Arama

Hakem Nedir?

Güncelleme: 19 Şubat 2016 Gösterim: 2.498 Cevap: 3
YellowCanary - avatarı
YellowCanary
Ziyaretçi
23 Eylül 2007       Mesaj #1
YellowCanary - avatarı
Ziyaretçi
Bir karşılaşmayı, bir oyunu, belli bir kurallar bütününe uygun olarak, gerektiğinde kuralları da yorumlayarak yöneten kişi. bir macta Anlaşmazlık durumunda onun sözü geçerlidir.
Sponsorlu Bağlantılar
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
gargoyles - avatarı
gargoyles
Ziyaretçi
4 Mart 2010       Mesaj #2
gargoyles - avatarı
Ziyaretçi
Hakemliğe giriş için aşağıdaki koşullar aranır
1- En az lise ve dengi ok3ul mezunu olmak ( Kurs tarihinde Lisede öğrenim görmekte olan öğrencilerde bu şart aranmaz ) ve bunu belgelemek
Sponsorlu Bağlantılar

2- En az 18 en çok3 26 yaşında olmak ( En az bir sezon Türkiye Profesyonel Liglerinde oynamış olanlarla 2 sezon Amatör Liglerde oynamış olanlar için durumlarını belgelemek koşulu ile en fazla 28 yaşında olmak. Belgelemede Türkiye Futbol Federasyonu kayıtları esas alınır)

3- Tam teşekküllü hastanenin Dahiliye Göz Asabiye Hariciye Kulak Burun Boğaz uzmanlarından "Hakemlik Yapabilir" onaylı Sağlık Raporu almak

4- Cumhuriyet Savcılığından Adli Sicil Belgesi almak

5- Atletik yapıya sahip olmak ( Erkekler için; 1.75 m. 'den Bayanlar için ise 1.65 m.'den kısa olmamak ).

Kurs Açılması ve Zamanı

Hakem Yetiştirme Kursları 1 Eylül -31 Mayıs tarihleri arasında açılır.
Hakem Yetiştirme kursu açılması önerisi aşağıdaki maddelerde belirtilen Kural Prensip ve Yöntemlere göre yapılır.

Kurs Açılmasını Gerektiren Aday Sayısı
Bir ilde Hakem Yetiştirme Kursu açılabilmesi için en az 25 adayın başvurusu gerekir. Kursiyerlerin otuzu aşkın olması durumunda her 50 aday için bir sınıf oluşturulur. Kursun başlayacağı gün mevcudun 2/3'ünden az adayın bulunması durumunda kurs açılmaz. MHK Bölge Eğitim Sorumlusunun ve EPAK 'nun önerisi ile özel koşulları olan yerlerde gerekli sayının altında aday başvurusu ile de kurs açılmasına karar verilebilir.

Aday Hakemlik İçin Gerekli Belgeler
Aday Hakem olabilme koşullarını taşıyan ve aşağıdaki belgeleri zamanında tamamlayarak İl Hakem Kurulu'na teslim edenler Hakem Yetiştirme Kursu'na katılmaya hak kazanırlar. Belgelerde eksiklikleri bulunanlar kursa katılamazlar.

1- Eksiksiz doldurulmuş imzalı Başvuru Formu

2- Noter tasdikli öğrenim belgesi veya öğrenci belgesinin aslı

3- Noter tasdikli nüfus cüzdan örneği veya Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

4- Lisans ve / veya kulüp belgesi ( 26-28 yaş arasındakiler için )

5- 3 Adet vesikalık fotoğraf

6- Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenen Kurs Katılım Ücreti.

Diğer belgeler kursu başarı ile tamamlayan adayların saha denemeler için müracaat etmeleri sırasında tamamlanır.
Kurslarda Uygulanacak Eğitim ve Öğretimin Kural Prensip ve Yöntemleri
Hakem Yetiştirme Kursları'nın öğretim programı kurs yerinin özellikleri ve kursiyer sayısı dikkate alınarak EPAK tarafından belirlenir. Kurs Eğitimcisi EPAK Başkanının onayını almak koşuluyla kurs programında değişiklik yapabilir. Eğitim ve öğretim MHK-EPAK tarafından düzenlenmiş program esaslarına uygun olarak yapılır. Kurslarda kullanılacak dok3ümanlar EPAK denetiminde Bölge Eğitim Sorumlularında bulundurulur.

Teorik Dersler; Hafta içi günlerinde 3 saat / gün hafta sonları ve tatil günlerinde ise 7 saat / günü geçemez. Kurslarda %80 oranında devam zorunluluğu vardır.

Öğretim; FİFA tarafından yayınlanmış ve Türkiye Futbol Federasyonu'nca çevirisi yapılan “Uluslararası Futbol Oyun Kuralları” ile Merkez Hakem Kurulu ve EPAK tarafından hazırlanmış video - slayt- asetat ve yayınlar ile Talimat esaslarına göre yapılır.

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu ve EPAK tarafından onaylanmamış veya tavsiye edilmemiş hiçbir dok3üman kurslarda yardımcı unsur olarak kullanılamaz.

Son düzenleyen Safi; 19 Şubat 2016 15:01
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
18 Şubat 2016       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
HAKEM
MsXLabs.org & TDK, Türk Dil Kurumu

1. Tarafların aralarındaki anlaşmazlığı çözmek için yetkili olarak seçtikleri ve üzerinde anlaştıkları kişi, yargıcı.
2. Belirli bir konudan iyi anlayan kimse.
3. Seçme ve karar verme yetkisi bulunan kimse.
4. sp. Karşılaşmaları, yarışmaları kurallara uygun ve yansız olarak yöneten kimse:
Hakem, üçüncü defa tekrar ederse güreşe son vereceğini ilan etti.” -H. E. Adıvar.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
19 Şubat 2016       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
hakem ingilizcesi
  • (futbol, boks, rugbi) referee, ref; (tenis, kriket, hokey) umpire; arbitrator, adjudicator
SİLENTİUM EST AURUM