Arama

CD'ye Daha Fazla Veri Sığdırma Yolu

Güncelleme: 26 Ocak 2008 Gösterim: 16.939 Cevap: 0
virtuecat - avatarı
virtuecat
Ziyaretçi
1 Nisan 2006       Mesaj #1
virtuecat - avatarı
Ziyaretçi
cd fazla veri 1
Hatırlarsanız CD yazıcı donanımlar ilk piyasaya çıktığında, CD-R medyalar üzerine sadece 650MB veri yazılabiliyordu. Ancak bu medyalar kısa sürede yerlerini 700MB kapasiteli CD'lere bıraktılar. Bir kaç yıldır varolan bu CD'ler çok kısa bir sürede standart halini almayı başardılar.
Sponsorlu Bağlantılar

Bu esnada üreticiler daha büyük kapasitelerde veri taşıyabilen optik medyaları araştırmayı sürdürdüler ve DVD'ler üretildi. DVD teknolojisi hızla gelişerek, DVD-ROM ve Çift Katmanlı (Dual-Layer) DVD'lerle yoluna devam ediyor. Ancak DVD yazıcılar henüz her eve girebilmiş değil. Bunun sebebi hem yazıcıların hem de boş DVD'lerin fiyatlarının yüksek olması.

Veri saklamak açısından CD'lerin yeterli olduklarını pek söyleyemeyiz. Eğer ADSL veya KabloNET gibi hızlı bir internet bağlantınız varsa, kısa bir sürede sabit diskiniz film ve müziklerle dolabilir ve verileri kaydedecek yer sıkıntısı baş gösterir. İşte böyle durumlarda, CD yazıcılar adeta bir cankurtaran işlevi görüyor ve verilerin yedeklenmesini sağlıyor. Fakat 700MB'lık kapasiteyi doldurmak için bir adet DivX yetiyor, çoğunlukla da artıyor. Böyle bir durumda filmin boyutlarını küçültmeye çalışmak son teknolojinin getirdikleriyle donatılmış bir bilgisayarda bile saatlerle ifade edilen bir süre gerektiriyor.

80 dakikalık CD-R medyalar üzerine 700MB'lık veri yazma yerine siz de 99 dakikalık bir CD-R medya satın alarak 875MB'a varan dosyaları CD'ye yazabilirsiniz. Bu CD'lerin fiyatı ne yazık ki biraz daha pahalı, ancak özellikle film ve müzik dosyalarını sığdırmakta sorun yaşayan kullanıcılar için idealler.

Nadiren de olsa yan etkileri var

Pekala overburn ve oversize adı verilen bu işlemlerin hiç mi zararı olmuyor? Elbette nadir karşılaşılan yan etkiler bulunuyor. Bunların en başında CD yazıcı donanımın zarar görebilme ihtimali geliyor. Eğer sık CD yazıyorsanız Overburn işlemini her CD'ye uygulamamak menfaatinize olacaktır. Bunun dışında fazla bölümlere yazılan dosyaların daha dayanıksız olacağı ve az da olsa bazı sürücüler tarafından okunamayacağını da hatırlatmalıyız.

cd fazla veri 2

Bilgi: Nero Burning ROM ile Overburn

Piyasadaki tartışmasız en popüler CD ve DVD yazma yazılımı olan Nero Burning ROM ile overburn işlemini adım adım anlattık.

1- Yazıcınızın Overburn işlemini desteklediğinden emin olun. Bunun için Recorder sekmesinden Choose Recorder seçeneğine tıklayın. Bu pencereden yazıcınızı seçtiğinizde alt kısımda desteklediği özellikler görülecektir. Burada Overburn yazı- sının karşısında "Supported" yazıyorsa, CD yazıcınızla daha fazla veri yazabilirsiniz.

2- Overburn yapabildiğinize emin olduktan sonra, File sekmesinden Preferences seçeneğini işaretleyerek karşınıza gelen pencerede aşağıdaki ayarların yapılı olmasına dikkat edin.

3- Aynı pencerede Expert Functions sekmesindeki ayarları aşağıdaki gibi ayarlayın. Nero Burning ROM 99 dakika kapasiteli boş CD'lere veri yazabilir. Bunun için yazabileceğiniz en fazla süre 99 dk 59 sn olacaktır.

4- CD’ye yedeklenecek verilerinizi CD içeriğ i penceresine atın.

5- CD yazmayı başlatın ve düşük hızları tercih edin.

6- UYARI! Eğer bir Müzik CD'si oluşturacaksanı z süre olarak 90 dakikayı geçmemeye çalışın. Çünkü çoğu CD yazıcı bu kadar uzun süredeki veriyi yazamaz.

7-
Uyarı ekranı yukarıda belirttiğimiz riskleri anlatıyor ve çeşitli hatalar olabileceğini de söylüyor. Ancak karşınıza çıksalar bile, bu hatalara rağmen, yazılan CD'lerin okunabilmesi de yüksek bir ihtimal.

Son düzenleyen virtuecat; 26 Ocak 2008 02:24

Benzer Konular

14 Kasım 2016 / Ziyaretçi Cevaplanmış
16 Aralık 2016 / ödev arayan Cevaplanmış