Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 78.885|Cevap: 3|Güncelleme: 25 Mart 2016

Teknisyen Nedir?

MaRCeLLCaT
3 Mart 2009 03:22   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
teknisyen
isim Fransızca technicien
Teknikçi:
"Bir memlekete ilim ve teknik, ancak hakiki ilim adamları ve teknisyenler ile girer."- M. Kaplan.
Sponsorlu Bağlantılar
Diğer Konular:
MaRCeLLCaT
3 Mart 2009 21:03   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Teknisyen
Tekniker ya da teknisyen mesleki ünvan ve yetkinlik sıralaması açısından Mühendisliğin bir alt seviyesidir.
T.C. Meslek Liselerinden mezun olan öğrencilerin kazandığı ünvandır.Orta ve küçük çaplı işletmelerde yönetici konumunada gelebilir. Usta ile çırak arasında kalfalığa eşdeğer bir elemandır.
Sponsorlu Bağlantılar
Teknisyen: Mesleki ve teknik orta öğretim programlarından mezun olup mevzuatına göre atanmış, kurumların atölye ve laboratuvarlarında eğitim-öğretim, üretim ve hizmet ortamında fiilen çalışan kişiyi,
Tekniker, T.C. Üniversitelerine bağlı eğitim-öğretim yapan iki yıllık Meslek Yüksek Okullarını başarı ile bitirenlere verilen bir mesleki ünvandır.
İş hayatında ki pozisyonu Mühendis ile Teknisyen, usta, işçi arasındaki koordinasyonu sağlayan ara meslek elemanı olarak konumlandırılmıştır. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde sorumlu yöneticilik yapabilir.Ayrıca kanun ve ilgil yönetmeliklerin kendine tanıdığı görev ve yetkilerini kullanarak kendi işini yapabilir.


Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

2 Ağustos 2015 23:15   |   Mesaj #3   |   
Safi - avatarı
SMD MiSiM
TEKNİSYEN a. (fr. technicien).
1. Bir tekniği bilen ve uygulayan kimse: Elektrik teknisyeni.
2. Bir teknikte uzmanlaşmış kişi.
3. Usta ile tekniker arasındaki teknikçi. (Bk. ansikt. böl.)

—Ask. havc. Hava kuvvetlerinde, askeri bir uçağın kimi öğelerinin (gövde, hidrolik devreler ve itici) bakım ve onarımını yapan uzman. (Türk hava kuvvetleri'nin teknisyenleri İzmir Gaziemir'deki Hava teknik okullar komutanlığı'nda yetiştirilir.)

—Dişç. Diş teknisyeni, Diş PROTEZCİSİ'nin eşanlamlısı.

—ANSİKL. Teknik liselerle iki yıllık meslek yüksekokullarını bitirenler "teknisyen” unvanı ile iş yaşamına atılırlar. Ancak, YÛK /Dünya bankası Meslek yüksekokulları projesine göre yetişenlerin unvanı değişiktir. (TEKNİKER.)

Kaynak: Büyük Larousse
25 Mart 2016 02:30   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
MOD Moderatör
TEKNİSYEN
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar
Teknisyen, lise üstü, üniversite, meslek yüksek okulu programlarından mezun olup fiilen çalışan kişi. Teknisyen mesleki unvan ve yetkinlik sıralaması açısından mühendisliğin bir alt seviyesidir.

Türkiye'de teknisyenlik
Türkiye de teknisyenler yasal mavzuatlar yüzünden mesleki çatı örgütü, oda kuramamaktadırlar. Teknisyen temsil ögrütü bulunmamaktadır. Bu konu her sene meclis gündemine gelmekte olup mühendis odalarının şiddetle karşı çıkması sonucu yasalaşamamaktadır. Bu konular arasında en önde askerlik, lisans tamamlama vb. sorunlar gelmektedir. Teknisyenleri temsil etmek amacı ile 1999 yılında "Türkiye Teknikerler Birliği" kurulmuş olup bu kuruluş sıradan bir dernekten farklı bir konuma gelememiştir. Birliğin herhangi bir resmi tanınırlığı, yaptırım gücü, temsil yetkisi bulunmamaktadır.

Daha fazla sonuç:
teknisyen nedir

Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç