Arama

Atsineği (Hippobosca equina)

Güncelleme: 6 Kasım 2016 Gösterim: 2.566 Cevap: 1
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
31 Mayıs 2011       Mesaj #1
perlina - avatarı
Ziyaretçi

Atsineği


İngilizce; forest fly
Sponsorlu Bağlantılar
Latince; Hippobosca equina

Çiftekanatlılar dizisinden olup, memelilere, en çok atlara, seyrek olarak da çeşitli dağ kuşlarına ve insanlara sataşan sinek türü.

Çiftkanatlı böcekler familyasından bir sinek türü (Hippobosca equina). Parlak esmer renklidir. Büyük ve küt kanatları siyah damarlıdır. Bacakları sarımtırak renklidir ve üzerlerinde koyu renkli halkalar bulunur. 7-9 mm. boyundadır. Özellikle atların kuyruk altlarına ya da bacaklarının iç yüzüne yapışarak kanlarını emer. Yaygın olarak Avrupa ve Kuzey Amerika'da yaşar. Develerin kanını emen bir türü de (Hippobosca camelina) vardır. İnsanlara uyku hastalığını bulaştırabilir.

TDK
MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 6 Kasım 2016 00:26
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
6 Kasım 2016       Mesaj #2
perlina - avatarı
Ziyaretçi

Atsineği {Hippobosca equina)

, Diptera (çiftkanatlılar) takımının Hippoboscidae familyasından, sıcakkanlı hayvanların, özellikle at ve sığırların dış asalağı olan kan emici böcek. 7-9 mm uzunluğunda, yassı ve tıkız gövdeli, küt kanatlı bir böcek olan atsineğinin yeşil renkte ve metal parıltısında iri petek gözleri vardır.
Ad:  at sineği.jpg
Gösterim: 916
Boyut:  32.6 KB

Familyanın bütün üyelerinde olduğu gibi, ağız parçaları delmeye ve kan emmeye uyum sağlamıştır. At ve sığırların bacak arası, kuyruk ve karın altı gibi az tüylü yerlerine saldırarak hayvanları rahatsız eder bazen kuşlara ve insanlara da saldırdığı olur.
Sponsorlu Bağlantılar
Gübreliklerde ve nemli yerlerde üreyen atsinekleriyle savaşmak için su birikintilerini kurutmak ve üreme yerlerine mazot dökmek gerekir, atları bu sineklerin saldırılarından korumak için de üstlerine bir battaniye örtmekte yarar vardır.
kaynak:Ana Britannica

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Hızlı Cevap
Mesaj: