Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri

Gösterim: 48.722 | Cevap: 1
 • doğu anadolu iklimi
3
 • 2 Gönderen ThinkerBeLL
 • 1 Gönderen Mira
23 Ağustos 2009 07:26   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.431 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri

Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri
MsXLabs.org & Temel Britannica

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, yükseklik ve denize uzak oluşu nedeniyle, etkisi şiddetle­nen kara iklimi görülür. Kışları çok soğuk ve sert geçen bölgenin Kars ve Erzurum kentlerinde bazı yıllar yerin karla kaplı oldu­ğu süre üç ayı geçer. Eskiden Karaköse adıyla anılan Ağrı'da 20 Ocak 1972 günü ölçülen -45,6°C sıcaklık, Türkiye'de bugüne kadar saptanan en düşük hava sıcaklığıdır. Iğdır Ovası gibi bazı kuytu kesimlerde ise kışlar daha yumuşak geçer. Bölgede oldukça kısa süren yaz boyunca havalar sıcaktır. Yaz ve kış ile gece ve gündüz arasında büyük sıcaklık farkları görülür.
Kuzeybatı, orta ve doğu kesiminde en çok yağış ilkbaharda düşerken, kuzeydoğudaki Kars ve Ardahan yöresi en çok yağışı Türkiye'nin hiçbir yöresinde görülmeyen biçimde ya­zın alır.
Daisy-BT ve Mira bu mesajı beğendi.
1 Mart 2012 12:53   |   Mesaj #2   |   
Mira - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
İstanbul
3.660
3.669 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 27-09-2010

Cvp: Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri

Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri

Genel Bilgi: Doğu Anadolu bölgesinde şiddetli bir kara iklimi egemendir. Kışlar çok soğuk, yazlar dağların kuşattığı ovalarda çok sıcak geçer. Bölgenin yüzey şekilleri iklimi etkilerler.
 • Yükseklik, yıllık sıcaklığın düşmesine ve kışların sert geçmesine neden olur; dağ sıraları, deniz etkisinin iç kesimlere sokulmasına olanak vermez ve yağışların azalmasına yol açarlar. Bununla birlikte, dağlık bir bölge olması nedeniyle, Doğu Anadolu bölgesi, İç Anadolu'ya oranla daha çok yağış alır. Yükselti farkları yakın uzaklıklarda önemli iklim değişikliklerine neden olur. Kışlar çok soğuk geçer ve bölgenin hemen her yanında şiddetli soğuk baskınları görülür; genellikle en soğuk ay ocaktır.
 • Doğu Anadolu'nun batı yarısında kışın sıcaklık doğu yarısına oranla daha yüksektir; ama kuzeydoğuya doğru kışlar büyük ölçüde sertleşir.
 • Erzincan'da yılda üç ay, Erzurum ve Kars'ta dört ay, ortalama sıcaklık 0 °C altına düşer (Erzincan'da —32,5°C; Kars' ta —37°C). Türkiye'deki meteoroloji istasyonlarında günümüze kadar kaydedilen en düşük sıcaklık Kara-köse'deki olmuştur (—43,2°C). Ülkemizde en çok kar alan yer Doğu Karadeniz dağları olmakla birlikte, kar örtüsünün en çok yerde kaldığı bölge, Doğu Anadolu bölgesidir: Erzurum'un güneyindeki dağlarda, kar örtüsü 270 günden uzun süre yerde kalır.
 • Munzur, Palandöken, Ağrı, Süphan, Cilo ve Sat dağlarında da sürekli kar alanları vardır. Kış mevsiminin sert geçmesine karşılık, özellikle başlıca kentlerin bulunduğu çukur alanlarda, kıştan yaza geçiş hızlı olur: Karlar çabuk erir, otlaklar hızla gelişir ve sıcaklık hızla yükselir; ama kuzeydoğudaki yüksek düzlüklerde, yazlar serin geçer.
 • Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda, kış sıcaklıkları açısından olduğu kadar, yaz sıcaklıkları açısından da bölgenin öbür kesimlerinden farklı değerler gözlenir. Sıcaklığın gündüzleri yükselmesine karşıhk, geceleri 0°C'm altına düşmesi, yaz sıcaklık ortalamalarının düşmesine neden olur. En sıcak ay ortalaması, 20°C'ı bulmaz.
 • Bu kesimde en sıcak ay ağustos (Kars'ta 17,3°C,Erzurum' da 19,6°C),ama öbür kesimlerde temmuzdur ve ortalama sıcaklık 25°G'ı aşar (Malatya'da 27,5°C; Elazığ'da 27.2°C; Erzincan'da 24,1°C).
 • Yüzey şekilleri, yağışları da etkiler. Dağların nemli rüzgârlara bakan yamaçları bol yağış alır; dağların çevrelediği çukur ovalarda ve dar vadi oluklarmdaysa yağış miktarı düşüktür. Güneydoğu Toroslar, kıyı dağlan kadar yağış alırlar; ama arkalarındaki ovalarda yağışlar nispeten düşer;
 • Doğu Anadolu'nun orta sıralarındave Erzurum-Kars yaylası üstündeyse, yeniden yükselir. Yağışların yıl içinde mevsimlere dağılışı düzensizdir. En yağışlı mevsim bölgenin büyük bir kesiminde kıştır ;onu ilkbahar izler. Yaz kuraklığı, tarım ve hayvancılık üstünde de etkisini gösterir. Bölgenin yalnızca kuzeydoğusunda yaz kuraklığı silinir ve yazın da öbür mevsimler kadar yağış düşer.
***

1.
Gelişim Hachette, Gelişim Yayınları, 3. Cilt, Sy:1055-1056
Valeria bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri benzer konular

Etiketler:
 • doğu anadolu iklimi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri
İklim İklimi: Güneydoğu Anadolu bölgesi, kara iklimi ile Akdeniz iklimi tesiri altındadır. Uzun süren yazlar çok sıcak ve kurak, kışlarsa yağışlı ve Doğu Anadolu’daki kadar olmasa da soğuk geçer. En soğuk ay ortalaması 1,5°C ile 6°C arasında değişir. En sıcak ay ortalaması ise 30°C...
Forum: Güneydoğu Anadolu Bölgesi Cevap: 2
Son Mesaj: 3 Mart 2012 11:38
Doğu Anadolu Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri
Nüfus ve yerleşme Doğu Anadolu Bölgesi en az nüfuslu ikinci bölgemizdir. Yaklaşık 5 milyon nüfusu ile km2’ye 34 kişi düşer. Nüfus yoğunluğu en az olan bölgemizdir. Bunun nedeni; nüfus miktarının az, bölge yüzölçümünün fazla olmasıdır. Bölgede kırsal nüfus şehir nüfusundan fazladır. Diğer...
Forum: Doğu Anadolu Bölgesi Cevap: 2
Son Mesaj: 1 Mart 2012 12:47
Doğu Anadolu Bölgesi Ulaşım Özellikleri
Doğu Anadolu Bölgesi Ulaşım Özellikleri Doğu Anadolu bölgesinde ulaşım eksenleri ile yeryüzü şekilleri arasında sıkı bir bağlılık gözlenir. Dağların genelde doğu-batı doğrultusunda uzanmaları, başlıca yolların bu doğrultuya uymasına neden olmuştur. Doğu-batı doğrultusunda iki önemli yol...
Forum: Doğu Anadolu Bölgesi Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Mart 2012 11:49
Doğu Anadolu Bölgesi Turizm Özellikleri
Turizm Doğu Anadolu Bölgesi’nin turizm kaynaklarını tarihî eserler ve doğal güzellikler oluşturur. Ulaşım yetersizliği, iklimin elverişsizliği turizmin gelişmesini engellemiştir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde turitlerin en çok ilgisini çeken yerler, İshak Paşa Sarayı’nın bulunduğu Doğu Beyazıt,...
Forum: Doğu Anadolu Bölgesi Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Eylül 2010 14:59
İç Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri
İç Anadolu Bölgesinin İklim ve Bitki Örtüsü MsXLabs.org Bölge daglarla çevrili oldugu için yazlari sicak ve kurak, kislari soguk ve kar yagislidir. Don olaylari çok görülür. En az yagis alan bölgedir. Ortalama yagis 400 mm’dir. Bunun en önemli sebebi bölgenin daglarla çevrili olmasidir. Dogal...
Forum: İç Anadolu Bölgesi Cevap: 2
Son Mesaj: 2 Haziran 2010 16:01
 
Sayfa 0.158 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu