Arama

Ulvi Uraz

Güncelleme: 11 Ağustos 2011 Gösterim: 2.864 Cevap: 1
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
25 Mayıs 2011       Mesaj #1
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
Ulvi Uraz
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar
Ulvi Uraz
ulviuraz1

Ulvi Uraz (d. 1921 - ö. 25 Mayıs 1974), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen. Kurduğu topluluklarda Türk tiyatrosunun birçok tanınmış oyuncusu yetişmiştir.

Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü 1943'te bitirdi. Aynı yıl Tatbikat Sahnesi'nde Shakespeare'in Julius Caesar oyununda sahneye çıktı. 1948'de Ahmet Kutsi Tecer'in Köşebaşı oyunundaki Beybaba yorumuyla dikkati çekti. 1949'a değin Tatbikat Sahnesi'nde, daha sonra da Ankara Devlet Tiyatrosu'nda çalışırken bir yandan da konservatuvar da ders verdi. 1953'te karısı piyanist Selçuk Uraz'la birlikte devlet tarafından Fransa'ya gönderildi. Geri dönüşlerinde Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandılar. Uraz serbest kaldıktan sonra, 1958'de Dormen Tiyatrosu'nda André Roussin'in Ninasında yeniden sahneye çıktı ve bu oyundaki yorumuyla İlhan İskender Armağanı'nı kazandı. 1959'da İstanbul Şehir Tiyatroları'na geçti ve Muhsin Ertuğrul'un sahneye koyduğu Hamlet'te Polonius rolünü oynadı. Daha sonra Dost Oyuncular adını verdiği kendi topluluğunu kurdu ve 1961'de Haldun Taner'den Günün Adamı ve Eugène Marin Labiche'ten Para İsteme Benden oyunlarıyla perdelerini açtı. Topluluk etkinliklerini daha sonra Ulvi Uraz Tiyatrosu adıyla sürdürdü. Uraz 1965'te, Haldun Taner'in Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım oyunundaki Vicdani rolüyle ikinci kez İlhan İskender Armağanı'nı kazandı. Site Tiyatrosu ve Küçük Sahne'de oyunlar sahneleyen topluluğun, Uraz'ın sahneye çıktığı öteki oyunları arasında Oktay Rifat'tan Zabit Fatma'nın Kuzusu (1965) ve Rıfat Ilgaz'dan Hababam Sınıfı (1966) sayılabilir. Topluluk Uraz'ın ölümünden kısa bir süre önce dağıldı.

Özellikle Türk yazarlarının oyunlarının sahnelenmesini destekleyen Uraz, ayrıntılara yönelik oyun tarzıyla hem karakter rollerinde, hem de komedi rollerinde başarılı olmuştu.Başlangıçta Devlet Tiyatrosu'nda karakter rolleriyle tanınmış, İstanbul'a gittikten sonra da yumuşak ve ölçülü oyunuyla iyi bir komedi sanatçısı olduğunu kanıtlamıştı.

Uraz, tiyatro sanatçılığının yanı sıra sinema oyuncusu olarak da çalışmıştı.1960'ta Denize İnen Sokak filmindeki rolüyle İzmir Belediyesi'nin Fuar Ödülü'nü kazanmış, Yarın Bizimdir filmindeki rolüyle 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" seçilmişti. Rol aldığı öteki filmler arasında Dişi Kurt (1961), Yarın Bizimdir (1963) ve Murtaza (1966) sayılabilir.

Uraz'ın ölümünden sonra karısı tarafından her yıl en iyi yönetmene ve oyuncuya verilmek üzere Ulvi Uraz Tiyatro Ödülleri konmuştur.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Biyografi Konusu: Ulvi Uraz nereli hayatı kimdir.
🌘 🚀
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
11 Ağustos 2011       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Ulvi Uraz (1921 İstanbul-1974 İstanbul),

Sponsorlu Bağlantılar
Tiyatro ve sinema oyuncusu.

1943'te Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü bitirdi. Tatbikat Sahnesi'nde ve 1949'dan sonra da Devlet Tiyatrosu'nda çalıştı. Bilgisini geliştirmek için burslu olarak Paris'e gitti (1951-1953). Türkiye'ye döndükten sonra Komünist Partisi üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanarak bir süre hapiste kaldı. Hapisten çıktıktan sonra Haldun Dormen topluluğunda ve İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda sahneye çıktı.

1960'tan sonra Dost Oyuncular Topluluğu'nu kurdu. Kendi tiyatrosunda özellikle Türk yazarlarının yapıtlarını sahneledi. "Nina" (1959) ve "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" (1965) oyunlarındaki başarısıyla iki kez İlhan İskender Armağanı'nı kazandı. Ölümünden sonra eşi Selçuk Uraz tarafından her yıl en başarılı tiyatro oyuncusu ve yönetmenine verilmek üzere bir Ulvi Uraz Ödülü konuldu.
MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.

Benzer Konular

14 Kasım 2006 / BARIŞ Tiyatro tr
10 Temmuz 2015 / BARIŞ Edebiyat tr
31 Temmuz 2016 / ener Edebiyat tr
11 Temmuz 2015 / ThinkerBeLL X-Sözlük
21 Nisan 2011 / Jumong Tiyatro tr