Arama

Kan Grupları ve Kan Grubu Uyumları - Sayfa 2

Güncelleme: 2 Eylül 2018 Gösterim: 94.040 Cevap: 10
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
2 Eylül 2018       Mesaj #11
Avatarı yok
Yasaklı

A, B, ve AB Kan Gruplarını, 0 Rh (-) Kan Grubuna Dönüştürebilen Bir Teknik Geliştirildi!


British Columbia Üniversitesi'nde (UBC) görev yapan bir grup bilim insanının, A, B, ve AB grubu kanları, 0 Rh (-) kan grubuna dönüştüren ve alıcının kan tipine bakılmaksızın hastalarla uyumlu hale getirebilecek bir teknik geliştirdikleri bildirildi. Çalışmayı gerçekleştiren bilim heyetinden Biyokimya Uzmanı, Kanada basınına yaptığı açıklamada, farklı kan türlerini genel verici kabul edilen 0 Rh (-) kan grubuna dönüştürmenin bir yolunu bulduklarını ve insanlardaki 4 kan tipini birbirinden ayıran şeyin, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki minik şeker molekülleri olduğunu, A, B ve AB grubu kanlarda, bağışıklık sistemi tarafından tanınan farklı şeker molekülleri olmasına karşın 0 Rh (-) kan grubunun bu şeker moleküllerine sahip olmadığını, bu yüzden 0 Rh (-) kan grubunun tüm alıcılarla uyumlu olduğunu belirtti.
Sponsorlu Bağlantılar

Biyokimya Uzmanı Withers, A, B ve AB grubu kanları 0 Rh (-) kan grubu gibi diğer kanlarla uyumlu hale getirmenin çözümünün, şeker moleküllerini etkin bir şekilde kesebilen moleküler makası bulmak olduğunu belirtti. Araştırmacıların 1980'lerin başından bu yana bu makas üzerinde çalıştığını, belli bir noktaya kadar başarı sağlandığını ifade eden Withers, aradıkları kaynağı, insan bağırsağındaki bakterilerde bulduklarını söyledi. Bağırsak duvarlarının, farklı kırmızı kan hücrelerinde bulunan aynı şeker moleküllerine sahip olan müsin adı verilen şeker yapılarıyla kaplı olduğunu belirterek, "Bu yüzden insan bağırsağı mikrobiyomu, aradığımızı bulmak için iyi bir yer gibi görünüyordu." dedi. Bu doğrultuda insan dışkısından aldıkları bağırsak bakterilerinden 20 bin farklı DNA örneği çıkardıklarını ve onlardan şekerleri parçalamakta iyi olan yeni bir enzim sınıfını keşfettiklerini kaydetti.

Söz konusu enzimin, daha önceki araştırmalarda elde edilenden 30 kat daha hızlı ayrılabilen bir nitelikte olduğunu, bu yüksek verimlilik seviyesinin, kan dönüşüm sürecinde daha az enzime ihtiyaç duyması anlamına geleceğini, bunun da daha düşük üretim maliyetleri ve fakat daha da önemlisi transfüzyon sonrası daha az enzimin filtrelenmesi demek olduğuna dikkati çeken Withers, yeni kan dönüştürme tekniğinin hayata geçmesinin biraz zaman alabileceğini ve dönüştürülmüş kanların, transfüzyonlarda kullanılmak üzere onaylanmadan önce kapsamlı güvenlik testlerinin uygulanmasının gerekebileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA Bilim Teknoloji / Science (25 Ağustos 2018)

Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

20 Ekim 2008 / Misafir Genel Mesajlar
23 Ocak 2019 / aslan503 Tıp Bilimleri
12 Mayıs 2016 / Misafir Tıp Bilimleri