Arama

Rektör Nedir?

Güncelleme: 22 Kasım 2015 Gösterim: 3.162 Cevap: 1
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
13 Haziran 2009       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Rektör
TDK, Türk Dil Kurumu
Sponsorlu Bağlantılar

isim Fransızca recteur
Üniversitenin tüzel kişiliğini temsil eden, yönetimden, eğitim ve öğretimin düzenli yürütülmesinden sorumlu profesör.

Birleşik Sözler
  • rektör yardımcısı

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
22 Kasım 2015       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
REKTÖR a. (fr. recteuı). Üniversitenin tüzel kişiliğini temsil eden, üniversitede öğretimin yürütülmesinden ve yönetimden sorumlu, profesörlük aşamasındaki yetkili görevli.

Sponsorlu Bağlantılar
—ANSİKL. 4 kasım 1981'de yürürlüğe giren 2547 sayılı Yükseköğretim kanunu ile üniversitelerin yapısına ve organlarına yeni düzenlemeler getirilirken rektörlerin o zamana kadarki atanma biçimi, görev, yetki ve sorumlulukları da değişikliğe uğradı. Adı geçen yasaya göre rektör, Yükseköğretim kurulu'nun (YÖK) öngöreceği, yükseköğretimden sonra en az on beş yıl başarılı hizmet vermiş, tercihan devlet hizmetinde bulunmuş, ikisi üniversitede görevli profesörlerden olmak üzere aday dört kişi arasından Cumhurbaşkanı tarafından seçilip beş yıl için atanır. Öneriler uygun görülmez ve YÖK iki hafta içinde yeni adaylar göstermezse Cumhurbaşkanı doğrudan atama yapar. Görev süresi biten rektör yeniden atanabilir. Rektörler için yaş sınırı 67'dir. Ancak, rektörlüğü yürütmekte olanlarda, görev süreleri bitinceye dek yaş sınırı aranmaz.
Rektör, çalışmalarında kendisine yardım etmek üzere, üniversitenin aylıklı profesörlerinden en çok üçünü, beş yıllığına rektör yardımcısı olarak seçer; kendisi olmadığı zamanlarda bunlardan birini vekil bırakır. Rektör, görevinden iki haftadan fazla uzaklaştığında Yükseköğretim kurulu’ na bilgi verir. Göreve vekâlet altı ayı aşarsa, yeni bir rektör atanır.
Rektörün görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır:
1. Üniversite kurullarına başkanlık etmek, yükseköğretim üst kuruluşlarının kararlarını uygulamak, üniversite kurullarının önerilerini inceleyerek karara bağlamak, üniversite yapısı içinde yer alan kuruluşlar arasında düzenli çalışmayı sağlamak;
2. her eğitim-öğretim yılı sonunda ve gerektiğinde, üniversitenin eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayım etkinlikleri hakkında Üniversitelerarası kurul'a bilgi vermek;
3. üniversitenin yatırım programlarını, bütçesini ve kadro gereksinimlerini, bağlı birimlerinin ve üniversite yönetim kurulu ile Senato'nun görüş ve önerilerini aldıktan sonra hazırlamak ve Yükseköğretim kurulu'na sunmak;
4. gerekli gördüğü durumlarda üniversiteyi oluşturan kuruluş ve birimlerde görevli öğretim elemanlarının ve öteki personelin görev yerlerini değiştirmek ya da bunlara yeni görevler vermek;
5. üniversitenin birimleri ve her düzeydeki personeli üzerinde genel gözetim ve denetim yapmak.
Yasanın kendisine verdiği öteki görevleri de yapan rektör, üniversitenin ve bağlı birimlerinin öğretim kapasitesinin rasyonel olarak kullanılmasında ve geliştirilmesinde, öğrencilere gerekli sosyal hizmetlerin sağlanmasında, gerektiğinde .güvenlik önlemlerinin alınmasında; eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayım etkinliklerinin devlet kalkınmasında, plan, ilke ve hedefleri doğrultusunda planlanıp yyrütülmesinde, bilimsel ve yönetsel gözetim ve de netimin yapılmasında ve bu görevlerin alt birimlere aktarılmasında, izlenmesinde ve denetlenmesinde birinci derecede yetkili ve sorumludur.

Kaynak: Büyük Larousse