MsXLabs
2005-2016
Cevaplanmış forumunda yer alan posof76 tarafından açılmış Kanı hangi organ temizler? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: Vücudumuzdaki kanın temizlenmesi hangi organ tarafından gerçekleştirilir?... Etiketler:
  • kanı hangi organ temizler
  • kanı temizleyen organ
CEVAP VAR

Kanı hangi organ temizler?

Gösterim: 87.689 | Cevap: 6
15 Mart 2011 10:51   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Vücudumuzdaki kanın temizlenmesi hangi organ tarafından gerçekleştirilir?
Sponsorlu Bağlantılar
En iyi cevap Mira tarafından gönderildi

Kirli kan nasıl temizlenir?

Vücuttaki kirli kan böbrek toplardamarı ile böbreklere gelir. Böbreklerde nefronlar yardımı ile kan süzülerek temizlenir. Temizlenen kan böbrek atardamarı ile vücuda geri gönderilir. Temizlenemeyen kirli kan ise boşaltım sistemi yardımı ile vücuttan atılır.
Son düzenleyen Mira; 20 Ocak 2014 13:59 (2014-01-20T13:59:38+02:00) Sebep: Soru düzenlendi.
MeLiSSiA
15 Mart 2011 14:33   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Kanı hangi organ temizler ?

Vücutta kirli kan olarak en yoğun olan böbrek ataradamarı böbreğe kirli kanı getirir ve böbrekte nefronlar sayesinde kan temizlerinir.

sanırım yeterince açıktır.
Misafir
20 Ocak 2012 20:28   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

cevabı

akciğer veya karaciğerden biri temizlemektedir.
GüNeSss
20 Ocak 2012 20:49   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Nefronlar boşaltım maddelerini kandan süzer ve idrar oluşumunu sağlar, böylece kanımızı temizler. Peki, böbreklerimiz idrarı nasıl oluşturduğunu biliyor musunuz?

1. Kan, böbrek atardamarları yoluyla böbreklere gelir ve nefronlarda süzülür.
2. Kan içindeki yararlı maddeler, süzülme sırasında nefronlarda emilir ve tekrar kana geçer.
3. Süzülerek temizlenen bu kan, böbrek toplardamarı ile böbreklerden çıkar.
4.Süzülmeden sonra kalan tuzun ve suyun fazlası ile üre idrarı oluşturur.
5.Oluşan idrar, üreterde ve idrar kesesinde toplanır.
6.İdrar üretra ile vücuttan dışarı atılır.
20 Ocak 2012 21:09   |   Mesaj #5   |   
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
İstanbul
3.660
3.623 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010
Kirli kan nasıl temizlenir?

Vücuttaki kirli kan böbrek toplardamarı ile böbreklere gelir. Böbreklerde nefronlar yardımı ile kan süzülerek temizlenir. Temizlenen kan böbrek atardamarı ile vücuda geri gönderilir. Temizlenemeyen kirli kan ise boşaltım sistemi yardımı ile vücuttan atılır.
25 Aralık 2012 15:17   |   Mesaj #6   |   
HayaLPeresT - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
istanbul
271
138 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-08-2012
Kanın kirlenmesi ve kan temizliği
Öncelikle bedende temizlenecek yerlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Örneğin kanın temizlenmesi, barsakların temizlenmesi, karaciğerin temizlenmesi son derece önemlidir. Barsaklar, karaciğer ve kan bedenin kirlenmeye en açık organlarıdır. Derimizden aldığımız kirler ilk önce kana geçerler ve kan vasıtasıyla karaciğere oradan da etkiledikleri birincil organa yönelirler.

Bu süreçte kan, karaciğer ve etkilenen organ veya beden bölgeleri kirlenmenin etkisine mutlaka hep birlikte maruz kalmış olurlar. Bazı kişiler kanın aynı zamanda bir organ olarak değerlendirilmesi gerektiğini yeteri kadar kavrayamamış olabilirler. Oysaki kanımız; kolay ve sık kirlenmeye maruz kalan, bizatihi dolaşım sistemimizin, hormon sistemimizin en önemli taşıyıcısı konumundadır. Kanın içinde taşınmayan bir enzim, vitamin, toksin veya element yoktur. Oksijen yaşamın en önemli gereksinimidir ve kanımız vasıtasıyla tüm dokulara, organlara, hücrelere kadar taşınır.

Vücuttaki kanın temizlenmesi
Eğer beden içinde taşıma işlemini yapan kan olmasaydı insan bedeni kirlenmeden kurtulamayacak ve yaşamını sonlandırmak zorunda kalacaktı. Zira bedenin içinde devamlı hareket halinde bulunan ve bir numaralı görevi taşıma olan kanın bu görevini başka hiçbir sıvı asla aynı kalitede yapamaz. Bu kadar önemli olan kan; taşıma görevi sırasında hem temizleyici faktörleri ve hem de kirletici maddeleri taşıyarak çok kompleks bir görevi yerine getirir.

Kan temizliği için yapılması gerekenler

Kanın temizlenme işlemi için yapılması gereken en radikal girişimlerden birisi ve belki de en önemlisi kanın beden dışına çıkarılmasıdır. Böylelikle kan azalan total miktarını tekrar yerine koymak amacıyla bedenin kan üretim merkezlerini aktif bir şekilde canlandırarak yeni ve temiz kanın meydana gelmesine yönelik çalışma yapacaktır. Kanın dışarıya alınması aslında bedenin kendi içine yapılmış bir müdahaledir. Uyuyan bedenin dürtülerek uyarılması anlamını da taşır. Beden sadece dıştan deriye yapılarak uygulanan dürtme, masaj gibi veya diğer uyarılma işlemlerine ihtiyaç hissetmez. Kanın dışarıya verilmesi işlemi de bir bakıma aynı etkinin ortaya çıkmasını sağlar. Bu bakımdan son derece önemlidir. Beden etki tepki prensibine göre çalışır. Kanın bir miktarı beden dışına çıktığında, vizkositesi seyrelip sulanır, aynı zamanda akışkanlık özelliğinde de artma meydana gelir. Kanın koyulaşmış ve kirlenmiş hali bu şekilde bir miktar hem temizlenme imkânına sahip olur, hem de akışkanlığının artması sayesinde metabolizmayı canlandırması, barsakların ve karaciğerin daha rahat çalışmaya başlamasını güçlendirir. Bu anlamda anti-aging yöntemi olarak da kabul edilebilir. Böylelikle bedenin kendi kendisini temizleme gücü ciddi olarak artar. İnsanların kan vermelerinden sonra yaşadıkları rahatlama hissi tüm bu değişimlerin bir ürünüdür.
Son düzenleyen Mira; 20 Ocak 2014 13:58 Sebep: Kırık resim kaldırıldı, yazıya boyut verildi.
Misafir
8 Nisan 2014 21:23   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam

kanı temizleyen organ

Alıntı
posof76 adlı kullanıcıdan alıntı

Vücudumuzdaki kanın temizlenmesi hangi organ tarafından gerçekleştirilir?

kanı temizleyen organ herkez tarafından bilinen böbrek venefronlardan süzülerek kanı temizler
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: