Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 28 Ağustos 2016  Gösterim: 15.247  Cevap: 3

Dünya Kentleri: Moskova

Bia
5 Eylül 2008 23:28       Mesaj #1
Bia - avatarı
Ziyaretçi
Dünya Kentleri: Moskova
Moskova turizmi, Moskova tatil

Sponsorlu Bağlantılar
Moskova. (Rusça: Москва) Rusya Federasyonu'nun politik, sanayi, kültür başkenti. Şehir merkezinde 10.406.578'lık nüfusuyla Rusya ve Avrupa'nın en büyük şehridir ve Dünyanın en büyük 5.şehridir. 1081 km² Rusya'nın iki federe şehrinden biridir. Moskova nehrinin içinden geçtiği bu şehir Dünya'nın en yoğun işleyen (mimarisi ile ünlü) metro sistemine sahiptir. 1980 yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Moskovada yaşayan milyarder sayısı diğer dünya şehirlerden fazladır, bu da en çok milyarderin yaşadığı şehir ünvanını getirmiştir. 2007 ylı istatistiklerine göre dünyanın en pahalı şehirleri listesinde 1. sıraya yerleşmiştir. Eğitim, bilim alanında birçok kuruma sahip çıkar. Ayrıca Eurovision 2009'a ev sahibi yapacak olan şehirdir.

Sobor
Saint Basil KatedraliMoskova Turizm Bilgileri

Genel olarak Moskova'da geçmişine ait hiç bir iz kalmamış. Soğuk ve ürpertici havası yerine, şu anda her yerde ışıklandırılmış binalar, en lüks mağazaların bulunduğu caddeler, masal ülkelerini anımsatan yapıları, kafeler de içilen votkalardan sonraki insanların yüzündeki tatlı sarhoşluk var artık Moskova da.

Kızıl Meydan: Moskova da kızıl; kırmızı ve güzel anlamına gelmektedir. Bu meydan geçmişte bir çok olaya tanklık etmiş tarihi bir meydandır. Şu zamanlarda ki özelliği ise, içinde barındırdığı etkileyici yapılarıdır.

Kremlin Sarayı: Moskova'nın sembolü olarak gösterilen Kremlin Sarayı, savunma kalesi olarak yapılmış, etrafını çevreleyen 19 metre yükseklikteki kırmızı duvarları Saray'a ayrı bir özellik katmaktadır. Sarayın içinde bulunan kiliseleri ve en uzunu 72 metre olan kulesi ile dikkat çekmektedir.

Saint-Basile Katedrali: Kremlin Sarayı'ndan sonra Moskova'da en çok ilgi gören yapı, Saint-Basile Katedrali'dir. Rusya hükümeti tarafından hala kullanılmakta olan kadetralin, en büyüleyici tarafı, uzunluklarının birbirinden farklı olması ile değişik bir görünüş sergileyen 8 kubbesidir. En yüksek kubbenin tepesinin altın kaplamalı olması ve özellikle katedralin gece ışıklandırıldığında, birbirinden renkli çinileri ile göz doldurmasıyla ayrı bir güzellik katar.

Lenin Mozolesi: 1924 yılında ölümünden 56 gün sonra mumyalanan Lenin, şu anda camdan bir fanusun içinde bulunuyor. Gezmek için belli günlerde ziyarete açık.

Puşkin müzesi: Müzede en dikkat çekici eserler Truva Hazineleri'dir. Bir çok altın ve değerli taşlardan oluşan bu hazine görülmeye değer. Müzede 20. yüzyıl hazineleri, Roma, Mısır ve Ortaçağdan kalan birçok koleksiyon sergileniyor.

Nazım Hikmet Mezarlılığı: 3 Haziran 1963 yılında ölen Nazım Hikmetin mezarı Moskova'da Novo-Deviçi Mezarlığı'nda bulunuyor.

Gorki Parkı: Moskova'nın en meşhur parkıdır. Kışın havanın soğuk olmasına aldırmadan bir sanat eseri konumundaki dev gibi buzdan heykellerin sergilendiği, akın akın gelen ziyaretçileriyle meşhurlaşan bu park, aynı zamanda bir çok bar ve kafeyi de içinde bulundurduğu için Moskova'da güzel dakikalar geçirebileceğiniz yerler arasındadır.
Moskova'yı kuşbakışı birçok tepeden izleyebilirsiniz. "Poklonnoya Tepesi" ve Moskova Üniversitesi'nin ön yakasında bulunan "Lenin Tepensinden" Moskova'nın renkli ve cıvıl cıvıl halini izleyebilirsiniz. Gece eğer bu tepeler giderseniz ışıklandırılmış haliyle ayaklarınızın altına serilmiş olan Moskova'ya bir kere daha hayran kalabilirsiniz.
Ayrıca, Moskova'yı nehir üzerinden, botla yapabileceğiniz gezi sayesinde seyretme fırsatınız varken, bunu kaçırmayın.

Yemek

Moskova votka ve havyar ile bilinir. Havyar, mersinbalığının dişi yumurtasından elde edilir. Havyarın bir çok çeşidi bulunuyor. isimlerini genel olarak mersinbalıklarından alan havyar çeşitleri Moskova'da başlıca tüketilen yiyeceklerden arasında yer alır. Havyarın kaliteli olması kadar sunumu da önemlidir. Kristal tabaklarda ve buz içinde sunumu ve yanında içmek için tercih edebileceğiniz içki ise votkadır. Rusya denince akla gelen içecek ise tabii ki de, votkadır. Votkanın da havyar gibi bir çok değişik çeşidi bulunmaktadır. "Limonnaya": Limonlu votka. "Pertsovka": Kırmızı biber aromalı votka. "Stolichnaya" : Tatlı votkadır. Moskova'da votkadan sonra en çok tüketilen alkolsüz içecek ise siyah çaydır. Moskova'da çay semaverden içilir ve şekeri çayın içine karıştırmak yerine "kıtlama" yapılır. Çok uzak olmadığımız bu çay içme biçimine Moskova'da bir kafede deneyebilirsiniz.
Moskova'da Kızıl Meydan'da bulanan restoranlarda damak tadınıza uygun bir çok yemek bulabilirsiniz. Ancak Moskova'ya gidip te Rus mutfağından bir şeyler tatmadan dönmeyin. Özelikle "Solyanka" adı verilen pancar, turşu gibi malzemelerden yapılan bu çorbayı deneyebilirsiniz. Çorbanın Rus mutfağında çok büyük bir önemi vardır. Özellikle balık çorbası ve ülkede yetişen aromatik baharatlar, tereyağlı kremalı sosları ile farklı tatlar yaratmıştırlar. Av etleri, lakerda ve deniz ürünleri de Rus mutfağı tatlarının arasında yer alır.

Alışveriş

Matruşka : Moskova'da alışveriş denince akla gelen ilk ürün matruşkalar olsa gerek. iç içe geçmiş tahta bebekler Moskova'nın simgesi konumundadır. Moskova'nın son yıllarda yaşadığı büyük değişimi tüketim piyasasını da iyi yönde etkilemiştir. Ünlü caddelerinde açılan birçok ünlü markanın mağazalarının vitrinleri ayrı bir parlaklık veriyor Moskova'ya. Trafiğe kapalı olan "Ulista Arbat" caddesinde bu lüks mağazaların birçok örneklerini görmek mümkün.
Kızıl Meydan'ın bitişinde bulunan GUM; Evrensel Devlet Mağazaları adı altındaki mekanda ise birçok ürünü bir arada bulabilmeniz mümkün.
Açık havada sergi tadında bir alışveriş yapmak isterseniz, "izmaylovo Parkı'nda" hafta sonları açılan tezgahlarda matruşkalardan, giyim ürünlerine, el örgülerden, hediyelik eşyalara kadar her şeyi hem de diğer mağazalara nazaran daha ucuz bir fiyata bulabilmeniz mümkün.

Eğlence

Moskova'da eğlenecek bir yer aradığınız da bulmanız hiç de zor değil. Dünyaca ünlü Moskova Sirki'nde gösterilen akrobatik gösterileri seyredebilir. Son yıllarda açılan bar ve diskolarda, kareoke yapabilir, dj'ler tarafından yapılan müzikler eşliğinde ya da canlı müzik dinleyebileceğiniz birçok mekanda gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Son yılarda gece hayatında, daha ucuz olması nedeni ile votka yerine bira tercih edilmektedir. Ama siz yinede Moskova'da meşhur votkaların tadına bakmadan dönmeyin.

Ulaşım

Moskova da çok düzenli olan bir metro sistemi vardır. Yer üstü trafiği içinse söylenebilecek olan şey 5 şeritli yollarıyla trafik sorununu nispeten çözümlenmiş gibi denilebilir. Ayrıca Moskova yürüyüş için düzenli bir şehir olduğundan ve görmek isteyeceğiniz bir çok yerin merkez olan Kızıl Meydan'da bulunmasında kaynaklanan bir nedenle, bir çok yere yürüyerek gidebilirsiniz.

Yapmadan Dönme

» Kremlin Sarayını gez
» Lenin Mozolesi'ni gör
» Moskova Sirki'nde eğlen
» Matruşka satın al
» Kumarhanelerinde çok fazla oyun oynamamaya dikkat et
» Saint-Basile Katedrali'ne hayran kal
» Havyar ve yanında Rus votkasının tadına bak
Daisy-BT
2 Mayıs 2009 19:36       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Görkemli geçmişine karşın alçakgönüllü ve büyüleyici bir kent :
Moskova - Moscow

Aşağıdaki fotoğrafa dikkatle bakın, öyküsüyle gerçekten ilginç bir bina.

1909’da mimar Kravetskov’un elinden çıkmış 4 katlı bir bina. Onu ölümsüz yapan fasat (cephe) rölyeflerini ve tüm dekoratif eserleri, sanatçı Vaşkov yapmış. 1945’te üstüne iki kat daha eklenerek kimliği zedelenmiş ama, açık mavi-yeşil zeminin üsütünde türlü hayvan figürlerinin beyaz rölyeflerinin süslediği bu muhteşem bina hala güzelliğini, özelliğini koruyor.

Okyanus balıkları ve canlıları ile dolu "Okenaryum" da bu binanın bodrum katında.

Son düzenleyen Finn and Jake; 28 Ağustos 2016 00:42
21 Aralık 2009 21:29       Mesaj #3
volture - avatarı
VIP "Ipıslak Balık"
Ad:  moscow_tram_by_inobras.jpg
Gösterim: 71
Boyut:  128.0 KB
Moscow Tram by inObrAS on deviantART
Son düzenleyen Finn and Jake; 28 Ağustos 2016 00:46
28 Ağustos 2016 01:01       Mesaj #4
Finn and Jake - avatarı
VIP 🐻 Bear ✔

Moscow


Ad:  moscow.jpg
Gösterim: 131
Boyut:  204.1 KB


Daha fazla sonuç:
Dünya Kentleri: Moskova

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç