Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 7 Ocak 2017  Gösterim: 16.209  Cevap: 26

Gezegenler - Jüpiter

27 Mart 2016 01:25       Mesaj #21
Safi - avatarı
SMD MiSiM
JÜPİTER
Ad: j3.JPG
Gösterim: 64
Boyut: 61.8 KB

Sponsorlu Bağlantılar
27 Mart 2016 01:25       Mesaj #22
Safi - avatarı
SMD MiSiM
JÜPİTER
Ad: j4.JPG
Gösterim: 45
Boyut: 76.4 KB

Sponsorlu Bağlantılar
27 Mart 2016 01:26       Mesaj #23
Safi - avatarı
SMD MiSiM
JÜPİTER
Ad: j5.JPG
Gösterim: 43
Boyut: 81.8 KB

Sponsorlu Bağlantılar
27 Mart 2016 01:26       Mesaj #24
Safi - avatarı
SMD MiSiM
JÜPİTER
Ad: j6.JPG
Gösterim: 42
Boyut: 88.4 KB
27 Mart 2016 01:26       Mesaj #25
Safi - avatarı
SMD MiSiM
JÜPİTER
Ad: j7.JPG
Gösterim: 45
Boyut: 97.5 KB
26 Kasım 2016 12:46       Mesaj #26
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI

Juno Jüpiter’de!Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni artık yakından izlenecek. NASA’nın Juno adlı uzay aracı beş yıl süren yolculuğunun ardından Jüpiter yörüngesine girdi. Araç gaz devinin yörüngesine oturabilmek için motorunu 35 dakika boyunca ateşledi. Böylece Jüpiter başta olmak üzere uyduları yani kısaca Jüpiter sistemi yakından gözlenerek akıllardaki sorulara yanıtlar aranacak.

Ad: juno.jpg
Gösterim: 32
Boyut: 33.6 KB

Juno Jüpiter’de (NASA/JPL-Caltech).
Juno’nun yörüngeye oturması NASA’nın Jet İtici Laboratuvarı’ndaki (Jet Propulsion Laboratory , JPL) Juno izleme verileri ve Avustralya’daki NASA’nın Derin Uzay Ağı antenleri (Deep Space Network) ile onaylandı. Juno’nun başlıca hedefleri Jüpiter’in kökeni ve evrimini anlamak olacak. Juno, Jüpiter’in katı çekirdeğinin varlığını ve yoğun manyetik alan haritasını ortaya çıkaracak. Aynı zamanda atmosferindeki su ve amonyak miktarını belirleyip kutup ışıklarını irdeleyecek. Jüpiter’in Güneş Sistemi’nin oluşumundaki rolünü ortaya çıkaracak. Jüpiter ve uydularının izlenmesi aynı zamanda başka yıldızların çevresinde dolanan gezegenlerin anlaşılmasında da anahtar bilgiler verecek.

Juno'da Bulunan Aletler!
 • Kütle çekimi / Radyo bilim sistemi (Gravity Science)
 • Altı mikrodalga radyometre ile atmosferik gözlem ve özellik incelemesi (MWR)
 • Manyetometre (MAG)
 • Plazma ve enerjik parçacık detektörleri (JADE ve JEDI)
 • Radyo / Plazma dalga ölçüm istasyonu (Waves)
 • Morötesi görüntüleyici / Tayfmetre (UVS)
 • Kızılötesi görüntüleyici / Tayfmetre (JIRAM)
 • Jüpiter kutuplarındaki kuzey ışıklarını gözleyecek olan JunoCam adlı renkli kamera.
Ad: juno_ozellikleri.jpg
Gösterim: 38
Boyut: 85.9 KB

Daha önce Cassini uzay aracı ile Satürn ve uydularının yapısı ile özellikleri anlaşılmıştı. Mesela Titan’daki metan denizleri, Enceladus’un buz yüzeyinin altındaki okyanus ortaya çıkarılmıştı. Şimdi de benzer özellikleri, belki de daha fazlasını Juno ile belirleme şansı var. Jüpiter’in özellikle Europa ve Ganymade uyduları şaşırtıcı özelliklere sahip olabilir. Bu ve diğer özellikler için tahmini iki yıl gibi bir süre var. Juno 2018 yılına kadar Jüpiter sistemini gözleyerek çok önemli bilgilere ulaşılmasını sağlayacak.

Kaynak: JPL (Jet Propulsion Laboratory / 4 Temmuz 2016)
Son düzenleyen Safi; 26 Kasım 2016 22:16 Sebep: google standartları
7 Ocak 2017 16:55       Mesaj #27
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI

NASA'nın Jüpiter'e Yönelik 2 Yeni Keşif Aracı!


ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş sisteminin erken oluşum safhalarına dair bilgi toplamak üzere Jüpiter'in derinliklerindeki asteroid kuşağına iki yeni keşif aracı gönderecek. NASA'nın Washington'da bulunan Bilim Misyonları Direktörlüğü'nden yapılan açıklamada, Lucy ve Psyche adlı verilen misyonların Discovery Keşif Programı kapsamında değerlendirmeye alınan beş final proje arasından seçildiği, aynı adları taşıyacak keşif araçlarının 2021 ve 2023 tarihlerinde uzaya fırlatılmasının planlandığı belirtildi.
Ad: nasa-jupitere-iki-yeni-kesif-araci-yollayacak,2JbF7q1ozUOs1JhsBY80hg.jpg
Gösterim: 11
Boyut: 16.0 KB

Bilim Misyonları Direktör Yardımcısı Thomas Zurbuchen, Lucy'nin keşif yolculuğunda Jüpiter'in gizemli Troya asteroidlerini inceleyeceğini, Pyche'nin de asteroid kuşağında 16 Pyche adı verilen, benzersiz metal asteroidi yakından görüntüleyeceğini ifade etti. Zurbuchen, "Her iki misyon da Discovery Keşif Programı'nın temeli olan, daha önce ulaşılmayan yerlere cesurca giderek kapıyı, bilimde çığır açıcı gelişmelere aralamayı amaçlamaktadır." ifadesini kullandı.

Robotik uzay aracı Lucy'nin Ekim 2021'de uzaya fırlatılacağı, 2025 itibarıyla gezegenle aynı yörüngeyi paylaşan asteroid kuşağına ulaşmasının beklendiği kaydedildi. Lucy'nin, sonraki yıllar içinde altı farklı Troya asteroidi çevresinde incelemeler yapacağı belirtildi. Troya asteroidlerinin Güneş sistemindeki gezegenleri meydana getiren ilkel malzemelerin kalıntıları olduğuna dikkati çeken Lucy Misyonunun baş araştırmacısı Harold F. Levison da keşif aracının sağlayacağı bulguların Güneş sisteminin tarihini, kodlarını çözmede kilit öneme sahip olacağının altını çizdi. Lucy'den 2 yıl sonra yola çıkacak Psyche'nin de 2030 itibarıyla 16 Psyche'ye ulaşmasının beklendiği ifade edildi. 210 kilometre çapındaki gövdesiyle asteroid kuşağının en büyük asteroidi olan gök cisminin, genelde kaya veya buzdan oluşan Güneş sistemindeki diğer gezegen ve asteroidlerin aksine tamamen demir ve nikelden bir gövdeye sahip olduğu kaydedildi.

Dünya'nın çekirdeğinin metal yapıda olduğunu vurgulayan Pshyche Misyonu'nun baş araştırmacısı Lindy Elkins-Tanton, asteroidin oluşumunun erken safhasında soğumaya maruz kalmış bir gezegen olabileceğini bildirdi. Elkins-Tanton, "Bu bize ilk kez bir gezegenin çekirdek bölgesini inceleme olanağı veriyor." ifadesini kullandı. NASA'nın Discovery Keşif Programı kapsamında bugüne kadar 12 ayrı keşif misyonuna onay verilmişti. Merkür misyonu Messenger, cüce gezegenler Vesta ve Ceres'i inceleyen Dawn ve 2018'de Dünya'dan fırlatılması beklenen Mars uzay aracı InSight, program kapsamındaki başlatılan keşif misyonları arasında.

Kaynak: Ntvmsnbc / AA (5 Ocak 2017)

Daha fazla sonuç:
Gezegenler - Jüpiter

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Uzay Bilimleri forumu 'Gezegenler - Jüpiter - Sayfa 3' konusunu görüntülüyorsunuz: JÜPİTER ...

Aramalar: Gezegenler - Jüpiter

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç
Paylaş