Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 15 Aralık 2016  Gösterim: 12.415  Cevap: 3

Dalgakıran Nedir?

we come one
30 Aralık 2007 07:01       Mesaj #1
we come one - avatarı
Ziyaretçi

DALGAKIRAN

Ad:  Dalgakıran.jpg
Gösterim: 155
Boyut:  22.6 KB

—Deniz yap.
  • Kıyıdaki yapıları, tekneleri vb. dalgaların olumsuz etkilerinden korumak amacıyla liman, koy ya da iskele önlerine yapılan uzun set.
  • Bir demir yerinin ya da limanın girişine, bunları açık denizin soluğanlarından korumak için yapılan yüksek yapı. (Eşanl. MENDİREK.)
  • Göreli olarak sakin denizlerde ya da akarsularda, hem limana girişi kolaylaştırmak, hem de giriş kanallarında gemilerin kolayca manevra yapmasını sağlamak amacıyla kıyıya bağlantılı olarak kurulan yapı. (Bk. anslkl. böl.)
  • Bir kıyının açığına, bu kıyıyı soluğanın etkilerinden korumak için yapılan ve boyu korunacak kıyıya göre değişen, genellikle yamuk profilli, kütlesel yapı.
—Su yapı. Kazıklı dalgakıran, kazıklar, kolonlar vb. gibi aralıklı dayanaklar üzerine kurulmuş yapı. (Kazıklı dalgakıran bir limanda, uzaktaki bir yapı [fener, işaret feneri] ile bağlantı kurmaya ya da küçük deniz araçlarının [kano vb] yanaşmasına yarar.)
Sponsorlu Bağlantılar

—ANSİKL. Deniz yap. Dalgakıranları şeddelerden ayıran özellik, ilke olarak yalnızca limanı denizden korumak amacı gütmemeleri ve şedde yapılan bölgenin içinde kurulmalarıdır. Bunlar kıyıya bağlantılıdır ve liman havuzlarına girişi sağlayan kanalları sınırlar. Egemen rüzgârın yönüne dik konumda inşa edilirler ve rüzgâr altındaki dalgakıran en uzun olandır. Platformları en kabarık denizlerden birkaç metre yüksektir. Genellikle kanal yönünde düşey olan çeperleri kütlesel bir taban üstünde yükselir ve uç kısımlarında liman işaret fenerleri ile giriş ve çıkış işaret direkleri bulunan bir bölüm yer alır.

Kaynak: Büyük Larousse

Son düzenleyen Safi; 15 Aralık 2016 03:47


4 Ocak 2012 15:19       Mesaj #2
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Dalgakıran
isim, denizcilik
Kıyıdaki yapıları, tekneleri, dalgaların yıpratıcı etkisinden korumak veya gemilerin yük alıp boşaltmasını sağlamak amacıyla liman ve iskele önlerine yapılan uzun set:
  • "Limanın dalgakıranı ucundaki deniz fenerine doğru ilerledim."- N. Cumalı.

Son düzenleyen Safi; 15 Aralık 2016 03:48
15 Aralık 2016 03:49       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Dalgakıran
  • Bir limandaki tekneleri dalgaların te'sirinden muhafaza etmek için denizde yapılan set.
15 Aralık 2016 03:51       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
dalgakıran ingilizcesi
  • breakwater, jetty, mole, pier


Daha fazla sonuç:
Dalgakıran Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç