Arama

Antifriz Nedir?

Güncelleme: 1 Nisan 2019 Gösterim: 6.872 Cevap: 2
MaRCeLLCaT - avatarı
MaRCeLLCaT
Ziyaretçi
24 Ekim 2008       Mesaj #1
MaRCeLLCaT - avatarı
Ziyaretçi

ANTİFRİZ

Ad:  antifriz.JPG
Gösterim: 143
Boyut:  16.6 KB

(ing antifreeze, donmayı önleyici).
Sponsorlu Bağlantılar
Donma noktasını düşürmek için bir sıvıya katılan madde.

(Genellikle çevre sıcaklığı 0°C’ın altına düşen bölgelerde su dolu donanımı donun etkisinden korumada kullanılır.)

—ANSİKL. Katılaşma sırasında suyun hacminin artmasından kaynaklanan genleşme kuvveti silindir blokunu, silindir kapağını ve radyatörü çatlatır. Bunu önlemek için, bölgede karşılaşılan en düşük sıcaklık göz önünde tutularak, suya belirli miktarda antifriz katılır. Antifriz sıvısı olarak çoğunlukla alkol, alkol esaslı sıvılar ve etilen glikol kullanılır. Motorlarda, alkol esaslı sıvılar zamanla buharlaşarak etkisini yitirdiğinden genellikle etilen glikol kullanılır.

—Teknol. Antifriz sıvıları genellikle çok zehirli olduğundan güneş ısıtıcılarında, soğutucularda vb. belirli kurallar uygulanır ve bunların kullanma devresine sızması kesinlikle önlenir. Ayrıca ısı değiştiriciler boyutlandırılırken, suya katılan organik sıvıların ısı geçiş katsayısını düşürdüğü hesaba katılır.
Kaynak: Büyük Larousse

Son düzenleyen Safi; 1 Nisan 2019 19:03
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
7 Ocak 2010       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Antifriz
0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal maddelere verilen isimdir.
Sponsorlu Bağlantılar

Bir alkol türevi olan etilen glikol (etandiol) iyi bir antifrizdir.

Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Donma noktası -12 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası -37 dereceye kadar düşürmektedir. Ancak su oranı veya antifriz oranı arttıkça donma noktası düşmektedir.Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemlidir. Su oranı %70'i aşarsa donma %30'un altına düşmekte ve hararet tehlikesi baş göstermektedir. Antifirizin ısıyı taşıma özelliği suya izafi olarak daha az olduğundan düşük ağırlığın önem arz ettiği uygulamalarda daha da az kullanılır.

Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır. "Antifriz eklenmesi veya değiştirilmesine bomometre ile ölçüm yapıldıktan sonra karar verilmelidir Bomometre cihazı, sadece karışımdaki etilen glikol miktarını ölçmektedir ve formülündeki koruyucuların durumu hakkında bilgi vermemektedir.

Dolayısıyla bomometre, antifrizin soğutma sistemini koruma gücünü ölçememektedir. Bütün antifrizler birbirlerinin aynısı değildir çünkü, piyasadaki antifriz ürünleri arasında büyük oranda kalite farkı vardır. İyi bir antifriz hem suyun donma derecesini düşürmeli hem de kaynama derecesini yükseltmelidir. OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilen antifrizler içeriğindeki katıkların kimyasal özellikleri sayesinde hem daha uzun ömürlüdürler hem de aşınmaya karşı daha iyi koruma sağlarlar. Genel maksatlı antifrizler normalde yılda bir defa, ekleme yapılmadan değiştirilir. Gelişmiş antifrizler ise daha uzun ömürlü olduklarından 3 yıla kadar kullanılabilmektedir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 1 Nisan 2019 19:04
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
1 Nisan 2019       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
antifriz
isim (a'ntifriz)
İngilizce antifreeze
Bir sıvıya katıldığında o sıvının donma derecesini düşürerek donmasını önleyen madde.
SİLENTİUM EST AURUM

Benzer Konular

2 Mart 2010 / Misafir Cevaplanmış