Arama

Liken planopilaris nasıl bir hastalıktır, nasıl tedavi edilir?

Güncelleme: 12 Ocak 2020 Gösterim: 31.705 Cevap: 17
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Eylül 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Liken planopilaris hastalığına yakalandım bu nasıl bir hastalıktır, nasıl tedavi edilir?
Son düzenleyen perlina; 12 Temmuz 2017 12:32
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
12 Eylül 2010       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Öncelikle geçmiş olsun biz doktor yada hekim değiliz size sadece hastalık hakkında bilgi verebiliriz. Sağlıklı günler.

Sponsorlu Bağlantılar
Liken Planus

Liken planus sık görülen deriyi, ağız içini veya her ikisini birden etkileyen bir hastalıktır. Toplumda %1 oranında görülür.

Liken ne değildir?
Liken planusun (LP) anlamak için önce ne olmadığını bilmek gerekir. Liken planus bir enfeksiyon hastalığı değildir. Liken planusun başka bir kişiye bulaşması imkansızdır. Hastalık bir kanser türü değildir, kalıtımsal olarak geçmez ve gıdalarla ilişkili değildir.

Liken planus nedir?
Liken planus deriyi, ağız içini ve bazen her ikisini de etkileyen enflamatuar bir deri hastalığıdır.Hastalık cinsel bölgede de görülebilir. Hastalığın nedeni bilinmemektedir. Bazen kalp, hipertansiyon ve eklem hastalıklarında kullanılan ilaçlara karşı liken planus tipinde reaksiyon gelişebilir. Bu durumda ilaçlar kesildikten bir kaç hafta sonra döküntü gerilemeye başlar. Liken planusu olan kişilerin bazılarında Hepatit C bulunabilir ve Dermatoloji uzmanınız hepatiti C araştırmak için bazı kan tahlilleri isteyebilir. Liken planus erkek ve kadınları eşit olarak etkiler ve en sık orta yaşlarda görülür.

Devamı >>>> Liken Planus Hastalığı
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 12 Temmuz 2017 12:30
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Eylül 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende geçirdim liken planoplaris denen o hastalığı 2003'te 3 ay sürdü en sonunda kortizon'lu hapla durdurabildim, Prednol 64 mg yani 4x16mg kullanarak ve gittikçe azaltarak 2 aylık tedavi sonucu durdu ama giden saçlarım %20 si geri gelmedi.Tekrarlamadıda.Pek belli değil gibi ama yakından belli oluyor döküldüğü.Saçlar geri gelmedi ama saç ekimi çözüm sanırım.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Ocak 2012       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar,

Yoğun stresli bir zaman sonrasında bende de oldu. Ağır bir ilaç tedavisi ardından durmuştu ki 1 yıl sonra tekrar başladı. Şuanda da devam ediyor. Aslında kelliğe doğru gidiyorum. Saç ekiminin de mümkün olmadığı söylendi, doğru mudur?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Haziran 2013       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2003 te babamın vefatında 2-3 ay sürmüştü LP ile saç dökülmem.64 mg Kortizon içeren Prednol ile durmuştu.Allah'tan bir daha tekrarlamadı.Saç ekimi yaptırdım dökülen yerlere ve 2 yıl oldu.Saç ekiminden memnunum.Zaten yaşım 56 oldu bundan sonra dökülsede çokta umurumda değil.Ama çok moral bozuyor saçım 1 haftada inanılmaz dökülmüştü sanki yolunmuş hindi gibi.Şu an Allahıma şükür 10 yıldır tekrarlama yok.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Ekim 2013       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bende geçirdim liken planoplaris denen o hastalığı 2003'te 3 ay sürdü en sonunda kortizon'lu hapla durdurabildim, Prednol 64 mg yani 4x16mg kullanarak ve gittikçe azaltarak 2 aylık tedavi sonucu durdu ama giden saçlarım %20 si geri gelmedi.Tekrarlamadıda.Pek belli değil gibi ama yakından belli oluyor döküldüğü.Saçlar geri gelmedi ama saç ekimi çözüm sanırım.

Eşim tedavi olduğu için yazıyorum. Kortizon vb hiç fayda etmedi doktor doktor gezdik. Doktorlara güvenmeyin mutlaka birkaç kez biyopsi yaptırın hala mantar saçkıran vb diyen kortizonlu krem verip yollayanlar var malesef biz 1 yılı tükettik bu şekilde...Hacettepe cildiyeye başvurun plaguenil diye bir ilaç verdiler önce geriliyor 3-6 ay arasında tamamen duruyor. İngilizce bir makalelerini gördük ve doktorları o şekilde bulduk.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
zeynep89 - avatarı
zeynep89
Ziyaretçi
20 Şubat 2014       Mesaj #7
zeynep89 - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Eşim tedavi olduğu için yazıyorum. Kortizon vb hiç fayda etmedi doktor doktor gezdik. Doktorlara güvenmeyin mutlaka birkaç kez biyopsi yaptırın hala mantar saçkıran vb diyen kortizonlu krem verip yollayanlar var malesef biz 1 yılı tükettik bu şekilde...Hacettepe cildiyeye başvurun plaguenil diye bir ilaç verdiler önce geriliyor 3-6 ay arasında tamamen duruyor. İngilizce bir makalelerini gördük ve doktorları o şekilde bulduk.

Mrb benim annemde son 4 aydir bu rahatsizliga yakalandi ve arastirirken sizn yorumunuzu gordum rica etsem hacettepede hangi cildiyeciye gittiginizi ögrenebilirmiyim?
Simdiden tesekkur ederim.
zeynep89 - avatarı
zeynep89
Ziyaretçi
20 Şubat 2014       Mesaj #8
zeynep89 - avatarı
Ziyaretçi
Mrb arkadaslar bana liken pilanopilaris rahatsizligi ile ilgili yardimci olurmusunuz? Tedavi olanlar , ilaclar hakkinda yardim istiyorum.
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
20 Şubat 2014       Mesaj #9
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
zeynep89 adlı kullanıcıdan alıntı

Mrb arkadaslar bana liken pilanopilaris rahatsizligi ile ilgili yardimci olurmusunuz? Tedavi olanlar , ilaclar hakkinda yardim istiyorum.

Merhaba değerli üyemiz zeynep89;

Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. İlk mesajımda da belirtmiş olduğum gibi burada kimse doktor ya da hekim değildir. Mutlaka bir dermatologa gidin, kafadan ilaç kullanımı ya da tavsiye ile ilaç ismi almayın zira bu size yarardan çok zarar sağlayabilir. Sağlığınıza kavuşmanız dileğimle...
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mart 2014       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar bende de Liken planopilaris rahatsızlığı var ama çare bulamadım patoji raporumda çıktı fakat tedavisi yok diyorlar çaresini bulan kişilerden mesaj atmalarını rica ediyorum