Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 19 Mart 2016  Gösterim: 20.104  Cevap: 5

Zındık Nedir?

17 Aralık 2007 19:51       Mesaj #1
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
zındık -ğı
sıfat Arapça

Sponsorlu Bağlantılar
Tanrı'ya ve ahirete inanmayan (kimse): "Nazarında herkes zındıktı, hırsızdı, yalancıydı."- Ö. Seyfettin.
Son düzenleyen NeutralizeR; 19 Mart 2016 07:21
Misafir
9 Ocak 2008 20:47       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Zındık

Hiçbir dinde olmadığı ve Allahü teâlâya inanmadığı hâlde, müslüman görünüp müslümanlığı değiştirmeye, îmânı bozmaya, dinsizliği müslümanlık olarak yaymaya çalışan ve İslâmiyet'i içerden yıkmaya uğraşan sinsi İslâm düşmanı, azılı kâfir, münâfık. Kâdıyânîler ve Behâîler böyledir.
Sponsorlu Bağlantılar
Zındık, Allahü teâlâya ve Muhammed aleyhisselâmın peygamber olduğuna inandığını, Kur'ân'a ve hadîslere uyduğunu söyler. Fakat, Kur'ân-ı kerîmi ve hadîs-i şerîfleri kendi câhil kafasına ve kısa görüşüne göre mânâlandırır. Bu bozuk anladıklarını, sapık düşüncelerini, müslümanlık olarak yazmaya uğraşır. Ehl-i sünnet âlimlerinin doğru sözlerini beğenmez. İslâm âlimlerine câhil der. Kendilerini müctehîd, aydın din adamı olarak tanıtırlar. (İbn-i Âbidîn, Abdülhakîm Arvâsî)
Fıkıh öğrenmeyip tasavvufla uğraşan dinden çıkar, zındık olur. Fıkıh öğrenip tasavvuftan haberi olmayan ise, bid'at sâhibi yâni sapık olur. Her ikisini edinen hakîkate varır. (İmâm-ı Mâlik)

6 Haziran 2013 10:49       Mesaj #3
Bachata - avatarı
VIP yangındailkkurtarılacak
Zındık Nedir?
MsXLabs & Dini Kavramlar Sözlüğü

Sponsorlu Bağlantılar
Müslüman olmadıkları halde Müslüman görünen, müminleri inandıkları dinî değerlerden soğutup uzaklaştırmaya ve onları ifsat etmeye çalışan kimseler hakkında kullanılan bir terimdir. Bazen halkı kendi görüşlerine çekmek için hadis uydurdukları, bazen de muteber kaynak ve şahıslara dine aykırı fikirler isnad ettikleri görülür. Bu kimselerin rivâyetleri "mevzû" olduğu için reddedilir. Bid'atçılar hakkında da bazen "zındık" kavramı kullanılmıştır.
10 Haziran 2015 11:56       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
ZINDIK sıf. ve a. (ar. zındik). Tanrı'ya ve ahrete inanmayan; dinsiz.

—ANSİKL. isi. Başta Kuran olmak üzere, hadislere, ahrete, kıyamet gününe inanmayanlar hakkında kullanılan ''zındık” sözcüğü, müslümanlıktan sonra ortaya çıktı. Müslümanlığın ilk dönemlerinde, bu dinden önceki inançlarını sürdürenlere de "zındık" denildi. Sünniliğin bazı aşırı kesimi, İslam dininden olmayan, şeriata bağlanmayan herkesi zındık olarak kabul eder.

Kaynak: Büyük Larousse
18 Mart 2016 22:21       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Zindık
  • Dinsiz, imansız.
  • Müşrik.
18 Mart 2016 22:22       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM
zındık ingilizcesi
  • unbelieving, atheistic; atheist

Daha fazla sonuç:
Zındık Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


X-Sözlük forumu 'Zındık Nedir?' konusunu görüntülüyorsunuz: zındık -ğı sıfat Arapça Tanrı'ya ve ahirete inanmayan (kimse): Nazarında herkes zındıktı, hırsızdı, ...

Aramalar: Zındık Nedir?

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç
Paylaş