Arama

Challenger (Pangasius sanitswongi)

Güncelleme: 10 Ekim 2012 Gösterim: 1.819 Cevap: 1
Finn and Jake - avatarı
Finn and Jake
VIP 🐻 Bear ✔
24 Haziran 2011       Mesaj #1
Finn and Jake - avatarı
VIP 🐻 Bear ✔
Challenger
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar


screenhunter2m

Latince ismi Pangasius sanitswongi olan tatlı su Köpek Balığı türüdür.

Doğal ortamı Güney Doğu Asya olan bu tatlı su köpek balıkları akvaryumda bakılması riskli türlerdir. 250cm uzunluğuna ulaşan bu tür genellikle hayvanat bahçelerindeki dev su tanklarında bakılsalar da ülkemizde vahşi balık beslemeyi seven akvaristlerinde ilgi odağı olmuştur. Ülkemizde akvaryumcularca dev akvaryumlarda ilgi çekmek amacıyla sergilenen balıklar genellikle çok küçük boyda akvaristlere satılırlar. Görkemli görünüşleri nedeniyle akvaristlerin ilgisini çeken bu balık çok yakın zamanda büyüyerek sorun yaratmaya başlar. Her bir Challenger için 3000litrelik dev akvaryumlar gerekmektedir, doğal gelişim hızı için ise 1000litre şarttır. Sürü halinde gezmeyi seven bu balık bu yüzden ev ortamında tercih edilmemelidir. Etçil beslenmesi nedeni ile akvaryumları kirletmesi büyük bir sorundur. Ayrıca akvaristlerin bu balığı yemlerken dahi dikkatli olmaları gerekmektedir öyleki Challenger'lar okyanuslardaki Köpek Balıkları kadar tehlikeli olabilirler. Bu nedenle akvaryumlarda tek tür olarak beslenmeleri gereken Challenger'lar az ışıklandırılmış, kavuk, kaya vb maddelere saklanabilecekleri akvaryumları severler ve üretimleri çok zordur. Challenger akvaryumlarının üstleri her daim kalın bir cam ile kapatılmalıdır... Ülkemizde bu hayvanı Astronot, Pirana, Vatoz gibi dayanıklı ya da saldırgan balıklar ile belli bir boya kadar besleyenler çoğunluktadır... Akvaryumdaki su sertliğinin 6-10 arasında olması gerekmektedir su sertliği toleransı bu açıdan yüksek olan Challenger akvaryumlarının PH değeri ise 6.5-7.5 arasında olmalıdır. Akvaryumlarda beslenmeleri halinde Dip Yem ihmal edilmemelidir.

Üretimi
Challenger üretimi çok zordur. Genellikle bir kavuğun içine yumurta döken bu balık da erkek Challenger yavruları dişiden dahi korur. Diğer yumurta döken balıklarda olduğu gibi kavuk başka bir akvaryuma alınmalıdır ancak bu işlem yapılırken çok fazla dikkat etmek gerekir çünki normalde dahi büyük bir tehlike unsuru olan Challenger'lar yavrularını korurken daha da sinirli olacaklardır.


🌘 🚀
iceslush - avatarı
iceslush
VIP sadeness
10 Ekim 2012       Mesaj #2
iceslush - avatarı
VIP sadeness
Gerçekten çok güzel hayvanlar ne kadar yanlış olsada bizim evde bir tane var şu anda akvaryum yeterli ama büyüyünce galiba kocaman bir su tankına vereceğiz resmi de burada
challengerw
Sponsorlu Bağlantılar

En sevdiğim hayvan Köpek Balığı!!!

http://www.msxlabs.org/forum/signaturepics/sigpic813898_4.gif

Benzer Konular

23 Nisan 2013 / Finn and Jake Deniz Bilimleri
11 Mart 2012 / AndThe_BlackSky Uzay Bilimleri
9 Mart 2010 / _KleopatrA_ Taslak Konular
6 Aralık 2011 / RuffRyders Arşive Kaldırılan Konular