Arama

Grip Aşısı

Güncelleme: 29 Haziran 2017 Gösterim: 4.898 Cevap: 2
Theni's - avatarı
Theni's
Ziyaretçi
2 Şubat 2011       Mesaj #1
Theni's - avatarı
Ziyaretçi
1. Neden grip aşısı olmalıyız?
Hemen tüm virüs hastalıklarında olduğu gibi gripte de hastalık etkenini yok eden antibiyotik benzeri ilaçlar olmadığı için, hastalanması, sağlık, sosyal ya da ekonomik nedenlerle istenmeyen kişilerde aşı yapılması uygun olmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar

2. Kimler aşı olmalı?

Hastalığı eğitim, aile ya da iş yaşantısı açısından istenmeyen kişilerin yanı sıra, kronik akciğer, kalp, böbrek, şeker hastaları, sürekli kortizon ya da kanserde uygulanan kemoterapi gibi ilaçlara bağlı olarak bağışıklığı azalmış kişiler, doğuştan bağışıklık eksikliği bulunanlar, AIDS hastaları, bu gibi hastalara bakmak durumunda olanlar, 65 yaşını aşmış yaşlılar, bakımevleri ve yatılı okullar gibi toplu ortamlarda yaşayanlar, grip mevsiminde gebe olanlar, ve tüm sağlık personeli aşı olmalıdır.

3. Kimler için sakıncalı, zararı var mı?
asiolanadam
Aşı virüsü yumurtada üretildiği için, yumurtaya maruz kalınca şoka girecek derecede alerjisi (anaflaksi)olanlar, daha önce grip aşısı olduğunda aşırı alerjik reaksiyon göstermiş olanların yanı sıra, hamileliğin ilk üç ayı içindeki kişiler doktorlarına danışmadan aşı olmamalıdır.

4- Aşı nasıl korur?

Hastalık etkeni olabilecek virüsler öldürülerek, hastalık yapma özelliği yok edilir. Bu virüsler vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi uyarılmış olur. Daha sonra hastalık etkeni virüs girdiğinde, hazırlıklı olan bağışıklık sistemi, virüsü tanıyarak, hastalık yapmasına fırsat bırakmadan etkisiz hale getirir.

5- Grip aşısının bileşimi nedir?

Grip aşısı, öldürülerek hastalık yapma gücü yok edilmiş grip (influenza) virüsleridir. Kol kası içine iğne ile zerk edilir.

6- Etkili olacak virüs nasıl belirleniyor?

Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyada yaygın izleme merkezleri aracılığıyla, grip hastalarını izlemeye alır. Hastalarda yapılan tahlillerle, hastalık etkeni virüsler belirlenir ve böylece salgın yapma ihtimali olan virüsleri belirleyerek aşı üreticisi firmalara duyurur ve o yıl uygulanacak olan aşıların içerikleri belirlenmiş olur.

7 - Neden her yıl aşı olmalıyız?
hastaadam2
Gribe yol açan çok sayıda virüs var. Her yıl bunlardan bazılarının salgın yapma olasılığı artar. Her yıl o virüslere özel aşı hazırlandığı için aşının her yıl yapılması gerekmektedir. Ayrıca önceki yıldaki aşı nedeniyle oluşan bağışıklık da giderek azaldığı için yeni aşı gereği olmaktadır.

8– Ne zaman aşı olmalıyız?

Grip havaların soğuk olduğu dönemlerde ortaya çıkar. Ülkemizde bu dönem, Ekim ile Nisan ayları arasındaki süredir. Aşının koruması için, virüsle karşılaşmadan önce uygulanması gerekir. Aşının etkili bağışıklığı oluşturması için uygulandıktan sonra 8-10 günlük süre geçmesi gerektiği için, Eylül ayından itibaren Nisan sonuna kadar herhangi bir zamanda uygulanabilir.

9- Antiviral ilaçlar gribi önler mi?

Son yıllarda piyasaya verilen bazı antiviral ilaçlar vardır. Bunlar virüsün vücutta çoğalmasını önleyerek etki ederler. Gripte, hastalık etkeni olan influenza virüsü vücuda girdikten sonraki ilk 48 saat içinde kullanıldıkları taktirde, önleyici olarak etkili olabilmektedir. Hastalık oluştuktan sonra bu ilaçların kullanımının bir yararı olamamaktadır.

10- Grip aşısı nerede yapılır? Ücretsiz midir?

Grip aşısı, öncelikle hastaneler, sağlık ocakları ve eczaneler olmak üzere her yerde yapılabilmektedir. Ülkemizde 65 yaşından büyük kişiler, Şeker hastaları, Astım hastaları, Kronik akciğer hastaları (bronşit vb.), Kronik kalp ve damar sistemi hastaları, Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler (kronik kan hastalığı – hemoglobinopati – olanlar, kanser hastaları, immünosupressif kullananlar) Huzurevi, bakımevi vb. ortamlarda yaşayanlar Böbrek bozukluğu olanlar ile 6-18 yaş arasında olan ve uzun süreli aspirin tedavisi kullanmak zorunda olan çocuk ve gençler uygulanması zorunlu olarak belirlenmiştir. Bu kişiler sosyal güvenlik kurumlarından sağlık sigortalı iseler, aşı bedelleri bu kurumlarca ödenmektedir

Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
25 Eylül 2012       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
İşte grip aşısı hakkında 30 soru ve yanıtı
Havalar soğudukça gribe yakalanma olasılığınız artıyor. Etrafımızdaki 3 kişiden birinin grip olduğunu görmeye başladığımız bir mevsimdeyiz şimdi. Uzmanlar ''Grip aşısı'' olunması konusunda uyarılarını sürdürüyor. Sizin kafanızda ise grip aşısı ile ilgili sorular var. İşte bu soruların yanıtları;
Sponsorlu Bağlantılar

Grip aşısı nasıl hazırlanır?
Grip aşısı, her yıl bir önceki mevsim en çok rastlanan grip virüslerinin türlerine göre yeniden hazırlanır. Bu amaçla, 80 ülkedeki 110 laboratuardan elde edilen bilgiler, Dünya Sağlık Örgütü'nde toplanarak her yıl dünyada en çok hastalık yapmış olan ikisi A ve biri B olmak üzere üç değişik virüs grubu belirlenir.
Mesela, bu yıl tüm dünyada uygulanmakta olan grip aşılarında, A tipi virüslerden H1N1 benzeri Yeni Kaledonya ve H3N2 benzeri Kaliforniya virüsleri ile B tipi Şanghay benzeri virüsler bulunmaktadır.

2. Aşı ne zaman yaptırılmalıdır?
Grip aşısı, grip salgınları başlamadan önce yaptırılmalıdır. Bunun için ideal dönem ekim-kasım-aralık aylarıdır.

3.Aşının etkisi ne zaman başlar?
Grip aşısının etkisi yapıldıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu nedenle grip aşısının bir grip salgınından en az 2 hafta önce yapılmış olması gerekir.

4. Koruyuculuk ne kadar sürer?
Aşının koruyuculuğu, genellikle 6-12 ay kadardır.

5. Kimlere aşı yapılması sakıncalıdır?
Grip aşısı ateşli bir hastalığı veya akut bir enfeksiyon tablosunda olan hastalara yapılmamalıdır. Yumurtaya, tavuk proteinlerine, neomisine, formaldehite ve oktoksinole alerjisi olanlara da yapılması sakıncalıdır.

6. Gebeler aşı olabilir mi?
Gebeliğin ilk üç ayı içinde yapılmamalıdır. Grip nedeniyle yüksek risk altında olan gebelere ilk üç aydan sonra grip aşısı yapılabilir.

7. Süt veren anneler aşı olabilir mi?
Annenin süt vermesinin grip aşısı bakımından bir sakıncası yoktur.

8. Grip aşısının sık görülen lokal yan etkileri nelerdir?
Grip aşısı uygulanan yerde ağrı, şişlik, kızarma, morarma ve sertleşme gibi lokal reaksiyonlar görülebilir.

9.Grip aşısının sık görülen genel yan etkileri var mıdır?
Grip aşısının genel yan etkilerinin başlıcaları, ateş, kırgınlık, titreme, yorgunluk, baş, eklem ve kas ağrıları ile terlemedir.

10. Yan etkiler önemli midir?
Grip aşısının yukarda belirtilen lokal ve genel yan etkileri önemli değildir, 1-2 gün içinde kendiliğinden düzelir.Tedavi edilmeleri gerekmez.

11. Grip aşısı deri döküntülerine yol açar mı?
Grip aşısı olanların bazılarında seyrek olarak kaşıntı, kabartı ve kızarıklıklar görülebilir.

12. Grip aşısı anaflaksiye neden olabilir mi?
Grip aşısı çok seyrek olarak alerji komasına yani anaflaksiye de neden olabilir.

13. grip aşısının diğer önemli yan etkileri nelerdir?
Grip aşısı yapılanlarda çok ender olmakla beraber, nevralji (sinir ağrısı), uyuşmalar, havale nöbetleri, beyin iltihabı gibi nörolojik belirtiler olabileceği bildirilmiştir.

14. Başka aşılarla beraber yapılabilir mi?
Grip aşısı farklı yerlere enjekte edilmek şartıyla diğer aşılarla aynı zamanda da yapılabilir.

15. Aşı nereye yapılmalıdır?
Aşı kas içine veya deri altına derin olarak yapılabilir. Erişkinlerde kol kası, küçük çocuklarda bacak kası uygun yerlerdir. Aşı asla damar içine verilmemelidir.

16. Aşı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?
Aşı yapılmadan önce oda sıcaklığına getirilmeli ve yapılmadan önce iyice çalkalanmalıdır.

17. Küçük çocuklar da aşı olabilir mi?
Grip aşısı 6 aylıktan büyük çocuklara yapılabilir.

18. Aşının dozu nasıldır?
Grip aşısı erişkinlere ve 3 yaşından büyüklere tek doz olarak 0.5 ml yapılır. 6 aylıktan 36 aylığa kadar olan çocuklara yarım doz aşı (0.25 ml) yapılır. İlk defa aşı yapılacak olan 8 yaşından küçük çocuklara 4 hafta sonra ikinci bir doz aşı yapılmalıdır.

19. Kimler mutlaka aşı olmalıdır?
Risk altındaki kişilerin ve topluma giren ve gribe yakalanmak istemeyen herkesin grip aşısı olması gerekir. Ayrıca, doktor, hemşire gibi sağlık personeli ile huzurevlerinde çalışanlar da grip aşısı olmalıdırlar.

20. Kimler risk altındadır?
65 yaşından yaşlı olanlar, huzur evlerinde yaşayanlar, kronik kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalığı olanlarda gribin riski daha yüksektir.

21. Grip aşısı ne kadar etkilidir?
Grip aşısının etkinliği, aşı içinde bulunan virüs tipleri ile salgına neden olan virüs tipleri arasındaki uygunluğa göre değişir. Grip aşısı ideal şartlarda %70-80 oranında koruma sağlar.

22. Grip aşısının etkinliği yaşa göre değişir mi?
Aşı yapılan kişinin yaşı önemlidir, aşının koruyuculuğu gençlerde yaşlılara göre daha fazladır.

23. Grip aşısının yaşlılardaki etkisi nasıldır?
Aşının yaşlılarda grip nedeniyle hastaneye yatışları %50, zatürree riskini %60 ve ölüm riskini de %70 oranında azalttığı bilinmektedir.

24. Grip aşısı alışkanlık yapar mı?
Grip aşısı alışkanlık yapmaz, aşının her yıl tekrarlanmasının nedeni koruyuculuğunu artırmak içindir.

25. Grip aşısı kuş gribine karşı da etkili midir?
Halen piyasada satılmakta olan grip aşısının kuş gribine karşı hiçbir koruyuculuğu yoktur.

26. Kortizon grip aşısını etkiler mi?
Kortizon ve bağışıklığı etkileyen ilaç (immunsüpresif) kullananlarda aşının etkinliği daha düşüktür.

27. Piyasada satılan çeşitli markalar arasında fark var mıdır?
Grip aşıları arasında fark yoktur. Piyasada satılan tüm aşılarda bulunan virüsler Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği virüslerdir.

28. Kanserli hastalar grip aşısı olabilirler mi?
Kanserli hastalar da grip aşısı olabilirler.

29. Grip aşısı gribe neden olur mu?
Grip aşısı gribe neden olmaz, çünkü aşıda virüsün kendisi değil onun antijenleri vardır. Aşı olduktan sonra ateş çıkması enfeksiyona değil, bağışıklık sisteminin tepkisine bağlıdır.

30. Bu grip aşısı olan gelecek sene aşı olmazsa ne olur?
Grip aşısı her yıl olunmalıdır, çünkü aşı içindeki virüs türleri yıldan yıla farklıdır. Bir yıl aşı olup gelecek sezon aşı olmayanlarda grip riski yüksektir.


Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
29 Haziran 2017       Mesaj #3
Avatarı yok
Yasaklı

Grip Aşısı için Mikroskobik İneli Bant Geliştirildi!


Ad:  _96717581_f05ff69c-dec4-41e0-a854-9391bb670d0e.jpg
Gösterim: 262
Boyut:  50.3 KB
Görsel: Georgia Teknoloji Enstitüsü

Araştırmacılar grip aşısının mikroskobik ineler aracılığıyla vücuda kolayca enjekte edilmesini sağlamaya yönelik bant geliştirdi. Söz konusu bantın ineden korkanlar için geliştirildiğini belirten bilim insanları, bantta bulunan mikroskobik inelerin herhangi bir acı ya da ağrıya neden olmadan vücuda enjekte edildiğini belirtti. Güvenlik testi aşamasını geçen ilgili bantın herhangi bir şekilde soğutucuda saklanmasının gerekmediği ve kolayca saklanabilme niteliğine sahip olduğu bildirildi. Bu kriterler bağlamında diğer aşılar için de geliştirilmesi düşünülen söz konusu mikroskobik bantın özellikle gelişmeyen ve gelişmekte olan ülkelerde görülen hastalıkların izale edilmesi açısından kilit bir işleve sahip olduğu belirtildi.

Kaynak: AA Bilim Teknoloji / Science / Lancet (28 Haziran 2017)

Benzer Konular

10 Aralık 2013 / Misafir Soru-Cevap
28 Temmuz 2009 / Nephthys Taslak Konular
23 Eylül 2010 / Misafir Soru-Cevap
Etiketler: Grip Aşısı