Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Sanat Akımları - Ard İzlenimcilik (Post Empresyonizm)

Gösterim: 18099 | Cevap: 0
 • post empresyonizm
2
 • 2 Gönderen ThinkerBeLL
21 Mart 2009 01:42   |   Mesaj #1   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.410
11.422 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Sanat Akımları - Ard İzlenimcilik (Post Empresyonizm)

Ard (Geç) İzlenimcilik (Post Empresyonizm)

Fransa’da, İzlenimciliğin kurallarına tepki olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru doğdu. Art İzlenimcilik'in temsilcileri olan sanatçılar, sanat yaşamlarına izlenimcilikle başlamışlardır. Ancak bu izlenimcilik akımının kimi sınırlamalarını aşmak ve resimlerine kendi kişiselliklerini katmak istiyorlardı.
Zamanla kişisel anlatım resimlerine yansıdı. İzlenimciliğin canlı ve parlak renkleri yanında, gelenekselin dışına çıkan konu anlayışı da bu sanatçıları etkilemeyi sürdürdü.
Art İzlenimcilik daha sonra yerini Fovizm ve Kübizm’e bırakarak bu yeni akımlara da öncülük etmiştir.
Başlıca temsilcileri:
 • Paul Cézanne (1839-1906)
 • Georges Seurat (1859-1891)
 • Paul Signac (1863-1935)
 • Vincent van Gogh (1853-1890)
 • Paul Gauguin (1848-1903)
 • Henri de Toulouse-Lautrec
Ard İzlenimci olarak adlandırılan ressamlar aslında bir grup oluşturmazlar. Terim ilk kez, kendisi de bu kümeye dahil edilen Roger Fry tarafından, 1910 yılında Grafton Galeri’de açılan sergiye verilen “Manet ve Post Emprosyanistler” başlığında kullanılmıştır. İzlenimci gelenekle ilişkili olan bu ressamların en tanınmışları, Cézanne, Van Gogh, Gauguin’ dir. İzlenimciliğin etkisini paylaşan ve bu akımın kesin nesnelliğine mesafeli duran ve daha anlamlı bir yere varmak isteyen sanatçılar, yirminci yüzyıl sanatı için hem kuramsal düzeyde, hem de uygulamada birçok başlangıç noktaları sağladılar.
Her birinin farklı öyküsü olan bu ressamları tanıtmayı, kendi sayfalarına erteliyoruz. Onların, Gombrich’den yapılan alıntılarla bazı görüşlerine değinerek, yaklaşımları konusunda genel bir fikir vermekte fayda var:
 • Cézanne, akademi sanatının yöntemlerinin doğaya aykırı olduğu konusunda izlenimci arkadaşlarıyla aynı düşünüyordu. O da bildiği ve hakkında bir şeyler öğrendiği biçim ve renkleri değil, gözüyle gördüğü biçim ve renkleri boyayarak, kendini izlenimlerine bırakmak istiyordu.
 • Cézanne bir yanılsama yaratmak istemiyordu. Cisimsellik ve derinlik duygusunu ifade etmek istiyordu daha çok ve bunu, geleneksel çizime başvurmadan yapabileceğini anladı. Belki doğru çizim karşısındaki bu ilgisizliğin, sanat tarihinde bir çığı harekete geçireceğinin farkında değildi.
 • Bunların arasında Gauguin açıkça en ilkelci olan sanatçıydı. Gaugin. Yoğun renklerden oluşan geniş lekeleri kullanarak, biçimlerin kenar çizgilerini basitleştirmiştir. Cézanne'dan farklı olarak, bu basitleştirilmiş biçim ve bu renksel kalıpların, tablolarını basıklaştırmasından korkmamıştır.
 • Lautrec oylumlamayı ve başka öteki ayrıntıları atak yalınlaştırmalar uğruna feda edince, sanatın inandırıcılık gücünün arttığını Japon baskılarından öğrenmişti.
 • Van Gogh'un başlıca endişesi doğru betimleme değildi. Şeyleri resmettikçe, şeylerde duyduğunu ve başkalarına iletmek istediğini ifade etmek için biçimleri ve renkleri kullanıyordu. '' Üç boyutlu gerçeklik'' denen şeyi, doğanın bir fotoğraf gibi resmedilişini pek umursamıyordu.

Derleme
asla_asla_deme ve sanar bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Sanat Akımları - Ard İzlenimcilik (Post Empresyonizm) benzer konular

Etiketler:
 • post empresyonizm
Sanat Akımları - İzlenimcilik (Empresyonizm)
İzlenimcilik (Empresyonizm) MsXlabs.org & Temel Britannica İzlenimcilik, Fransa'da 19. yüzyılın so­nunda ortaya çıkan bir resim akımıdır. İzle­nimci ressamlar, yaklaşık 200 yıldır resim sanatını yönlendiren kurallara ve kısıtlamala­ra karşı çıktılar. Eskiden daha çok konusunu dinden ya da...
Forum: Sanat Cevap: 6
Son Mesaj: 10 Aralık 2014 23:08
Sanat Akımları - Minimalizm (Minimal Sanat)
Minimalizm Vikipedi, özgür ansiklopedi Minimalizm, modern sanat ve müzikte, kökeni 1960'lara giden, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. ABC Sanatı, Minimal Sanat gibi tabirlerle de anılır. Görsel Sanatlarda Minimalizm Soyut dışavurumculuğun biçime ve duyguya...
Forum: Sanat Cevap: 2
Son Mesaj: 10 Kasım 2012 15:39
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 20 Şubat 2012 13:06
Sanat Akımları - Akademik Sanat (Akademizm)
Akademik Sanat (Akademizm) Akademi, Eski Yunanda, Atina'da Platon'un öğrencilerine ders verdiği bir ağaçlık yerdir. Sonraları bu isim, ilim kurumu anlamına akademya alarak değiştirilmiştir. Bu. günkü anlamı altında Güzel Sanatlar Akademileri ve diğer akademiler anlaşılmaktadır. Akademi aynı...
Forum: Sanat Cevap: 0
Son Mesaj: 28 Ekim 2009 13:10
Sanat Akımları - Yoksul Sanat (Arte Povera)
Yoksul Sanat- Arte Povera Arte Povera 1960'ların sonuna doğru İtalya'da ortaya çıkan bir sanat akımıdır. Fikir babalığını 1967'de sanat eleştirmeni Germano Celant'ın yaptığı Arte Povera, sanatın sade ve temel olan öze geri yönelmesi gerektiğini savunan ve insan-kültür-doğa üçgenindeki ilişkileri...
Forum: Sanat Cevap: 3
Son Mesaj: 15 Eylül 2007 09:34
 
Sayfa 0.137 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu