Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler

Gösterim: 226050 | Cevap: 262
gokhan404
20 Ekim 2006 21:40   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler

Bilim Dünyası'ndan en son haberleri, gelişmeleri buradan paylaşalım.


Görünmezlik gerçek oldu..Bilim insanları, deneyde mikrodalgaların bükülmesini sağlayarak bakır bir silindiri ‘görünmez’ hale getirdi.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 13:41 ET 20 Ekim 2006 CumaWASHINGTON / LONDRA - Araştırmacılar, bilimkurgunun sınırlarına yaklaşıyor. Henüz daha Uzay Yolu’ndaki gibi insan ışınlanması için erken olsa da, Duke Üniversitesi uzmanları bakır bir silindiri ‘yok etmeyi’ başardı. Yüksek ısıda, ışığı bükünce madde de ortadan ‘kayboluyor’. İdeal bir görünmezlik halinde, gözlemcinin görünmezliğe maruz kalan nesnenin arkasındakileri görebilmesi gerekiyor. Duke Üniversitesi’nde yapılan deneyde ise arka plandaki nesneler biraz da olsa karartı içinde görünüyordu.
Araştırmayı yürüten Duke Üniversitesi’nden David Schurig, bir maddeyi gözlemcinin gözünün görmesini engelleyemeye yetecek bir ışık bükülmesi gerçekleştirdiklerini belirtti. İlk denemede mikrodalganın nesneyle reaksiyona girmesi önlendi.


Mikrodalgaların, nesnenin etrafından dolaştırılması sağlanarak görünmezlik sağlanıyor.

Işık veya mikrodalgalar, normal şartlarda nesnelere çarparak geri dönüyor ve bu sayede nesne görünür oluyor. Ancak radar veya ışığın bir nesnenin etrafından dolaştırılması sağlanarak nesne görüntüden kaçırılabiliyor. Schurig bunu suyu derenin ortasındaki bir kayanın etrafından akmasına benzetiyor. Mikrodalgalar nesneyi geçtikten sonra yeniden birleştiriliyor. Aksi takdirde nesnenin arka planındakiler de gözükmeyebiliyor.

META MALZEMELER MÜHENDİSLİKTE ÇIĞIR AÇTI
Deneyde kullanılan nesne metamalzeme olarak nitelenen, bakır-fiberglas alaşımlı ve elektromanyetik dalgaları kaçırabilecek bir madde. Bilim insanları, metal ile seramik, teflon veya fiber gibi malzemelerin alaşımı olan metamalzeme adı verilen maddelerin mühendislikte çığır açacağını vurguluyor. Gelecekte henüz üretilmemiş metamalzemelerle birlikte gerçek anlamda görünmezlik gerçekleştirilebilecek. Bu bağlamda ölçüt, metamalzemenin deneyde kullanılan ışının dalgaboyundan daha ince yapıya sahip olması gerekiyor.

DUYULMAZLIK DA SIRADA
Görünmezlik deneyi şimdilik iki boyutlu düzlemde gerçekleştirildi ve ışığın bükülmesi sırasında küçük de olsa gölge oluştu. Gölge ışık bükülmesinde çok az ışının bükülmemesi sonucu oluşuyor. Araştırma ekibinin diğer üyesi David R. Smith, sonraki deneylerde üç boyutlu düzleme geçeceklerini ve gölgeyi ortadan kaldıracaklarını ifade etti. Görünmezlik deneylerinin benzeri ses titreşimlerini yok etmek şekilde yapıldığında da, duyulmazlık etkisi yaratıyor.

haber kaynağı: ntvmsnbc.com
evo, CrasHofCinneT, Blue Blood ve 3 kişi bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Blue Blood; 20 Ekim 2006 22:15
27 Ekim 2006 11:48   |   Mesaj #2   |   
evo - avatarı
VIP kirlenmek güseldir : )
ankara

6.783
919 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 14-11-2005

Cvp: Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler

RUS UZAY ARACI SONUNDA UUİ'YE KENETLENDİMOSKOVA - Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kenetlenmesinde sorun çıkan Rus uzay aracı Progress, sonunda UUİ'ye kenetlendi.
Rus Uçuş Merkezi (Tsoup) yetkilileri, UUİ'ye erzak getiren ve ilk kenetlenme girişimi başarısız olan Progress uzay aracının, ikinci girişimde başarıyla UUİ'ye kenetlendiğini söylediler.
Rus uzay gemisinin, kenetlenme işlemi sırasında çıkan sorunun, kargo aracının anteninin katlanmamasından kaynaklandığı bildirilmişti.YENİ UZAY TURİSTİNİN SEYAHATİ MART'TACAPE CANAVERAL - Beşinci uzay turisti olacak Macar Charles Simonyi'nin seyahati mart ayında olacak.
Seyahati ayarlayan Space Adventures şirketi, servetini bilgisayar yazılımından elde eden Simonyi'nin 9 Mart'ta Rus Soyuz uzay aracıyla seyahatine başlayacağını belirtti.
8 gün sürecek seyahat için 20-25 milyon dolar ödeyen Simonyi'nin Rusya'da eğitimde olduğu kaydedildi.
Dördüncü uzay turisti İran asıllı iş kadını Anuşeh Ensari 10 günlük seyahatinden geçen ay dönmüştMICROSOFT'TAN ÜCRETSİZ YENİ GÜVENLİK YAZILIMI
ANKARA - Yazılım şirketi Microsoft, Windows Defender adlı yeni bir "spyware-casus programları engelleme" hizmeti sunmaya başlayarak, ücretsiz yazılım yelpazesini genişletti.
Telefon destekli yeni casus yazılım programını hizmete sunarak, Lavasoft'un ücretsiz anti-casus yazılımını ücretsiz indirme olanağı sağlayan Google'ı bu alanda yakalama fırsatı elde eden Microsoft, bir yandan da anti-casus ve anti-virüs yazılımlarını satan şirketlerle arasındaki mücadeleyi canlandıracak.
Microsoft'un internet sitesinden ücretsiz indirilebilecek Windows Defender, Microsoft'un ocakta çıkacak ve çok sayıda anti-virüs ve anti-casus programı içeren bir "güvenlik merkezi"ne sahip yeni işletim sistemi Vista ile uyumlu olacak.

a.a
Blue Blood, MeLL, pusula ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
30 Ekim 2006 17:13   |   Mesaj #3   |   
evo - avatarı
VIP kirlenmek güseldir : )
ankara

6.783
919 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 14-11-2005

Cvp: Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler


Yazı: Burt Rutan Fotoğraflar: Jim Sugar

Wright Kardeşler'in 1903'teki ilk uçuş denemelerinden bu yana çok yol alındı. Yakın dönemlerde gerçekleştirilen uzay uçuşları, uzayın kapılarını kitlelere açmayı hedefliyor.


4 Ekim. Güneş doğmadan az önce... Fırlatma aracı White Knight (Beyaz Şövalye), gövdesinin altına özenle yerleştirilmiş SpaceShipOne’la Kaliforniya’nın Mojave Havaalanı’ndaki pistte ilerlemeye hazırlanırken, pilot Brian Binnie’ye son birkaç öğütte bulunmak için başımı grafit ve epoksiden yapılmış küçücük roketin içine uzattım.

Brian’ın işi kolay olmayacaktı. SpaceShipOne’ın 10 milyon dolarlık Ansari X Ödülü’nü almaya hak kazanması için kendini ve iki yolcuya denk bir ağırlığı –toplam 270 kilo– en az 100 kilometrelik bir yüksekliğe çıkarması ve geri dönerek güvenli bir iniş yapması gerekiyordu. Taşıyacağı yükü büyük bir titizlikle ölçmüştük. Ama kimse Brian’ın kayınvalidesinin son dakika sürprizini öngörmemişti (kokpite girmeye hazırlanan Brian’a sarılırken yanlışlıkla uçuş giysisinin üstüne bir fincan kahveyi boca etti).

“Sırılsıklam oldum,” diyor Brian. “Daha sonra yaptığım hesaplara göre 350 mililitrelik bu fazlalık olasılıkla zirvemden 60 metre yedi.”

Aslında, bu olaya kadar sürprizlere alışmıştık bile. Beş gün önce deneme pilotu Mike Melvill, SpaceShipOne’ı 100 kilometrenin üstünde bir yüksekliğe çıkarmıştı –bu, X Ödülü’nü almak için iki hafta içinde gerçekleştirilmesi gereken, yörüngeye oturmaksızın yapılacak iki uzay uçuşunun ilkiydi. Ama Mike uzayın başlangıcına hızla yaklaştıkça SpaceShipOne aşırı hızlı bir biçimde dönmeye başlamıştı. Mike için tehlike asla söz konusu olmadı ama, beklemediğimiz bu durum karşısında şaşırıp kalmıştık.

İzleyen iki gün boyunca hiçbirimizi uyku tutmadı. Sonuçta, roketin atmosferden çıkarken yönelme kararlılığındaki eksikliğin bu dönmelere yol açtığı yönünde bir kuram geliştirdik. Mike da yön dümeni pedalına biraz fazla basmış olabilirdi. Bu gelişme, ekibi fazla zorlayıp zorlamadığım konusunda kendimi sorgulamama neden oldu. Mike’ın uçuşundan 48 saat sonra bir kez daha denemeye hazır olup olmadıklarını öğrenmek için ekibi biraraya getirdim. Verdikleri yanıt, gönülden bir evet oldu.
SpaceShipOne ve White Knight’ın tasarımcısı olarak ekibin başarısı benim için farklı bir anlam taşıyordu. X Ödülü’nü kazanma umudunun yanı sıra, girişimciler tarafından inşa edilen uzay araçlarının ABD hükümetinin başaramadığı şeyi başarabileceğini kanıtlamak istiyordum: uzay uçuşunu kitlelerin karşılayabileceği bir maliyete indirgeyecek ve güvenli kılacak teknolojiyi geliştirmek.
Blue Blood, MeLL, pusula ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
31 Ekim 2006 09:05   |   Mesaj #4   |   
evo - avatarı
VIP kirlenmek güseldir : )
ankara

6.783
919 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 14-11-2005

Cvp: Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler

HUBBLE'IN AKIBETİ BUGÜN BELLİ OLUYORWASHINGTON - Kainatın en uzak köşelerinin yüzbinlerce fotoğrafını dünyaya yollayarak astronominin müthiş bir hamle yapmasını sağlayan uzay teleskopu Hubble'ın akıbeti bugün belli olacak. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) başkanı Michael Griffin, artık yaşlanan teleskopun onarımı için uzay seferi mi düzenleyeceklerini, yoksa Hubble'ın kendi kaderiyle başbaşa mı bırakılacağını bugün açıklayacak.
NASA patronu, emrindeki uzman ve yöneticilerle geçen cuma toplandı. Griffin, uzmanlarının tavsiyelerinin ışığında vereceği kararı, Maryland eyaletindeki Goddard Uzay Merkezinde TSİ 17.00 sularında düzenleyeceği basın toplantısında ilan edecek.
Bilim insanları, 1990 yılında fırlatılan ve o zamandan bu yana evrenin birçok sırrını ifşa ederek evren anlayışlarını alt üst eden 750 binden fazla fotoğraf gönderen Hubble'ın onarılması gerektiği konusunda hemfikir.
Blue Blood, MeLL, pusula ve 1 kişi bu mesajı beğendi.
2 Kasım 2006 10:15   |   Mesaj #5   |   
evo - avatarı
VIP kirlenmek güseldir : )
ankara

6.783
919 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 14-11-2005

Cvp: Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler

EN HAFİF DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI ARALIKTA PİYASADATOKYO - Japon elektronik devi Sony, dünyanın en hafif dizüstü bilgisayarını Aralık ayında Japonya'da piyasaya sunmaya hazırlanıyor.
Sony'nin ''type G'' Vaio serisinden olan dizüstü bilgisayar, yalnızca 898 gram ağırlığında olacak ve 12,1 inç LCD (likit kristal) ekranı bulunacak.
Batarya süresi 12,5 saat olan bilgisayarın, şimdilik Japonya'da piyasaya sunulacağı ve fiyatının yaklaşık 1881 dolar (220 bin yen) olacağı ifade ediliyor.

a.a
Blue Blood, MeLL ve pusula bu mesajı beğendi.
3 Kasım 2006 01:29   |   Mesaj #6   |   
evo - avatarı
VIP kirlenmek güseldir : )
ankara

6.783
919 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 14-11-2005

Cvp: Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler

MRO MARS'TA KAYBOLAN UZAY ARAÇLARINI ARAYACAKANKARA - NASA'nın, Mars'ın yörüngesindeki gözlem aracı Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), Kızıl Gezegen'e gittikten sonra bir daha haber alınamayan uzay araçlarını aramakla görevlendirildi.
Mars'ta yaşam olup olmadığı, iklim ve jeolojik yapısı ile gelecekte yapılacak insanlı uçuşlara hazırlık görevlerinin yanı sıra NASA'nın kayıp Mars Polar Lander ve İngiliz yapısı Beagle-2'yi aramakla yükümlü MRO, yeni görevini yerine getirmek için yine süper güçlü kameralarından faydalanacak.
High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE-) adı verilen yüksek çözünürlüklü kamerayla donatılan MRO, Mars yüzeyinin ayrıntılı görüntülerini çekerken, küçük bir masa büyüklüğündeki cisimlere "zoom" yapabiliyor.
Öte yandan, Arizona Üniversitesi tarafından yürütülen bir projeyle NASA'nın Ağustosta uzaya göndereceği ve Mayıs 2008'de Mars'a inmesi planlanan Phoenix uzay aracıyla, uzay ve bilim meraklılarının kendilerinin, çocuklarının, torunlarının hatta evcil hayvanlarının isimlerini Kızıl Gezegen'e göndermeleri mümkün olacak.
Silika-cam alaşımından, özel arşiv kalitesinde ve binlerce yıl bilgileri bozulmadan saklayabilecek DVD, bir gün Mars'a insanlı uçuş yapıldığında, bu astronotları bekleyen bir mesaj olarak gönderilecek.
Blue Blood, MeLL ve pusula bu mesajı beğendi.
7 Kasım 2006 14:27   |   Mesaj #7   |   
evo - avatarı
VIP kirlenmek güseldir : )
ankara

6.783
919 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 14-11-2005

Cvp: Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler

MICROSOFT'TAN GOOGLE EARTH'E RAKİP HİZMET
ANKARA - Yazılım devi Microsoft, Google'ın Earth adlı online harita hizmetine rakip 3 boyutlu bir ayrıntılı harita hizmeti başlattı.
Şimdilik sadece ABD'nin belli başlı büyük kentlerini kapsayan ve "Virtual Earth 3D" adlı 3 boyutlu harita hizmetine, "http://live.com" adresinden ulaşılabiliyor.
Aralarında San Francisco, Los Angeles, Seattle, San Jose, Las Vegas ve Dallas'ın bulunduğu 15 kentin, yeni bir teknolojiyle elde edilen 3 boyutlu kuş bakışı görüntüleri, indirilen programla kullanıcılara sunuluyor.
Microsoft, yakında başka Amerikan ve dünyanın belli başlı kentlerinin de 3 boyutlu haritalarının kullanıma açılacağını belirterek, Virtual Earth ile gerçek zamanlı trafik bilgilerinin, güzergahların ve sanal reklam ilanlarının da kullanıma sunulacağını bildirdi.

a.a
Blue Blood, MeLL ve pusula bu mesajı beğendi.
14 Kasım 2006 18:45   |   Mesaj #8   |   
evo - avatarı
VIP kirlenmek güseldir : )
ankara

6.783
919 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 14-11-2005

Cvp: Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler

DİSCOVERY EKİBİ HAZIRLIKLARINA BAŞLADIANKARA - Discovery uzay mekiğinin mürettebatı, 7 Aralıkta Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) düzenlenecek sefer için hazırlıklara başladı.
Mürettebatın komutanı Mark Polansky ve 6 astronot Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde fırlatma işlemine hazırlık için elbiseli provalara başladılar.
Columbia uzay mekiği faciasından bu yana ilk kez gece uzaya fırlatılması öngörülen Discovery, 12 günlük görevi sırasında, UUİ'nin bir üyesini değiştirecek ve uzay laboratuvarının elektrik tesisatını döşeyecek.
Bu arada, NASA'nın New Orleans'taki yöneticileri, mekiğin dış yakıt tankının tasarımında değişiklik yapılmasını gözden geçiriyorlar.
Blue Blood, MeLL ve pusula bu mesajı beğendi.
5 Aralık 2006 10:15   |   Mesaj #9   |   
evo - avatarı
VIP kirlenmek güseldir : )
ankara

6.783
919 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 14-11-2005

Cvp: Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler

JAPONYA 400 GRAM AĞIRLIĞINDA UÇAK GELİŞTİRECEKTOKYO - Japonya Savunma Bakanlığı, ülke semalarının ve topraklarının gözetlenmesi için dünyanın en küçük ve hafif pilotsuz uçağını (dron) geliştirmeye karar verdi.
Nihon Keizai Shimbun (Nikkei-Japon borsa endeksi) gazetesinin haberine göre, 60 santimetre uzunluğunda ve 400 gram ağırlığında olacak dron, bir kağıt uçak konseptinden yola çıkılarak üretilecek.
Özel şirketlerle işbirliği içinde 5 yıl zarfında uçağı kullanıma sokmayı amaçlayan Japonya Savunma Bakanlığı, uzaktan kumanda, bilgisayar programcılığı, görüş sistemleri ve görüntü iletme yöntemleri gibi birçok teknolojiyi bir arada kullanmayı hedefliyor.
Nikkei'ye göre, pilotsuz uçağın geliştirilmesi için oluşturulan bütçe bir milyar Japon Yenini (yaklaşık 12 milyon YTL) bulacak.
Blue Blood, MeLL ve pusula bu mesajı beğendi.
6 Aralık 2006 09:37   |   Mesaj #10   |   
evo - avatarı
VIP kirlenmek güseldir : )
ankara

6.783
919 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 14-11-2005

Cvp: Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler

UUİ'NİN YÖRÜNGESİ DÜZELTİLDİMOSKOVA - Rus uzay aracı Progress, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) yörüngesini düzeltti.
UUİ'ye kenetli Progress, istasyonun irtifasını 8,5 km yükseltti. Bu operasyon, gelecek ay Amerikan uzay mekiği Discovery'nin UUİ'ye kenetlenmesini kolaylaştırmak amacıyla yapıldı. Operasyon, uzay aracının motorlarının ateşlenmesinden sonra 1364 saniye sürdü.
UUİ, böylece Yer'den 357 km yüksekte yörüngeye oturtulmuş oldu.
Discovery mekiği, 7 aralıkta fırlatılacak.
İstasyonun yörüngesini düzeltme işlemi, geçen hafta Progress'in motorlarının durması yüzünden yarıda kalmıştı.

JAPONLARDAN DEPREME KARŞI "AKILLI BETON"TOKYO - Japonya'da binanın depreme dayanıklılığı hakkında bilgi veren "akıllı beton" üretildi.
Sumitomo Osaka Çimento Fabrikası ve YRP bilişim araştırmaları laboratuvarı tarafından geliştirilen yüksek teknoloji ürünü "akıllı beton", inşaatın depreme dayanıklılığı hakkında bilgi veren elektronik etiketlerle donatıldı.
Sumitomo Osaka şirketinden yapılan açıklamada, şimdiye dek bir mühendis tarafından yapılan teknik testlerin bu yeni sistem sayesinde doğrudan elektronik etiketlere kaydedildiği, böylece yanlışlık ve yolsuzluk yapılmasından kaçınılacağı belirtildi.
Elektronik etikete betonun içeriği, tarihi, yeri ve üretim şekli gibi değişik bilgiler yüklenirken, "akıllı beton" kullanımının artmasıyla, depreme dayanıklı yapıların inşaatında normlara uyulmasına ilişkin denetimlerin kolaylaşacağı kaydediliyor.
Blue Blood ve MeLL bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Bilim Dünyası'ndan Son Haberler, Gelişmeler benzer konular

Sağlık Sektöründe Yeni Teknolojiler, Gelişmeler ve Son Haberler
AIDS ilacı tek hapta (13.07.2006 13:11) AIDS hastalarının çeşitli dozlarda kullandıkları çeşitli ilaçları biraraya getiren hap onaylandı AIDS hastalarının çeşitli dozlarda kullandıkları çeşitli ilaçları biraraya getiren ve günde 1 kez alınan hap, ABD Gıda ve İlaç...
Forum: Tıp Bilimleri Cevap: 324
Son Mesaj: 25 Ekim 2015 12:57
Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra meydana gelen gelişmeler nelerdir?
olan olaylar çıkan ayaklanmalar ozamana ait gazete yazıları yani gazete yapmaya yarayacak bütün bilgi
Forum: Soru-Cevap Cevap: 74
Son Mesaj: 3 Aralık 2013 15:57
Internet / Bilgisayar / Teknoloji Dünyası'ndan Haberler
Teknoloji ve Bilgisayar dünyasından duyuru ve haberler Anadolu Parsı Pardus, sahneye çıktı.. Adını Anadolu Parsı'ndan alan bilgisayar işletim sistemi Pardus, 26 Aralık'tan itibaren İnternet üzerinden indirilmeye başlandı. Melih Bayram Dede // Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu...
Forum: Bilgisayar Cevap: 662
Son Mesaj: 19 Ocak 2013 22:48
2. Dünya Savaşı'ndan sonra 1945 ve 1975 arası siyasi gelişmeler nelerdir?
arkadaşlar merhaba ... acil yardıma ihtiyacım var ... bütün sınıf bu gün şu konuyu araştırmakta . eğer cevap bulabilirsek yaklaşık bi 15-20 kişiyi bu sitey yönlendireceğim . konum şu : 2. dünya savaşından sonra dünyadaki 1945 ve 1975 yılları arasındaki gelişmeler şimdiden teşekkür ederim
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 29 Mart 2010 16:18
1. Dünya Savaşı'ndan bu yana Kıbrıs'taki gelişmeler nelerdir?
1.dünya savaşından bu yana kıbrısta ne gibi yenilikler,değişmeler ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkmıştır?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 10 Kasım 2008 22:04
 
Sayfa 0.329 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu