Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 17 Şubat 2016  Gösterim: 25.602  Cevap: 2

Bando Nedir?

Fırtına
25 Kasım 2007 10:54       Mesaj #1
Fırtına - avatarı
Ziyaretçi
Bir kısmı ağızla çalınan, bir kısmı da dövülerek ses çıkaran çalgılardan meydana getirilen en çoğu kırk elli parçadan ibaret müzik takımı. Böyle bir topluluk yürüyüş halinde de iş görebileceği için çoklukla bando deyimi, askerî bir orkestra meydana getiren muzikacılar topluluğu için de kullanılır.

Avrupa'da XVI. yüzyıldan itibaren bu günkü muzikacılar topluluğu yer etmeğe başlamıştır. Bizde, Tanzimat'ta mehterler kaldırılarak yerine İtalyan ve Fransız tipine uygun ordu muzika takımlarının kurulmasına karar verilmiştir. Askerî bandoların, en geniş kadrolu olanı 'Armoni muzikası - Armoni orkestrası' Cumhuriyetin ilânından sonra kurulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar


17 Şubat 2016 00:06       Mesaj #2
Baturalp - avatarı
MOD Moderatör
BANDO İt. bando
MsXLabs.org & TDK, Türk Dil Kurumu

1. (ba'ndo). müz. Türlü üflemeli ve vurgulu çalgılardan oluşan ve genellikle geçit törenlerinde kullanılan mızıkacılar topluluğu veya takımı, mızıka: “

- Tepebaşı bahçesindeki bando da Tuna Dalgası'nı çalıyordu.” -O. C. Kaygılı.

2. mec. Takım, topluluk:

- “Hırsızlar bandosuna kumanda eden Ciyanni, asıl hırsız değilmiş.” -A. Midhat.

17 Şubat 2016 00:09       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
MOD Moderatör
BANDO
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bando, bir tür müzik topluluğudur. Parklarda ya da geçit törenlerinde çalan bir bando insanların hoş zaman geçirmesini sağlar. Orkestra ve bando sözcükleri, müzisyenler topluluğunu çağrıştırır. Bandolar da kimi zaman orkestra niteliği gösterebilirler ve en az yaylı orkestralar kadar nitelikli ve geniş repertuara sahip konserler verebilirler. Geçmişten bu yana süre gelen bir düşünce olan "Bandolar sadece eğlence amaçlıdır." düşüncesi son derece yanlıştır. Günümüz bandoları özellikle askeri bandolar son derece geniş repertuara sahip, yurt dışındada faaliyet gösteren bir orkestra niteliğindedir. Bir orkestradaki yaylı çalgıların sesleri açık havada yeterince duyulmadığı için bandolar üflemeli ve vurmalı çalgılar kullanırlar. Bandoların yürüyüş bandosu ve konser bandosu olmak üzere iki çeşidi vardır.


Daha fazla sonuç:
Bando Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç