Arama

Öresund Boğazı

Güncelleme: 14 Mart 2010 Gösterim: 3.075 Cevap: 0
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Mart 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Øresund
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

320pxbelteinter


Danimarka'nın boğazlarını gösteren bir harita. Sağ üst tarafta Kopenhag ve Malmö arasında yer alan boğaz Øresund'dur.Øresund (Danca) veya Öresund (İsveççe), Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın da bulunduğu Sjaelland adasını, İsveç'ten ayıran boğazın adıdır. Genişliği ortalama 4 kilometre kadar olan boğazın en dar noktası Elsinore-Helsingborg arasındaki kısımdır.
Øresund, Baltık Denizi'ni Kattegat aracılığıyla Atlas Okyanusu ile bağlayan üç boğazdan biridir. Ayrıca boğaz, dünyadaki en sık deniz trafiğine sahip yerlerden birisidir. Bunun dışında boğazın üstünden Danimarka ile İsveç'i bağlayan Öresund Köprüsü de, 1 Temmuz 2000 tarihinde İsveç kralı XVI. Carl Gustaf ve Danimarka kraliçesi II. Margrethe tarafından açıldı. Günümüzde bu köprünün yanında, iki ülke arasında hala Øresund üzerinden feribot seferleri düzenlenmektedir.

Tarih

Øresund'un hakimiyet altına alınması, tarih boyunca Danimarka ve İsveç için önemli bir yer tuttu. Danimarka, her iki yakaya da hakim olduğu dönem boyunca, iki yakanın kıyılarına birer kale inşa etti. 1658 yılında İsveç doğu yakasını ele geçirip Danimarka'ya Roskilde Antlaşması'nı imzalaması için baskı uygulayınca, bu boğaz Danimarka'nın tekelinden çıktı.

180px Oresund from helsingborg

Kuzey Øresund'dan görünüm.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.

Benzer Konular

18 Eylül 2016 / Jumong Coğrafya
23 Nisan 2011 / Jumong Deniz Bilimleri