Arama

Ulvi Arı

Güncelleme: 21 Nisan 2011 Gösterim: 2.656 Cevap: 0
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
21 Nisan 2011       Mesaj #1
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
Ulvi Arı
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar
200px Ulvi Ari
Ulvi Arı (d. 21 Nisan 1961, Aksaray), Türk pantomim (mim) sanatçısı, oyuncu, yazar.

1969 yılında ailesi ile Ankara'ya gelen Arı, 1977 yılında, TİP'in sanat kurumu, İşçi Kültür Derneği'nde Yılmaz Onay'ın yürüttüğü tiyatro çalışmalarına katılarak, daha orta okul yıllarında, tiyatroya başladı. Tamer Levent, Cüneyt Çalışkur, Yeşim Dorman, Ömer Polat, Teoman Gülen ve Erkan Yücel gibi isimlerle çalıştı ve onların yanında kendisini geliştirdi. 1984 yılında, ünlü Fransız pantomim ustası Marcel Marceau'nun yanında yetişen Erdinç Dinçer'in Devlet Tiyatroları için açtığı sınavı kazandı ve mime başladı.

Daha sonra Devlet Tiyatroları'nda mim çalışmalarına son verilince, Erdinç Dinçer'e denemelerinde, asistanlık yaptı.

1986 yılında kendi sahnesi olan AGS, Ankara Gösteri Sahnesi'ni kurdu. Kızılırmak sinemasını sahne olarak kullandı. Anadolu Sanat Merkezi'nde gösteriler sundu.

“"Türkiye’de en çok icra edilen sanat mim’dir. Çünkü kimse konuşmuyor!"”
Ulvi Arı, ustası Erdinç Dinçer ile. Kuşadası 2010
220px ErdinC3A7 DinC3A7er ve Ulvi ArC4B1 2010
Ulvi Arı, Yazsanat'daki söyleşiden. 20 Mayıs 2009

Özellikle Van, Hakkari, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Elazığ ve Tunceli'ye turneler düzenledi, pantomim gösterileri yaptı. Diğer çeşitli derneklerin yanı sıra, Çağdaş Drama Derneği'nde de yöneticilik yapan sanatçı ODTÜ, Çukurova Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi'nde konferanslar verdi ve gösteriler yaptı.Gösteri sahnesini yaşatmakla birlikte TRT'de sunuculuk, yazarlık ve kendi programını yaptı.

Sözsüz Tiyatro tarihi üzerine çalışmalar yapan Ulvi Arı, Pantomime Drama: Sözsüz Tiyatro isimli Türkiye'de bir ilk olan kitabını yazmıştır.

“"Ulvi Arı'nın bu çalışmasını kutluyorum; çünkü ülkemizde, münferit yazılar ve eleştiriler dışında sözsüz oyun üzerine böyle bir çalışma ilk kez yapılıyor."

Prof. Dr. Özdemir Nutku

“"Bu kitabı satın aldıysanız, demek ki, pantomim sanatına özel bir ilginiz, merakınız var. Ulvi arkadaş yel değirmenleriyle savaşa giren Don kişot gibi kendini bu savaşın içine atıyor. Ne diyelim kolay gelsin."

Taner Barlas

“"Bu sanata emek vermiş bir avuç insan var, doğal olarak Ulvi Arı'nın ardından gelenlere bu çalışmayla bir kapı aralamış olması önemlidir."
Prof. Dr. Hülya Nutku

“"Bu kitap; 'ilk' olmanın keyfini daha iyi yaşayacak diye düşünüyorum."
Ulvi Arı bir gösteri esnasında
Pantomim Ulvi Ari

Biyografi Konusu: Ulvi Arı nereli hayatı kimdir.
🌘 🚀

Benzer Konular

14 Kasım 2006 / BARIŞ Tiyatro tr
11 Temmuz 2015 / ThinkerBeLL X-Sözlük
11 Ağustos 2011 / Jumong Tiyatro tr
9 Temmuz 2008 / TiglonBoYs Spor tr
24 Temmuz 2008 / TiglonBoYs Spor tr