Arama

Sakıp Sabancı

Güncelleme: 12 Eylül 2015 Gösterim: 35.479 Cevap: 4
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
15 Mart 2007       Mesaj #1
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Sakıp Sabancı

Sakıp Sabancı, Türkiye'nin 52 yerleşim merkezinde 109 kalıcı eğitim, sağlık ve kültür tesisi bıraktı
Sponsorlu Bağlantılar

İşadamı Sakıp Sabancı, 2004'te hayata veda etti.
7 nisan 1933'te Hacı Ömer Sabancı ve Sadıka Sabancı'nın ikinci çocuğu olarak Kayseri'nin Akçakaya köyünde doğan Sakıp Sabancı, iş hayatına 1948'de Akbank'ta stajyer memur olarak başladı.
Üç yılını zatürree hastalığıyla geçirmek zorunda kalan Sabancı, hastalığı nedeniyle liseyi bitiremeden okulu bıraktı ve BosSa Un Fabrikası'nda veznedar olarak çalışmaya başladı.
1955 yılında fabrikanın ticaret müdürü oldu. İki yıl sonra Türkan Civelek ile evlendi ve BosSa Tekstil Fabrikası'nda Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaya başladı.

1964'te Adana Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 1966'da babası Hacı Ömer Sabancı'yı kaybetti, bir yıl sonra kardeşleriyle Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş'yi kurdu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.
İkinci çocuğu Metin'in zihinsel özürlü olarak doğmasıyla diğer insanlara yardım amacıyla, 1976'da Erol Sabancı Spastik Çocuklar Tedavi ve Eğitim Merkezi ile 1996'da Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi'ni kurdu.
1974'te Hacı Ömer Sabancı Vakfı'nı kurdu. 1981'de Londra'da, Türk sermayesi ile yurtdışındaki ilk banka olan Ak International Bank'ı (Sabancı Bank Plc.) kurdu. Yine aynı yıl ABD'de Houston'da ilk kez kalp kapakçığı ameliyatı oldu.
Üç yıl sonra, Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından ilk onursal doktorasını aldı. 1986'da Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı oldu.
1989'da babası Hacı Ömer Sabancı zamanında toplanmaya başlanan resim ve hat koleksiyonlarının sergilenmesi için SSCB Kültür Bakanlığı'nın daveti üzerine Moskova'da bir sergi açıldı.
Bu sergi, daha sonra dünyanın en önemli müzelerinde sergilenecek 'Altın Harfler: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nden Osmanlı Hat-Resim Koleksiyonu Sergisi' için başlangıç oldu. Aynı yıl ikinci kez kalp ameliyatı oldu.

1992'de Japon hükümetinden Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Yıldız Nişanı'nı aldı. 1994'te ToyotaSa fabrikasını açtı. 1996'da kardeşi Özdemir Sabancı işyerinde uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti.
1997'de Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile onurlandırıldı. Fransız gıda devi Danone ile yüzde 50 ortaklıkla DanoneSa'yı kurdu. Yine aynı yıl Fransız hipermarket zinciri Carrefour ortaklığı ile CarrefourSa hipermarket zinciri kuruldu.
1998'de 'Altın Harfler' sergisi New York'ta Metropolitan Müzesi'nde sergilenerek bu müzede sergilenen ilk özel koleksiyon unvanını aldı. Aynı yıl kardeşi Hacı Sabancı vefat etti.
1999'da İstanbul'da, Sabancı Üniversitesi'ni açtı. 2001'de DuPont'un yüzde 50 ortaklığıyla dört kıtada toplam 16 fabrika ile faaliyet gösteren DuuPontSa ve DuSa International şirketlerini kurdu.

Fransız hükümeti, 'Altın Harfler' sergisinin Louvre Müzesi'nde sergilenmesini gerçekleştirerek, Fransız-Türk kültür ilişkilerine yaptığı katkılar ve Fransa'nın önde gelen şirketlerinden Danone, Carrefour ve BNP ile sürdürdüğü başarılı ortaklıklarından dolayı, Elysee Sarayı'nda yapılan törenle Sabancı'ya Onur Nişanı verdi.
Doğum gününden 71 yıl ve üç gün sonra, 10 nisan 2004 sabası saat 05.55 civarında, tedavi gördüğü hastanede şiddetli akciger enfeksiyonu nedenyile vefat etti.

Son düzenleyen Safi; 12 Eylül 2015 00:47
Biyografi Konusu: Sakıp Sabancı nereli hayatı kimdir.
Gerçekçi ol imkansızı iste...
Kral_Aslan - avatarı
Kral_Aslan
VIP MsXTeam
6 Ekim 2008       Mesaj #2
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
Ödülleri ve nişanları

Sponsorlu Bağlantılar
  • Dünyanın başarılı işadamlarına verilen "Altın Merküri" ödülü (1979)
  • Belçika Prensi'nin Atlı Köşk'te takdim ettiği "Belçika Kraliyet Nişanı" (1987)
  • Japon hükümeti tarafından takdim edilen "Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Yıldız Nişanı" (1992)
  • Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından takdim edilen "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" (1997)
  • İsviçre-Zürih'teki Avrupa Ekonomi Enstitüsü tarafından takdim edilen "Avrupa Kristal Dünya Ödülü" (1997)sass
  • Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı'nın takdim ettiği "Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" (1999)
  • New York'taki FABSIT Vakfı tarafından verilen "Yılın İşadamı" ödülü (1999)
  • Fransız Hükümeti tarafından takdim edilen "Légion d'honneur Madalyası" (2001)
  • GYTE tarafından verilen "Türk Sanayiine Teknoloji ve Kalite Kazandıran İşadamı" ödülü (2001)

Onursal doktoralar

• 1984 Anadolu Üniversitesi, Eskişehir
  • 1986 University of New Hampshire, New Hampshire, ABD
  • 1992 Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul
  • 1993 Erciyes Üniversitesi, Kayseri
  • 1997 18 Mart Üniversitesi, Çanakkale
Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Girne Amerikan Üniversitesi, Girne, KKTC Trakya Üniversitesi, Edirne İstanbul Üniversitesi, İstanbul
  • 1998 Southeastern University, Washington D.C., ABD
  • 1999 Çukurova Üniversitesi, Adana
  • 2002 Kırıkkale Üniversitesi, Kırıkkale

Kitapları

1. İşte Hayatım 1985
  2. Para Başarının Mükafatıdır 1985
  3. Gönül Galerimden 1988
  4. Rusya'dan Amerika'ya 1989
  5. Ücret Pazarlığı mı ? - Koyun Pazarlığı mı ? 1990
  6. Değişen ve Gelişen Türkiye 1991
  7. Daha Fazla İş Daha Fazla Aş 1993
  8. Doğu Anadolu Raporu 1995
  9. Başarı Şimdi Aslanın Ağzında 1998
  10. Hayat Bazen Tatlıdır 2001
  11. Sakıpname 2002
  12. ...bıraktığım yerden Hayatım;
  13. Her Şeyin Başı Sağlık;

Hayatın ne anlamı var.. Yanımda sen olmayınca....
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
24 Temmuz 2012       Mesaj #3
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Sakıp Sabancı
MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi &Vikipedi, özgür ansiklopedi

İşadamı. Hacı Ömer Sabancı'nın oğlu. Kardeşleriyle birlikte Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ'yi kurdu ve holdingin yönetim kurulu başkanlığını üstlendi (1966). Bu arada Adana Sanayi ve Ticaret Odası başkanlığı, TÜSİAD yönetim kurulu başkanlığı, KİPLAS konsey başkanlığı gibi görevler üstlendi.

"İşte Hayatım" (1985), "Para Başarının Mükafatıdır" (1985), "Rusya'dan Amerika'ya Gezdiklerim, Gördüklerim" (1989) gibi kitapları yayımlandı.

SakC4B1p SabancC4B1
Sakıp Sabancı (d. 7 Nisan 1933, Kayseri – ö. 10 Nisan 2004, İstanbul), Türk işadamı, Sabancı Holding eski yönetim kurulu başkanı. 2004 yılında öldüğünde, Amerikan iş dergisi Forbes'in milyarderler listesinde 147. sırayı almıştı. Renkli ve enerjik kişiliği ile de tanınan Sabancı, halka yakın tavırlarıyla Sakıp Ağa lâkabını kazanmıştır.

Hayatı

7 Nisan 1933 tarihinde, pamuk tâciri Hacı Ömer Sabancı (1906 – 1966) ve Sadıka Sabancı'nın (1910 – 1988) ikinci çocuğu olarak Kayseri'nin Akçakaya köyünde doğdu. Küçük yaşta Adana'ya göç ettiler. Çocukluğunu Adana'da geçirdi. İlkokulu Adana İsmet İnönü İlköğretim Okulu'nda okudu. 1948 yılında lise öğrenimini yarıda bırakarak Akbank'ta stajyer memur olarak çalışmaya başladı. 1950'de ailesiyle beraber İstanbul Emirgan'da bulunan Atlı Köşk'e taşındı. 1957 yılında teyzesinin kızı Türkan Sabancı ile evlendi. 1966 yılında, babasının vefatı üzerine, Sabancı Holding'in yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Annesi ve kardeşleri ile birlikte Hacı Ömer Sabancı Vakfı'nın kurulmasına öncülük etti. Bu vakıf aracılığı ile 1999'da Türkiye'nin ilk vakıf üniversitelerinden biri olan Sabancı Üniversitesi'ni kurdu. Yardımsever ve hayırsever kişiliği ile tanınmıştır. Adana'ya Türkiye'nin en büyük camilerinden birini yaptırdı. Sayısız okul ve hastane yaptırdı.

Ölümü

Sakıp Sabancı, böbrek kanseri tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde 10 Nisan 2004 tarihinde sabah 05:55 sularında böbrek tümörünün karaciğere atlaması sebebiyle hayatını kaybetmiştir. 12 Nisan 2004 tarihinde Sabancı Center’da düzenlenen devlet töreninin ardından yaklaşık 100.000 kişinin katıldığı cenaze töreniyle Zincirlikuyu Mezarlığı’nda gözyaşlarıyla toprağa verildi.
Sen sadece aynasin...
_AERYU_ - avatarı
_AERYU_
Ziyaretçi
18 Ocak 2015       Mesaj #4
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Sakıp Sabancı
MsXLabs.org

VAGpImO

Sakıp Sabancı, 7 Nisan 1933 tarihinde Kayseri'nin Akçakaya köyünde dünyaya geldi. Altı çocuklu Hacı Ömer Sabancı ve Sadıka Sabancı'nın ikinci çocuğudur. Sabancı ailesi 1921 yılında içinde Arap, Kürt, Yahudi, Bulgar, Tunuslu gibi birçok etnik ve dini kökenden topluluğu barındıran Sadun Tanju’nun Babil Kulesi olarak tanımladığı Adana’ya göç etti.

Baba Hacı Ömer, pamuk ticareti ile uğraşarak ailesini 3 gözlü, toprak damlı bir Adana evinde barındırıp geçindirirdi. Sakıp Sabancı, 1942 yılında aynı cadde üzerindeki “Pembe Ev” ya da “Aslanlı Ev” diye bilinen eve taşınana kadar anne- babası, kardeşleri Ihsan, Hacı, Şevket, Erol ve Özdemir, babaannesi, dedesi ve yardımcı kadın Gülnaz ile birlikte bu evde yaşadı.

Sakıp Sabancı, Adana’daki bu kerpiç evi herkesin telaş içinde kalkıp, kahvaltı bile etmeden ya işe ya okula koştuğu sabahlarla özdeşleştirerek anlatır İşte Hayatım isimli kitabında.

1944 yılında mahalledeki İsmet İnönü İlk Okul’unda eğitimini tamamlayan Sakıp Sabancı, hemen sonrasında Adana’da o zamanlar İkinci Orta Okul diye bilinen okulda eğitimine devam etti. Adana Erkek Lisesi’nden 3 yıl boyunca yakasını bırakmayan zatürre hastalığı nedeniyle ayrıldı. Bu aynı zamanda iş hayatına erken atılmasına neden oldu.

1957’de, 24 yaşındayken teyzesinin Adana BOSSA fabrikasının bahçesinde bir düğünle, 22 yaşındaki teyzekızı Türkan Civelek ile evlendi. Sakıp – Türkan Sabancı çiftinin 47 yıl süren mutlu evliliği, 1964 yılında Dilek Sabancı, 1970 yılında Metin Sabancı ve 1973’de Sevil Sabancı’nın doğumuyla perçinlendi. Sakıp Sabancı, teyzesinin kızı Türkan Civelek Sabancı ile evlenmesini “Babam Hacı Ömer Sabancı’nın "Bildiğin ayranı, bilmediğin yoğurda değişme" nasihatinden etkilendiğim muhakkak…”diye açıklardı. Türkan Hanım ise röportajlarında eşi Sakıp Sabancı’yı hem evinin hem işinin patronu, hem ailesine çok önem veren hem de çok çalışkan biri olarak anlatır:

“Bana “Türko” ya da “Türkoş” derdi. Ben de ona “patron” derdim. Çünkü hem evinin hem de işinin patronuydu. Her gün eve geldiğinde onu karşılamamdan çok hoşlanırdı. Kapıyı bir gün ben açmasam “Hanım yok mu?” diye sorardı.” (13.12.2013Hayatta en değerli şeyi ailesi olan Sakıp Sabancı’nın en büyük kayıpları 1966 yılında babası Hacı Ömer Sabancı`nın ve 1979 yılında annesi Sadıka Sabancı’nın vefatı ile 1996 yılında kardeşi Özdemir Sabancı’nın Sabancı Holding’de suikast sonucu hayatını kaybetmesi ve 1998 yılında kardeşi Hacı Sabancı’nın akciğer kanserine yenik düşmesi oldu. Yetmiş bir yaşında hayata gözlerini yuman Sabancı yaşamı boyunca birçok başarıya imza attı. 1974’de Sabancı Holding’i o dönemler Sabancı Holding Genel Koordinatörü olarak görev yapan Türkiye Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ısrarı üzerine İstanbul'a taşıyan Sakıp Sabancı, 1967 – 2004 yılları arasında Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı. Bu dönemde Sabancı Topluluğu, çoğunlukla yüzde 50-50 ortaklık kurduğu, aralarında Bridgestone, DuPont, Toyota, Philip Morris, Kraft Foods International, Danone, IBM, Carrefour gibi dünya devlerinin bulunduğu şirketlerle ismini birleştirerek Sabancı logosunu dünyaya tanıttı.

1964 yılından itibaren, 25 yıl süreyle Adana ve Kocaeli Sanayi Odaları, Türkiye Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği üyeliği ve başkanlığı yaptı. Muhtelif vakıflarda çeşitli zamanlarda görevler üstlendi.1986 yılında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlenen Sakıp Sabancı, 1987-1990 yılları arasında Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı’nı yaptı.

Çeşitli üniversitelerden toplam 15 onursal doktora derecesi olan Sabancı, 1993 ve 2001’de Yılın İş Adamı unvanını aldı. Ayrıca Japon, Belçika ve Fransa hükümetlerinden bu ülkelerle Türkiye arasındaki dostlukları geliştirici çeşitli nişan ve taltifler almasının yanı sıra sosyal, kültür, sanat ve eğitim alanlarında yaptığı hizmetlerden dolayı "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ile “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" sahibi oldu. Türk işadamı 2004 yılında vefat ettiğinde, Amerikan iş dergisi Forbes'in milyarderler listesinde 147. sırada yer aldı.

Renkli ve enerjik kişiliği ile de tanınan ve halkın sevgisini “Sakıp Ağa” diyerek gösterdiği Sakıp Sabancı 71 yıllık hayatına birçok başarı sığdırdı. 1981’de ilk kez ve 1989 da ise ikinci kez Houston'da (Amerika) kalp kapakçığı ameliyatı olan Sabancı 10 Nisan 2004 tarihinde sabah saat 05.55 civarında tedavi gördüğü Amerikan hastanesinde şiddetli akciğer iltihabından vefat etti. 12 Nisan 2004 tarihinde Sabancı Holding’de düzenlenen devlet töreninin ardından yaklaşık 100.000 kişinin katıldığı cenaze töreniyle Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynak:
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
12 Eylül 2015       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ad:  9bc416e70aa7cb250fb49e63753eb5f4.jpg
Gösterim: 1114
Boyut:  20.3 KB

SABANCI
(Sakıp), türk işadamı (Kayseri 1933 - 2004). Hacı Ömer Sabancı'nın oğlu Liseden ayrıldı. Bossa fabrikası’nda veznedar olarak çalışmaya başladı. Bir sûre tarım işletmeciliği yaptı. 1959’da Bossa'ya genel müdür oldu. Babasının ölümüyle Sabancı holding aş’yi kurdu ve idare meclisi başkanlığını üstlendi (1966). Adana Sanayi odası ve Kocaeli Sanayi ve ticaret odası başkanlıklarında bulundu. Holdingin büyüyüp gelişmesinde ve türk sanayisinde ön planda yer almasında önemli katkıları oldu. Sabancı holdingin merkezi 1974’te İstanbul'a taşındıktan sonra çalışmalarını bu kentte sürdürdü. TÜSİAD yönetim kurulu başkanlığı (1986-1987), Yüksek istişare konseyi başkanlığı yaptı. Hacı Ömer Sabancı vakfı'nın kuruluşuna öncülük etti.
1984 yılında Anadolu üniversitesi ve 1986’da New Hampshire üniversitesi tarafından kendisine fahri doktorluk unvanı verildi. İş adamlığı dışında kişiliğiyle de ilgi uyandıran Sakıp Sabancı, çalışma hayatına ilişkin görüşlerini birkaç kitap halinde yayımladı: İşte hayatım (1985), Para başarının mükâfatıdır (1985), Gönül galerimden (1988), Rusyadan Amerika'ya gezip gördüklerim (1989), Ücret pazarlığı mı, Koyun pazarlığı mı? (1990).
Sabancı holding aş (Hacı Ömer), Türkiye'nin ikinci en büyük özel şirketler topluluğu. Holdinge adını veren Hacı Ömer Sabancı 1943'te Sapmaz kardeşler üçlüsünün dördüncü ortağı olarak sanayiye ilk adımını attı 1946’da Rafael Glido'nun fabrikasını ortaklarıyla birlikte satın aldı 1940'ların sonuna değin sırasıyla müteahhitliğe, gene Sapmaz ailesiyle birlikte Akbank'ı kurarak mali sektöre ve tarım kesimine girdi. BosnalI ailesiyle ortak bir girişim olarak ve Türkiye Sınai kalkınma bankası'nın sağladığı krediyle 1951'de kurulan ve 1954'te işletmeye açılan bossa, 1960'lara değin sabancıların en büyük sanayi yatırımı oldu. 1950'lerin sonlarında Bossa'nın bütün hisseleri Sabancı ailesinin eline geçti. Topluluk aynı dönemde Sapmazlar'ın Ak- bank’taki hisselerini de devraldı; banka 1960'ların başlarında Türkiye'nin ikinci büyük özel bankası konumuna yükseldi. Aksigorta kuruldu. Topluluğun tekstil ve yağ fabrikalarına sınai bitki yetiştirilen ve ihraç amacıyla narenciye üretilen toprakları 1961’de 2200 hektara ulaşmıştı.
Sabancı topluluğu 1967'de holding biçiminde yeniden örgütlendi. Akbank'ın hızla büyümesine koşut olarak yeni sanayi yatırımları birbirini izledi Sentetik ve yapay elyaf alanında Sasa (1968), kâğıt alanında Olmuksa (1969), plastik alanında Plassa (1969) kuruldu. 1973'te Kordsa'nın kuruluşunu 1974'te Lassa izledi. Holding merkezi 1974'te İstanbul'a taşındı. Bunu izleyen dönemde holding ilaçtan otomotive, pazarlamadan dış ticarete, çimentodan maden suyuna kadar pek çok alanda yatırımları bulunan ve cirosu devlet bütçesinin dörtte birine yaklaşan dev bir topluluğa dönüştü. 1970’lerin sonlarındaki gerilemeye karşın, sonraki yıllarda holdingin kâr oranları yeniden yükselerek topluluğun ayrıcalıklı konumunu korumasına olanak verdi. Uzun süre dış ilişkilerden uzak duran Sabancı Holding, 1980'lerden başlayarak yabancı sermaye kuruluşlarıyla işbirliği yapmağa başladı, ortak girişimlerde bulundu.
ABD'de yayımlanan Fortune dergisinin sıralamasında dünyanın en büyük 200 şirketi arasında yer alan holdingin en büyük mali kuruluşu Akbank da dünyanın ilk 500 bankası arasındadır. 1993 başlarında topluluğun sanayide ve ticaret kesiminde 46, bankacılıkta 5, sigortacılıkta 3, turizmde 3, tarımda 5 şirketi etkinliğini sürdürüyordu. Yaklaşık 30 000 işçi çalıştıran topluluk tekstilde Türkiye'nin en büyük tesislerini, oto lastiği piyasasının % 40'ını, çimento sektörünün % 30'unu elinde tutuyordu.

Kaynak: Büyük Larousse