aralık 2009       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Uyku düzeninizi koruyabilmek için her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Uyku ilaçlarını kullanmaktan kaçının, yattığınız ortamın serin, sessiz ve karanlık olmasına özen gösterin. Akşam kafein almayın, diyetinize dikkat edin akşam öğünlerinizde fazla miktarda ve ağır yemekler yemeyin. Yatağa girmeden önce ılık duş almak, kitap okumak ve televizyon seyretmek gevşemenize yardımcı olarak uyumanızı kolaylaştırabili
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Mart 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba, ben uzun sureden beri devam eden uyku problemimden bahsetmek istiyorum, su anda 26 yasindayim ve normalde 18 yasimdan beri 6-7 saatten fazla uyumuyorudum, ancak son 5 yildir yurtdisinda yasiyorum, ve zaman o kadar degerliki benim icin, uyumayi bile zaman kaybi olarak degerlendiriyorum, ve bu nedenle bu sure icinde uyku surem 4-5 saate dustu, enerjimde sorun yok, ama kotu bir olay yasadigimda butun moralim sifirlaniyor ve iste o zaman tamamen yorgun kipirdayamaz hissediyorum...(ama yinede uyuyamiyroum) bazen 4te uyuyp 7de kalkiyorumve bu gunlerce boyle devam ediyo ustelik gun icindede bi saniye bos durmuyroum.. bu normalmi? bi doktora gitmedim bu konuda cunku hap kullanmak istemedim, ustelik bi aylik bi antidepresan maceramda gun icinde sadece 2 saat uyuyabildim (oysa doktor yogunluk ve uyku yapacagini soylemsiti) bende bi sorunmu var, yani bunyemde ? yoksa bu yasam seklimin getirdigi yada secimimden dolayi kendimi uymak zorunda hissettigim bi durummu? bi doktora gitmeli ve ilac kullanmalimiyim (ki bunu kesinlikle istemyiroum) yoksa kendi kendime yapabilecegim bisey varmi? cunku uyuamiyorum, bu yataga giripde uykuya dalamamak degil, o kadar cok seyle mesgul oluyroum ki,uyumaya firsat bulamiyorum...ne onerebilirsiniz bu konuda?
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
30 Mart 2011       Mesaj #4
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba, ben uzun sureden beri devam eden uyku problemimden bahsetmek istiyorum, su anda 26 yasindayim ve normalde 18 yasimdan beri 6-7 saatten fazla uyumuyorudum, ancak son 5 yildir yurtdisinda yasiyorum, ve zaman o kadar degerliki benim icin, uyumayi bile zaman kaybi olarak degerlendiriyorum, ve bu nedenle bu sure icinde uyku surem 4-5 saate dustu, enerjimde sorun yok, ama kotu bir olay yasadigimda butun moralim sifirlaniyor ve iste o zaman tamamen yorgun kipirdayamaz hissediyorum...(ama yinede uyuyamiyroum) bazen 4te uyuyp 7de kalkiyorumve bu gunlerce boyle devam ediyo ustelik gun icindede bi saniye bos durmuyroum.. bu normalmi? bi doktora gitmedim bu konuda cunku hap kullanmak istemedim, ustelik bi aylik bi antidepresan maceramda gun icinde sadece 2 saat uyuyabildim (oysa doktor yogunluk ve uyku yapacagini soylemsiti) bende bi sorunmu var, yani bunyemde ? yoksa bu yasam seklimin getirdigi yada secimimden dolayi kendimi uymak zorunda hissettigim bi durummu? bi doktora gitmeli ve ilac kullanmalimiyim (ki bunu kesinlikle istemyiroum) yoksa kendi kendime yapabilecegim bisey varmi? cunku uyuamiyorum, bu yataga giripde uykuya dalamamak degil, o kadar cok seyle mesgul oluyroum ki,uyumaya firsat bulamiyorum...ne onerebilirsiniz bu konuda?

Uykusuzluk ile başa çıkma yöntemleri
Sağlıklı ve dengeli beslenmek
Düzenli egzersiz yapmak ( özellikle açık havada )
Masaj yaptırmak
Yoga ve meditasyon gibi zihni ve bedeni rahatlatıcı faaliyetlerde bulunmak
Uykusuzluğz neden olan fiziksel yada psikolojik bir neden varsa derhal doktora gitmek
Rastgele ilaç kullanmamak,
Sigara,alkol ve kafein tüketimine dikkat etmek ve sınırlamak,
Doktor tavsiyesi ile geren vitaminleri almak,
Bitki çaylarından faydalanmak,
Banyo suyuna gül,ıhlamur gibi rahatlatıcı aromaterapi yağları eklemek,
İş stresini ve öfkeyi eve özellikle de yatak odasına taşımamak,
Evde akşam saatleri eş ve çocuklarla kaliteli dolu dolu zaman geçirmek,
Hobilere zaman ayırmak,
Radyasyon yaydıkları için televizyon, bilgisayar, müzik seti, cep telefonu gibi elektronik cihazları yatak odasından çıkarmak,
Odanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına dikkat etmek,
Yatmadan önce yatak odasını havalandırmak,
Yatmadan önce korku filmi yada rahatsız edici program ve tartışma konularını izlememek,
Yatmadan önce bir fincan rahatlatıcı bitki çayı yada ılık süt içmek ve yanınızda su bulundurmak,
Yatmadan önce ılık bir duş almak, banyo yapmak,
Uykunuz gelmiyorsa uyumak için kendinizi zorlamayın,
Yatmadan önce sevdiğiniz türde keyifli bir kitap okumak,
Yatağınızın ayrıca gecelik ve pijamanızın rahat olmasına dikkat etmek,
Yatmadan önce hafif ve rahatlatıcı müzik dinlemek,
Yatmadan önce rahatlamanızı sağlamak için dua etmek,
Yatmadan önce cinsel aktivitede bulunmak,
Aynı satlerde yatıp,aynı saatlerde kalkmaya özen göstermek,
Olabildiğince zihninizi boşaltıp güzel şeyler düşünmeye çalışmak.
Daha önce de belirttiğimiz gibi birkaç haftayı geçen uykusuzluk sorunlarında mutlaka konunun uzmanı olan bir doktora gidilmelidir.
kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ocak 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
72 saattir uyuyamıyorum napmalıyım ?
pusula - avatarı
pusula
Ziyaretçi
25 Ocak 2012       Mesaj #6
pusula - avatarı
Ziyaretçi
ılık süt iyi gelir diye bilirim veya ayran
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 5 üye beğendi.
hasan1146 - avatarı
hasan1146
Ziyaretçi
1 Şubat 2012       Mesaj #7
hasan1146 - avatarı
Ziyaretçi
Geceleyin uyuyamyrm , Strese giriyorum Başkasında kalamıyorum strese girdigim için ne yapmalıyum yardım