Arama

Şu Nedir?

Güncelleme: 11 Eylül 2015 Gösterim: 858 Cevap: 0
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
11 Eylül 2015       Mesaj #1
Safi - avatarı
SMD MiSiM
ŞU, -nu göstm. sıf.
1. BU ve O'ya karşıt olarak, uzaklıkça ikisi arasında yer alan bir varlığı, bir şeyi ya da sözü edilen bir şeyi belirtir: Şu yolun sonundaki eski konakta oturuyorlar. Şu kitabı bana verir misiniz? Şu sizin dava ne zaman sonuçlanacak?
Sponsorlu Bağlantılar
2. içinde bulunulan zamana gönderir: Şu saatte onu evde bulamazsınız.
3. Bir kimseye karşı kızgınlık, aşağılama anlamı taşır: Şu adam yine neler saçmalıyor.
4. Şu günlerde, şu sırada, çok uzak olmayan bir zamanda: Şu günlerde bekliyoruz, gelir, içinde bulunduğumuz günlerde: Şu günlerde işler hiç iyi gitmiyor || Şu halde, bana göre, sonuç olarak, bu durum karşısında, öyleyse: Şu halde para vermeyeceğiz.

♦ göstm. adi.
1. BU ve O’ya karşıt olarak, ikisi arasında biraz uzakta olan bir varlığı, bir şeyi ya da sözü edilmiş olanı belirtmek üzere bir adın, ad öbeğinin ya da bir cümlenin yerine kullanılır: Şu hepsinden güzel. Senin gördüğün şu muydu? Şu ne anlama geliyor?|| Şunu, şu adılının belirtme durumu: Şunu, biraz daha kısaltabiliriz. || Şuna, şu adılının yönelme durumu: Şuna bir bakar mısın? \\ Şunda, şu adılının bulunma durumu: O makine sağlam, arıza şunda. || Şundan, şu adılının çıkma durumu: Şundan bir tane daha almak istiyorum A Şunun, şu adılının tamlayan durumu: Şunun çalımına bak!
2. Şu bu, birtakım kişiler, nesneler: Şu bu beğenmiyor diye işi mi bırakayım? Şu bu derken bir yığın şey almışım. || Şu kadar ki, ne var ki. || Şuna bak, önemsememe, kınama, küçük görme anlamında söylenir: Şuna bak, başından büyük işlere kalkışıyor. || Şundan bundan, belirli olmayan şeyler. || Şundan bundan konuşmak, belirli ve önemli bir konuda değil, rasgele konulardan konuşmak: Yatmcaya değin şundan bundan konuştuk. || Şunu bunu bilmemek, "mazeret gösterme, itiraz kabul etmem" anlamında söylenir: Şunu bunu bilmem, bu akşam bizimle geleceksin.|| Şunun şurası, bir yerin uzaklığından söz ederken, küçümseme belirtir: Şunun şurası iki saatlik yol. || Şunun şurasında,' 'istenilene erişmeye çok kısa bir süre kaldı” anlamında kullanılır: Şunun şurasında iki gün kaldı babanın gelmesine.

ŞU a. (fr. chou). Mutf. ve Pastac. Şu hamuru, önceden kaynatılmış tereyağlı suya un katarak elde edilen hamur. Homojen bir kıvama gelene kadar ateşte karıştırılan bu hamura sonradan yumurta eklenir. (Mutfakta tuzlu, pastacılıkta şekerli olarak kullanılan bu karışım, ikinci bir kez fırında [peynir turtası, ekler], suda [Paris usulü gnocchi] pişirilir ya da tavada kızartılır [akıtma].)
Şu. mısırlı Hava tannsı. Heliopolis güneş tanrıbiliminde, hem kız kardeşi, hem de karısı olan Tefnut'la birlikte, demiurgos Atum'un yarattığı ilk tanrısal çiftti. Geb (Yer) ve Nut'un (Gök) arasına girerek onları ayırdığına inanılan Şu, gökkubbenin dayanağıydı. Hava tanrısı olarak aynı zamanda, Orta imparatorluk lahitlerindeki metinlere göre hayat soluğunu ve ışığı da simgeliyordu. Leontopolis'te (bugün Tel ül -Mukdem) tapılan Şu’nun kutsal hayvanı, aslandı.

Kaynak: Büyük Larousse

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.