Arama

Yer Elması Çorbası Tarifi

Güncelleme: 30 Ağustos 2012 Gösterim: 1.485 Cevap: 1
_AERYU_ - avatarı
_AERYU_
Ziyaretçi
30 Ağustos 2012       Mesaj #1
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
6a00d83451e9a369e201127

Sponsorlu Bağlantılar

Yerelması Çorbası:

Malzemeler:

1 bardak 240ml

1 su bardağı ılık su
1 yemek kaşığı instant kuru maya
1 tatlı kaşığı tuz
1 yemek kaşığı + 1 tatlı kaşığı sıvıyağ
2 yemek kaşığı + 2 tatlı kaşığı toz şeker
4 su bardağı un
Hazırlanması:

Fırını 200C'ye ısıtıp kapatın. Geniş bir kabın içinde ılık su, maya, tuz, yağ, şeker ve 2 su bardağı unu karıştırın. Kabınızın üzerini streçleyip fırında karışım 2 katı olana kadar bekletin.
İki katına çıkınca azar azar 2 su bardağı unu ekleyip iyice yoğurun. Hamuru yağlanmış bir kaseye alıp çevire çevire her yanının yağlanmasını sağlayın. Üzerini örtüp tekrar fırına alıp iki katı kabartın.
Hamuru hafifçe yoğurup ekmek şekli verin ve dikdörtgen kek kalıbınıza yerleştirip kapalı fırınınızda kabartın. 175C'de 35-45 dakika pişirin. Kalıptan çıkardıktan sonra bir beze sararak ılıtın.

Kaynak:
_AERYU_ - avatarı
_AERYU_
Ziyaretçi
30 Ağustos 2012       Mesaj #2
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
6a00d83451e9a369e201127

Sponsorlu Bağlantılar
Yerelması Çorbası

Tarif sebzeli mercimek çorbasının neredeyse aynısı, ben yerelması yerine normalde kereviz koyuyorum, bu tarifte baştan eklemedim ama siz patates de ilave edebilirsiniz.

Malzemeler:

yaklaşık 750gr yerelması
1 adet kuru soğan
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 adet havuç, küp küp doğranmış
yarım su bardağından biraz az kırmızı mercimek
yaklaşık 1,5lt kaynamış su
tuz
limon
Hazırlanması:

Yerelmalarını soyup limonlu suda bekletin. Kuru soğanı yemeklik doğrayıp zeytinyağında havuçlarla beraber kavurun.
Soğan şeffaflaşmaya başlayınca yerelmalarını küp küp doğrayıp tencereye ekleyin. Mercimeği yıkayıp tencere ilave edin ve birkaç kez daha karıştırın.
Kaynamış suyu ekleyip mercimekler ezilene kadar pişirin. Pişince blendırdan geçirin, kıvamı koyu gelirse su ilave edin. Tuzunu ekleyip limon suyula servis yapın.

Kaynak: