Arama

Matematiğin püf noktaları nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Mayıs 2015 Gösterim: 12.450 Cevap: 8
ev sahibi - avatarı
ev sahibi
Ziyaretçi
26 Aralık 2011       Mesaj #1
ev sahibi - avatarı
Ziyaretçi
Matematik nasıl öğrenilir, matematik konularını bir bütün olarak anlamak için nasıl bir çalışma yöntemi uygulanmalıdır, matematik konuları arasında nasıl bir bağlantı vardır, matematik öğrenmenin püf noktaları nelerdir?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Matematik Öğrenmenin PÜF Noktası

Sponsorlu Bağlantılar
Konunun özünü kavrayıp değişik ve farklı derecelerde sorular üzerinde çalışmak. Konuyla ilgili bir takım kuralları, teorileri bilmeden problem çözülemez.Ayrıca her konu kendi içinde bir bütün olduğu gibi kendisinden önceki konuyla mutlaka bağlantılıdır.Bir konu iyice öğrenilmeden kendisiyle bağlantılı işlemler içeren diğer bir konuya geçmek bilgi eksikliğine neden olup problem çözmeyi güçleştirebilir!

• Örnek:Üslü sayılar ile köklü sayılar konuları birbiriyle bağlantılıdır.Üslü sayıları iyi öğrenmediyseniz eğer köklü sayılar konusunu çok iyi bilseniz de bu konu içerisinde karşınıza çıkacak üslü işlemlerde zorlanabilirsiniz...vs gibi!

Son düzenleyen nötrino; 1 Mayıs 2015 10:08 Sebep: İç başlık düzeni!!
nötrino
Yasaklı
26 Aralık 2011       Mesaj #2
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Matematik Öğrenmenin PÜF Noktası

Sponsorlu Bağlantılar
Konunun özünü kavrayıp değişik ve farklı derecelerde sorular üzerinde çalışmak. Konuyla ilgili bir takım kuralları, teorileri bilmeden problem çözülemez.Ayrıca her konu kendi içinde bir bütün olduğu gibi kendisinden önceki konuyla mutlaka bağlantılıdır.Bir konu iyice öğrenilmeden kendisiyle bağlantılı işlemler içeren diğer bir konuya geçmek bilgi eksikliğine neden olup problem çözmeyi güçleştirebilir!

• Örnek:Üslü sayılar ile köklü sayılar konuları birbiriyle bağlantılıdır.Üslü sayıları iyi öğrenmediyseniz eğer köklü sayılar konusunu çok iyi bilseniz de bu konu içerisinde karşınıza çıkacak üslü işlemlerde zorlanabilirsiniz...vs gibi!

Son düzenleyen nötrino; 1 Mayıs 2015 09:53
nötrino
Yasaklı
1 Şubat 2012       Mesaj #3
Yasaklı
Alıntı

7. sınıf öğrencisiyim. Derste öğretmenimiz konuyu çok iyi anlatıyor ve derste konuyu anlıyorum. Tahtaya çıktığımda soruları çözebiliyorum ama hemen unutuyorum. Çok çalışıyorum unutmamak için ama sınava gelince unutup yapamıyorum ve düşük not alıyorum, bunun nedeni nedir sizce?

Matematik dersi ezberlenecek bir ders değildir.Bu dersi ezberlemeniz size bir şey kazandırmaz.Bu şekilde öğrendiğiniz bilgilerinizde kalıcı olmaz.Dersi, ders içinde anlamanız sizin için bir avantajdır.Bu avantajınızı değişik soru örnekleri üzerinde çalışarak akabinde de konuyla ilgili bol soru çözerek pekiştirebilirsiniz.Bir takım matematiksel formülleri ezberlemek yerine değişik çözümler üretip formülleri kalıcı olarak pratiğe dökebilmeyi, kullanabilmeyi öğrenirseniz unutma probleminiz kalmaz.Bunun yanında sınav sırasında kaygı düzeyiniz yüksekse ve aşırı heyecanlanıyorsanız bu olumsuz durum da sınavda düşük not almanızın bir diğer nedeni olabilir!
Son düzenleyen nötrino; 1 Mayıs 2015 10:03
nötrino
Yasaklı
16 Kasım 2012       Mesaj #4
Yasaklı
Alıntı

Dershaneye gidiyorum orda çok iyi anlıyorum ama okulda öğretmenimiz eski teknikte anlatıyor ve kafam karışıyor. Bu yüzden okul sınavlarında hiçbir şey yapamıyorum ne yapmam gerek, yardımcı olur musunuz?

Konular asla değişmez. Eski ya da yeni farketmiyordur. Sizin kendinize göre düzenli bir ders çalışma planı ve kafanıza göre de bu plana nasıl uyacağınız konusunda bir şablon oluşturmanız gerekiyordur. Sonuçta anlatım şekli ne olursa olsun konular, sorular ve çözümleri hiçbir zaman değişmez!
Son düzenleyen nötrino; 1 Mayıs 2015 10:11
nötrino
Yasaklı
28 Kasım 2012       Mesaj #5
Yasaklı
Alıntı

Derste anlıyorum ama sorulara gelince yapamıyorum, nasıl bir çalışma yöntemi uygulamalıyım?

Konuyu anlayıpta soruları çözememek arasında bir çelişki var. Her konunun kendine özgü çözümlü soru örneklerini inceleyip soruların zorluk derecelerine göre aşamalı olarak bol soru çözmelisiniz!
Son düzenleyen nötrino; 1 Mayıs 2015 10:13
çözümcü - avatarı
çözümcü
Ziyaretçi
1 Ocak 2014       Mesaj #6
çözümcü - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Derste anlıyorum ama sorulara gelince yapamıyorum, nasıl bir çalışma yöntemi uygulamalıyım?

İyice çalış ve öğretmenin verdiği konuları evde tekrar et. Ben ne yapmışım, öğretmen ne yapmış diye karşılaştır. Konuyla ilgili bol bol test çöz, kıt olma.
Son düzenleyen nötrino; 1 Mayıs 2015 10:15 Sebep: Soru ve cevap düzeni!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Kasım 2014       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

7. sınıf öğrencisiyim. Derste öğretmenimiz konuyu çok iyi anlatıyor ve derste konuyu anlıyorum. Tahtaya çıktığımda soruları çözebiliyorum ama hemen unutuyorum. Çok çalışıyorum unutmamak için ama sınava gelince unutup yapamıyorum ve düşük not alıyorum, bunun nedeni nedir sizce?

Heyecan olabilir ya da yeterli soru çözmüyorsundur.
Son düzenleyen nötrino; 1 Mayıs 2015 10:17 Sebep: Soru ve cevap düzeni!
gooolochua - avatarı
gooolochua
Ziyaretçi
1 Mayıs 2015       Mesaj #8
gooolochua - avatarı
Ziyaretçi
Logaritma konusunu nasıl anlayabilirim?
Son düzenleyen nötrino; 1 Mayıs 2015 09:47 Sebep: Soru düzeni!
nötrino
Yasaklı
1 Mayıs 2015       Mesaj #9
Yasaklı
Alıntı

Logaritma konusunu nasıl anlayabilirim?

Konuyla ilgili formül niteliğindeki sık kullanılan kuralları ve konunun özelliklerini çok iyi kavramanız gerekir.Konuyu iyice anlayabilmeniz için de bu özellikleri değişik sorular üzerinde kullanarak bol soru çözmelisiniz.Ayrıca logaritma konusu üslü sayılar konusuyla bağlantılıdır (üstel logaritma, tabana göre logaritma alımı...vs gibi). Üslü sayılar konusunu da çok iyi kavrayıp öğrenmiş olmanız gerekiyordur!

İlgili Mesaj
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.