PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Cevaplanmış > Kanı hangi organ temizler?
«Önceki KonuSonraki Konu»
posof7610:51, 15 Mart 2011 
Vücudumuzdaki kanın temizlenmesi hangi organ tarafından gerçekleştirilir?
En iyi cevap Mira tarafından gönderildi

Kirli kan nasıl temizlenir?

Vücuttaki kirli kan böbrek toplardamarı ile böbreklere gelir. Böbreklerde nefronlar yardımı ile kan süzülerek temizlenir. Temizlenen kan böbrek atardamarı ile vücuda geri gönderilir. Temizlenemeyen kirli kan ise boşaltım sistemi yardımı ile vücuttan atılır.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • kani hangi organ temizler
  • kani temizleyen organ
  • kirli kani hangi organ temizler
Cevap
MeLiSSiA14:33, 15 Mart 2011 
Vücutta kirli kan olarak en yoğun olan böbrek ataradamarı böbreğe kirli kanı getirir ve böbrekte nefronlar sayesinde kan temizlerinir.

sanırım yeterince açıktır.
Cevap
Misafir20:28, 20 Ocak 2012 
akciğer veya karaciğerden biri temizlemektedir.
Cevap
GüNeSss20:49, 20 Ocak 2012 
Nefronlar boşaltım maddelerini kandan süzer ve idrar oluşumunu sağlar, böylece kanımızı temizler. Peki, böbreklerimiz idrarı nasıl oluşturduğunu biliyor musunuz?

1. Kan, böbrek atardamarları yoluyla böbreklere gelir ve nefronlarda süzülür.
2. Kan içindeki yararlı maddeler, süzülme sırasında nefronlarda emilir ve tekrar kana geçer.
3. Süzülerek temizlenen bu kan, böbrek toplardamarı ile böbreklerden çıkar.
4.Süzülmeden sonra kalan tuzun ve suyun fazlası ile üre idrarı oluşturur.
5.Oluşan idrar, üreterde ve idrar kesesinde toplanır.
6.İdrar üretra ile vücuttan dışarı atılır.
Cevap
Mira21:09, 20 Ocak 2012 
Kirli kan nasıl temizlenir?

Vücuttaki kirli kan böbrek toplardamarı ile böbreklere gelir. Böbreklerde nefronlar yardımı ile kan süzülerek temizlenir. Temizlenen kan böbrek atardamarı ile vücuda geri gönderilir. Temizlenemeyen kirli kan ise boşaltım sistemi yardımı ile vücuttan atılır.
Cevap
HayaLPeresT15:17, 25 Aralık 2012 
Kanın kirlenmesi ve kan temizliği
Öncelikle bedende temizlenecek yerlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Örneğin kanın temizlenmesi, barsakların temizlenmesi, karaciğerin temizlenmesi son derece önemlidir. Barsaklar, karaciğer ve kan bedenin kirlenmeye en açık organlarıdır. Derimizden aldığımız kirler ilk önce kana geçerler ve kan vasıtasıyla karaciğere oradan da etkiledikleri birincil organa yönelirler.

Bu süreçte kan, karaciğer ve etkilenen organ veya beden bölgeleri kirlenmenin etkisine mutlaka hep birlikte maruz kalmış olurlar. Bazı kişiler kanın aynı zamanda bir organ olarak değerlendirilmesi gerektiğini yeteri kadar kavrayamamış olabilirler. Oysaki kanımız; kolay ve sık kirlenmeye maruz kalan, bizatihi dolaşım sistemimizin, hormon sistemimizin en önemli taşıyıcısı konumundadır. Kanın içinde taşınmayan bir enzim, vitamin, toksin veya element yoktur. Oksijen yaşamın en önemli gereksinimidir ve kanımız vasıtasıyla tüm dokulara, organlara, hücrelere kadar taşınır.

Vücuttaki kanın temizlenmesi
Eğer beden içinde taşıma işlemini yapan kan olmasaydı insan bedeni kirlenmeden kurtulamayacak ve yaşamını sonlandırmak zorunda kalacaktı. Zira bedenin içinde devamlı hareket halinde bulunan ve bir numaralı görevi taşıma olan kanın bu görevini başka hiçbir sıvı asla aynı kalitede yapamaz. Bu kadar önemli olan kan; taşıma görevi sırasında hem temizleyici faktörleri ve hem de kirletici maddeleri taşıyarak çok kompleks bir görevi yerine getirir.

Kan temizliği için yapılması gerekenler

Kanın temizlenme işlemi için yapılması gereken en radikal girişimlerden birisi ve belki de en önemlisi kanın beden dışına çıkarılmasıdır. Böylelikle kan azalan total miktarını tekrar yerine koymak amacıyla bedenin kan üretim merkezlerini aktif bir şekilde canlandırarak yeni ve temiz kanın meydana gelmesine yönelik çalışma yapacaktır. Kanın dışarıya alınması aslında bedenin kendi içine yapılmış bir müdahaledir. Uyuyan bedenin dürtülerek uyarılması anlamını da taşır. Beden sadece dıştan deriye yapılarak uygulanan dürtme, masaj gibi veya diğer uyarılma işlemlerine ihtiyaç hissetmez. Kanın dışarıya verilmesi işlemi de bir bakıma aynı etkinin ortaya çıkmasını sağlar. Bu bakımdan son derece önemlidir. Beden etki tepki prensibine göre çalışır. Kanın bir miktarı beden dışına çıktığında, vizkositesi seyrelip sulanır, aynı zamanda akışkanlık özelliğinde de artma meydana gelir. Kanın koyulaşmış ve kirlenmiş hali bu şekilde bir miktar hem temizlenme imkânına sahip olur, hem de akışkanlığının artması sayesinde metabolizmayı canlandırması, barsakların ve karaciğerin daha rahat çalışmaya başlamasını güçlendirir. Bu anlamda anti-aging yöntemi olarak da kabul edilebilir. Böylelikle bedenin kendi kendisini temizleme gücü ciddi olarak artar. İnsanların kan vermelerinden sonra yaşadıkları rahatlama hissi tüm bu değişimlerin bir ürünüdür.
Cevap
Misafir21:23, 8 Nisan 2014 
posof76 adlı kullanıcıdan alıntı:
Vücudumuzdaki kanın temizlenmesi hangi organ tarafından gerçekleştirilir?
kanı temizleyen organ herkez tarafından bilinen böbrek venefronlardan süzülerek kanı temizler
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Cevaplanmış Konuları
Benzer Konular
Hangi besin hangi organ tarafından sindirilir?
Vücudumuzun oluşturduğu atık maddeler nedir, hangi organlar temizler?
İnsan kanı ile hayvan kanı arasındaki fark nedir?
Atardamar nedir ve hangi kanı taşır?
Uniblue's Registry Booster - En Küçük Ayrıntıya Kadar Temizler