Arama

Gemi Elektronik ve Haberleşme Teknisyeni

Güncelleme: 9 Haziran 2007 Gösterim: 9.991 Cevap: 0
P.u.S.u - avatarı
P.u.S.u
Ziyaretçi
9 Haziran 2007       Mesaj #1
P.u.S.u - avatarı
Ziyaretçi
GEMİ ELEKTRONİĞİ VE HABERLEŞME TEKNİSYENİ
_________________________________________________________________

Sponsorlu Bağlantılar

TANIM Denizde veya karada; Gemi-gemi, gemi-kara arası yersel, göksel ve uzay ortamlarında haberleşme, seyir ve diğer gemi elektronik donanımının denemelerini, bakımını, onarımını yapan ve haberleşme aygıtlarını işleten kişidir.

GÖREVLER Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) ve ulusal otorite tarafından konulmuş kurallara uygun olarak; - Gemi elektronik haberleşme donanımının test, bakım ve onarım işlerini yapar, - Gemi elektronik seyir (Radar, Gyro, Auto-pilot, Echo-sounder, Speed-log, OPS, ECDIS vb.) ve diğer elektronik ölçme, kontrol ve kumanda donanımının test, bakım ve onarım işlerini yapar, - Gemide onarımı mümkün olmayan elektronik haberleşme seyir ve diğer elektronik donanım arızalarını rapor ederek kıyı servislerince onarımını sağlatır, - Genel ve gerektiğinde acil durum haberleşmelerini yersel, göksel ve uzay ortamını kullanan (DSC, Telsiz-telefon, Teleks, Faks, Mors vb.) donanım aracılığıyla yapar. Karada çalışanlar, yukarıdakilere ek olarak her türlü gemi elektronik donanımının montajını yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER Bir elektronik atelyesinde bulunması gereken her türden ölçme, üretim, test, bakım-onarım araç ve gerecini kullanır. Bunlardan bazıları; · Havya, avometre, osilaskop, lojik analizör, spektrum analizör, · Mikroişlemci ve EPROM programlayıcıları, · Değişik özellikli güç kaynakları ve ölçme aygıtları, · Küresel Deniz Tehlike ve Güvenlik Haberleşme Sistemi (GMDSS) donanımı, · Radar, Gyro, Auto-pilot, Echo-sounder, Speed-log, GPS, ECDID donanımı vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Gemi elektronik ve haberleşme teknisyeni olmak isteyenlerin: - Fen bilimleri özellikle fizik ve matematik alanında başarılı, - Elektronik ve mekanik işlere karşı ilgili, - Şekil algısı yeteneğine sahip, - Göz ve ellerini uyum içinde kullanabilen, - Uzun süreli ve karmaşık işlerde yoğun dikkat ve sabır gösterebilen, - Bedence ve ruhsal yönden sağlıklı ve dayanıklı, - Teknolojik gelişmeleri izlemeye hevesli, - Denizde yaşamayı seven ve gemilere karşı ilgisi olan kişiler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Gemi elektroniği ve haberleşme teknisyenleri, seyir halindeki gemiler, yer istasyonları ve sahil servis ve bakım istasyonlarında çalışmaktadır. Özellikle gemide nemli, gürültülü ve kokulu ortamlarda çalışmaları söz konusudur. Ticari gemide çalışanların dönüş süresi belirsiz olduğundan bu kişilerin iş yaşamı düzensizdir. Yolcu gemilerinde çalışanların dönüş gün ve saatleri belirlidir. Ancak her iki durumda da kişi aile ortamından uzak kalma durumunda kalmaktadır. Kıyı servis istasyonlarında da çalışma saatleri düzenli değildir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI - Uluslararası ve ulusal sularda, yabancı ve Türk bandıralı gemilerde ve kıyıda bakım servislerinde, kıyı telsiz istasyonlarında teknisyen olarak çalışırlar. - Son yıllarda kadınlar için de yeni yeni çalışma alanı yaratılmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Meslek eğitimi Anadolu Denizcilik Meslek Lisesinin Gemi Elektroniği ve Haberleşme Bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI İlköğretim 8.sınıfta öğrenim görmekte olan öğrenciler "Orta öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı"na katılarak, tercih ettikleri Anadolu Meslek Lisesi "Gemi Elektroniği ve Haberleşme" bölümü için gerekli puanı almış olmaları gerekmektedir. Okul tarafından Ağustos ayında yapılan mülakat sınavını da kazananlar okula alınırlar. Öğrencilerin "Gemi adamlarının Eğitim, Belgelendirme, Sınav, Vardiya Tutma, Kütükleme ve Donatılma Esasları Yönetmeliği" gereğince denizde çalışmaya engel olan aşağıda belirtilen hastalıklardan birine yakalanmamış olması gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Mesleğin eğitimi, 1 yılı hazırlık sınıfı olmak üzere eğitim 4 yıl sürelidir. Okulca yapılan İngilizce yeterlilik seviye tespit sınavını başaranlar hazırlık sınıfından muaf olacakları için eğitim süresi 3 yıldır. Öğrenciler temel elektrik bilgisi, elektronik alıcılar-vericiler, elektronik bilgisi, dijital teknik, uydu iletişim teknikleri, mikro dalga, mors tekniği, radar ve gemi haberleşme cihazlarının kullanımı, bakım ve onarımı konularında eğitim alırlar. Ayrıca, işletmelerde uygulamalı eğitime katılarak bilgi ve becerilerini pekiştirirler.

MESLEKTE İLERLEME Gemi elektroniği ve haberleşme teknisyenleri, çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef olabilirler. Meslek liselerinin “Gemi Elektroniği ve Haberleşme” bölümünden mezun olanlar; Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon Mekatronik, Otomotiv, Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Radyo-Televizyon Tekniği önlisans programlarına sınavsız olarak girebilirler. Ayrıca, meslek liselerinin “Gemi Elektroniği ve Haberleşme” bölümünden mezun olanlar; Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ Eğitimin son yılında işletmelerde meslek eğitimi uygulaması yapılmaktadır. Bu süre içinde öğrenciler en düşük (asgari) ücretin üçte biri kadar ücret alırlar. Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Bütün öğrenci haklarından yararlanır. Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanır. Denizde işe yeni başlayan bir meslek elemanı 800-1000 Amerikan Doları civarında ücret almakla birlikte bu miktar deneyimle orantılı değişmekte, yabancı bandıralı gemilerde ise ücret daha yüksektir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER - İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

Benzer Konular

9 Haziran 2007 / P.u.S.u Meslekler
9 Haziran 2007 / P.u.S.u Meslekler
10 Ekim 2017 / Mavi Peri İletişim Bilimleri
16 Haziran 2010 / asiii_m Soru-Cevap
12 Nisan 2010 / Misafir Soru-Cevap