Arama

Bilgisayara format atıldığında RAM seviyesi düşer mi?

Güncelleme: 19 Şubat 2016 Gösterim: 3.217 Cevap: 5
Eros - avatarı
Eros
Ziyaretçi
24 Mayıs 2015       Mesaj #1
Eros - avatarı
Ziyaretçi
Bilgisayarıma bir kere format attım. Format atmadan önce RAM'in kaç olduğuna bakmadım ya da hatırlamıyorum. Acaba azalma oldu mu merak ediyorum. Bilgisayarın her tarafına baktım ilk RAM'i yazmıyor.
İkinci sorum ise eğer format atınca RAM'de azalma olmuyorsa bit değişince olur mu peki? Şuana kadar hep 32 bit kullandım. Ram 3 gb. Yeni çıkan oyunlar hep 64 bit istiyor.Windows 10 64 bite geçiş yapmayı düşünüyorum.Bilgisayarımda zaten 64 bit tabanlı işlemci.Azalma olmaz değil mi?
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
24 Mayıs 2015       Mesaj #2
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
RAM bir bilgisayar bileşenidir. Yani fiziksel bir aygıt, bu nedenle format sonrası artması ya da azalması gibi bir durum söz konusu olmaz. 32 bit Windows kullanıyorsanız en fazla 3 GB RAM kullanılabiliyor. Yani 4 GB ve daha fazla RAM ile bilgisayarınızı kullanmak istiyorsanız 64 bit işletim sistemine geçmeniz gerekiyor. Mesela Windows 7 64-bit gibi.

Sponsorlu Bağlantılar
Daha fazla bilgi:

Alıntı
Eros adlı kullanıcıdan alıntı

Peki,çok teşekkürler.Belki de bilgisayarımın RAM'i 4 gb ve ben bunu kullanamıyorum.Son bir şey daha sorayım.Hızında azalma olmaz değil mi?Bilgisayar daha iyi olacak nasıl azalma olabilir ki? Neyse yine içimde kalmasın.Cevaplarınızı bekliyorum.

Sorunuza daha net cevap verebilmemiz için bilgisayarınızın sistemi hakkında daha detaylı bilgi vermelisiniz. İşlemci, anakart, ekran kartı vb.. donanımları bildirmelisiniz.

Bilgisayarın hızını etkileyen faktör sadece RAM değildir. Kullanılan işlemci, anakart, ekran kartı gibi diğer donanımlar da bilgisayarın hızına doğrudan etki eder. Aynı zamanda, format atmak için kullandığınız yazılım da oldukça önemlidir. Örneğin, internetten indirilen bazı işletim sistemleri, içeriğinde oynama yapıldıysa eğer, kurulan bilgisayarda çeşitli yavaşmala ve problemlere yol açabilirler.
Son düzenleyen ahmetseydi; 25 Mayıs 2015 10:38
Son derece gururlu insanlar, susmayı ve yalnızlığı sever.
ahmetseydi - avatarı
ahmetseydi
VIP Je Taime
25 Mayıs 2015       Mesaj #3
ahmetseydi - avatarı
VIP Je Taime
Alıntı

Peki,çok teşekkürler.Belki de bilgisayarımın RAM'i 4 gb ve ben bunu kullanamıyorum.Son bir şey daha sorayım.Hızında azalma olmaz değil mi?Bilgisayar daha iyi olacak nasıl azalma olabilir ki? Neyse yine içimde kalmasın.Cevaplarınızı bekliyorum.

Sorunuza daha net cevap verebilmemiz için bilgisayarınızın sistemi hakkında daha detaylı bilgi vermelisiniz. İşlemci, anakart, ekran kartı vb.. donanımları bildirmelisiniz.

Bilgisayarın hızını etkileyen faktör sadece RAM değildir. Kullanılan işlemci, anakart, ekran kartı gibi diğer donanımlar da bilgisayarın hızına dorğudan etki ederler. Aynı zamanda, format atmak için kullandığınız yazılım da oldukça önemlidir. Örneğin, internetten indirilen bazı işletim sistemleri, içeriğinde oynama yapıldıysa eğer, kurulan bilgisayarda çeşitli yavaşmala ve problemlere yol açabilirler.
ѕнσω мυѕт gσ ση ツ
Eros - avatarı
Eros
Ziyaretçi
25 Mayıs 2015       Mesaj #4
Eros - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
ahmetseydi adlı kullanıcıdan alıntı

Bilgisayarın hızını etkileyen faktör sadece RAM değildir. Kullanılan işlemci, anakart, ekran kartı gibi diğer donanımlar da bilgisayarın hızına dorğudan etki ederler. Aynı zamanda, format atmak için kullandığınız yazılım da oldukça önemlidir. Örneğin, internetten indirilen bazı işletim sistemleri, içeriğinde oynama yapıldıysa eğer, kurulan bilgisayarda çeşitli yavaşmala ve problemlere yol açabilirler.

94mQXr
7k6qma
ahmetseydi - avatarı
ahmetseydi
VIP Je Taime
25 Mayıs 2015       Mesaj #5
ahmetseydi - avatarı
VIP Je Taime
Alıntı

7k6qma

Bu kriterlerde olan bir sistem 64 işletim sisteminde daha stabil çalışacaktır. Windows 8.1 yerine Windows 7 Professional x64 kullanabilirsiniz.
ѕнσω мυѕт gσ ση ツ
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Şubat 2016       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben yeni bilgisayar aldıydım windows8 yerel disk c de 450gb alan vardı format attırdım adam win7 yapmş ve yerel disk c de 117 gb alan kalmış ilkden anlamdm sonra tekrar win8 e çevirdk yine aynı sorun var acaba format attırdğım için alanmı azaldı yoksa format attrdğm yer harddiskimi mi aldı yardımcı olabilrmisnz