Arama

Challenger Uzay Mekiği

Güncelleme: 25 Haziran 2013 Gösterim: 2.376 Cevap: 1
AndThe_BlackSky - avatarı
AndThe_BlackSky
VIP VIP Üye
22 Temmuz 2011       Mesaj #1
AndThe_BlackSky - avatarı
VIP VIP Üye
Challenger Uzay Mekiği
MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar
Challenger Launch

Uzay mekiğinin son yolcluğu

NASA'nın Columbia Uzay Mekiği'nin ardından kullanmaya başladığı ikinci uzay mekiğidir. İlk uçuşunu 4 Nisan 1983'de yapmış ve ardından dünya yörüngesine dokuz uçuş daha yapmıştır. 28 ocak 1986'da (Onuncu ve son uçuşu) mekik kalkıştan 73 saniye sonra infilak etmiş ve 6 profesyonel astronot ve bir öğretmenden oluşan yedi mürettabatı ölmüştür.
Challenger faciasından altı yıl sonra NASA, Endeavour adlı yeni uzay mekiğini kullanmaya başlamıştır.

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Son düzenleyen AndThe_BlackSky; 25 Haziran 2013 14:13
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
11 Mart 2012       Mesaj #2
Avatarı yok
Yasaklı
Challenger Faciasının Unutulan Videosu

Sponsorlu Bağlantılar
bp20hlarge

NASA tarihinin en büyük faciası olarak kabul edilen Challenger kazasına ait hiç görülmemiş bir video ortaya çıktı.

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden 28 Ocak 1986’da ateşlenen Challenger uzay mekiği, ateşlenmesinden 73 saniye sonra katı yakıt motorundaki arıza nedeniyle havada infilak etmiş ve parçaları Atlantik Okyanusu’na çakılmıştı. Kazada, STS-51-L görevi için uzay aracında bulunan yedi mürettebat hayatını kaybetti.

0111300w

Challenger faciasının 26 yıl saklı kalan videosu ve fotoğrafları ortaya çıktı.

120310challenger300w

Kazanın üzerinden 26 yıl geçtikten sonra, Floridalı Jeffrey Ault tarafından çekilen ve bugüne kadar saklı kalan kaza videosu, Huffington Post tarafından yayımlandı.

Ault’un, tarihi kazayı kameraya alması tamamen tesadüf eseri oldu. O zamanlar lise projesi için 1,5 metre boyunda Saturn V roketinin maketini yapan Ault, uzay programları hakkında bilgi edinebilmek için NASA’ya mektup gönderdi. NASA, Ault’a istediği bilgileri verdiği gibi büyük de bir jest yaparak Challenger uzay mekiğinin uzaya fırlatılmasını izlemesi için davetiye gönderdi.

Trajediye Tanıklık Ettiler

Challenger’ın yerden yükselişini izleme şansının o zamana dek yaşadığı en heyecan verici şey olduğunu söyleyen Ault, anne-babası ve arkadaşı Bill Graber ile ateşleme rampasının etrafına kurulan alanda yerini aldı. Ault, Chinon Super 8 kamerasıyla ateşlemeyi kaydederken, Graber, fotoğralarını çekti.

19 yaşındaki Ault, ateşlemeden 73 saniye sonra yaşanan faciayı kamerasıyla saniye saniye görüntüledi. Graber ise fotoğraf makinesiyle her karesini yakaladı. Facianın ardından, kazaya ait video evlerinin bir köşesinde yıllarca el değmeyen bir kutuda unutuldu.

Benzersiz Bir Video

Ault’un Challenger kazası videosu, Kennedy Uzay Merkezi’ne 15 kilometreden daha kısa bir mesafeden çekildiği için, kazaya ait diğer videolara kıyasla spesifik görüntüler sunuyor.

Alkış ve bağırışların eşliğinde yükselen Challenger, 73’üncü saniyede bir alev topuna dönüşürken, bir kadının çığlığı duyuluyor. 39 saniye sonra Görev Kontrol Merkezi’nden Steve Nesbitt’in, “Durumu büyük dikkatle takip ediyoruz. Açıkça çok ciddi bir arıza söz konusu” dediği duyuluyor.

Nesbitt’in, Challenger’ın infilak ettiğini açıklamasıyla video sona eriyor. Ault, Huffington Post’a gönderdiği mailde, “Otele kadar ölüm sessizliğinde uzun bir yolculuk yaptık. Hayatımın sonuna kadar hatırlayacağım bir anı olacağını düşünüyordum. Aynen öyle oldu ancak istediğimin tam tersi bir şekilde” ifadesini kullandı.

Kaynak : Ntvmsnbc / Huffington Post (10 Mart 2012,16:02)

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen AndThe_BlackSky; 25 Haziran 2013 14:13 Sebep: Sayfa düzeni

Benzer Konular

17 Haziran 2013 / RuffRyders Uzay Bilimleri
23 Temmuz 2011 / AndThe_BlackSky Uzay Bilimleri