Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Fizik, iş, güç, enerji nedir?

Gösterim: 112.340 | Cevap: 37
  • iş nedir
Ziyaretçi
Cevaplanmış   |    9 Kasım 2008 13:39   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Fizik, iş, güç, enerji nedir?

ya benim fizikten yazılım var ve ben hiç bişi doğru düzgün bulamıyorum lutfen bazı kaynaklar bulabılırmıısn iş nedir enerji güç enerji kaynakları filan yardımlarınız için teşekkürler...
En iyi cevap Mira tarafından gönderildi

Fizik
Maddeyi, maddenin uzay-zamanda hareketini enerji ve kuvveti de kapsamak üzere bütün ilgili kavramlarla birlikte inceleyen doğa bilimidir. Daha genel olarak, evren ile ilgili nasılları cevaplamak için doğanın genel bir analizidir. Fizik en eski akademik disiplinlerden biridir, astronomiyi kapsadığı için ilki de denebilir. 16. yüzyıldan bu yana kendi sınırlarını çizmiş modern bir bilim olmasına karşın, Bilimsel Devrim'den önce iki bin sene boyunca felsefe, kimya, matematik ve biyolojinin belli branşları ile eş anlamlı olarak kullanılmıştır. Buna karşın, matematiksel fizik ve kuantum kimyası gibi alanlardan dolayı fiziğin sınırlarını net olarak belirlemek güçtür. Fizik, diğer disiplinleri etkilemesi bakımından da önemlidir. Bunun nedeni kısmi olarak ondaki gelişmelerin genellikle teknolojiye uygulanmasıyken, fizikteki yeni fikirlerin matematik ve felsefe gibi diğer disiplinleri etkilemesinin katkısı da büyüktür. Örneğin, elektromanyetik ve nükleer fizikteki yenilikler günümüz toplumunun evrilmesinde önemli yer tutan televizyon, bilgisayar, elektrikli ev eşyaları, nükleer silahlar gibi ürünlerin, termodinamikteki yenilikler motorlu taşımanın, mekanikteki yenilikler kalkülüsün gelişmesine neden olmuştur.

*Konunun devamı için inceleyiniz: Fizik Bilimi


İş
Bir cisme uygulanan kuvvetin cismi hareket ettirmesidir. "İş" terimi ilk kez 1826'da Fransız matematikçi Gaspard-Gustave Coriolis tarafından kullanılmıştır. İş skaler bir nicelik olup birimi kuvvet çarpı uzunluktur. Dolayısıyla işin SI'daki birimi newton.metre (N.m)'dir. Bu çarpım tek kelime ile yani joule ile ifade edilir.

Güç
Birim zamanda yapılan iş miktarı Enerji, iş yapabilme kabiliyeti, kapasitesi; güç ise, belli bir işi yapmanın hızıdır. Birimi Erg/s veya Newton. metre/saniye=Joule/s (J/s)'dir. Yaygın olan güç birimleri ise, Watt ve beygir gücü (Buhar Beygiri, BG, BB, PS, CV)'dür.

Enerji
Enerji, bir cisim ya da sistemin iş yapabilme yeteneği, "yaratılan güç" anlamındadır. Doğrudan ölçülemeyen bir değer olup fiziksel bir sistemin durumunu değiştirmek için yapılması gereken iş yoluyla veya enerji türüne göre değişik hesaplamalar yoluyla bulunabilir. Sözcük, Eski Yunan dilindeki εν = aktif ve εργον = iş kelimelerinden türemiştir, bu açıdan anlam olarak 'işe dönüştürülebilen' bir şey olduğu söylenebilir. Fizikte kullanılmaya başlamadan önce genel anlamda güç kelimesi yerine kullanılmaktaydı. Enerjinin başka bir tanımı ise, iş ailesinden olup bir fiziksel sistemin ne kadar iş yapabileceğini ya da ne kadar ısı değiş tokuşu yapabileceğini belirleyen bir durum fonksiyonudur. Birimi, iş birimi ile aynıdır. (N.m=J)


*Konunun devamı için bakınız: İş - Güç - Enerji
fadedliver
9 Kasım 2008 13:41   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Fizik, iş, güç, enerji nedir?

İŞ

Bir cisme yol aldırmak için kuvvet uygulanır. Bir cismi bir yerden alıp başka bir yere koyduğumuzda, bir el arabasını sürdüğümüzde, çantayı taşıdığımızda iş yapmış oluruz. İşin basit bir formülü vardır:

İş = Kuvvet . YolSI sisteminde kuvvet birimi Newton, alınan yolun birimi metre olduğundan işin birimi newton.metre'dir. Bu birime yine SI sisteminde joule (jul) denir. Yani 1 joule = 1 newton.metre'dir. Bir joule, bir newtonluk bir kuvvet tarafından, kuvvetin doğrultusuna paralel olarak bir metrelik bir uzaklık boyunca etkimesiyle yapılan iştir.

İşi ölçmede farklı birimler de kullanılmaktadır. Bunlar ve kaç jolue denk geldikleri ile ilgili bilgiler aşağıdaki tabloda verilmiştir. Başka birimlerde ifade edilen bu birimler işlem yapılırken mutlaka jolule çevrilmelidir.

İş yapılması için sadece kuvvet uygulamak yeterli olmaz. Eğer cisim kuvvet uygulandığı halde hareket etmiyorsa yani yer değiştirme yapmıyorsa iş yapılmış olmaz. Örneğin bir kitabı okurken oturduğunuzda veya yemek yerken oturduğunuzda iş yapmış olmazsınız. Çünkü bu esnada herhangi bir yer değiştirme yapılmamıştır.

ENERJİ

Bir cismin iş yapabilme yeteneğine enerji denir. Bir araç, bir yerden bir yere giderken bir kuvvet harcar ve yol alır ve bir enerji harcar. Bir silahtan çıkan mermi, önüne çıkan cisimleri tahrip eder veya deler. Bir insan bir masayı alıp başka yere taşırsa bir enerji harcamıştır. Yani iş yapabilecek durumda olan her şeyin bir enerjisi vardır. Bu enerji kullanılmadığı durumlarda potansiyel enerji iken kullanılma durumunda kinetik enerji halindedir.

İş yapabilmek için mutlaka enerjiye ihtiyaç vardır. Yapılacak işlem ile enerji işe dönüşecektir. Kuvvet uygulanarak iş yapıldığında cisim enerji kazanmaktadır. Bu nedenle enerji ile işin birimleri aynıdır yani jouledir.

Enerjinin farklı türleri vardır. Hareket enerjisi, ısı enerjisi, ışık enerjisi gibi. Ve enerjiler birbirine dönüşebilmektedir. Bir lastiği çektiğimizde iş yapmış oluruz. Yapılan iş lastiğin içinde enerji olarak depolanır. Lastiğe bir cisim tutturup bıraktığımızda cisim hareket eder. Böylece lastiğin içinde depolanan enerji hareket enerjisine dönüşür. Ağzını mantar tıpa ile kapattığımız bir cam tüpü ısıttığımızda, tüpün içindeki havanın ısınarak genleşmesi sonucunda mantar tıpa tırlar. Burada ısı enerjisi hareket enerjisine dönüşmüştür.

İki cismi birbirine sürttüğümüzde cisimleri hareket ettirmiş oluruz. Ve cisim bir süre sonra ısınmaya başlar. Burada da hareket enerjisi ısı enerjisine dönüşmüştür. İnsanlarda besinlerden aldıkları enerjiyi vücutlarında depolarlar ve bir iş yaptıklarında bu enerjiyi kullanarak iş yaparlar. Evlerimizi veya iş yerlerimizi ısıtmak için yakıtlardan faydalanırız. Yakıtlarda var olan kimyasal enerji ısı enerjisine dönüşür. Isıtma ve aydınlatma için elektrik enerjisini kullanırız. Elektrik enerjisi lambalar yardımıyla ışık enerjisine, ütü, ısıtıcı ve klima yardımıyla ise ısı enerjisine dönüşür.

Potansiyel Enerji

Cisimlerin hareket halinde olmadıkları durumlarda sahip oldukları enerjiye potansiyel enerji denir. Bir cismi yerden daha yüksek bir noktaya kaldırdığımızda yer çekimine karşı bir iş yapar. Yapılan bu iş cisimde enerji olarak depolanır ve cismin iş yapabilecek duruma gelmesine neden olur. Potansiyel enerjinin simgesi Ep ve birimi jouledir.
Kinetik Enerji

Hareketli cisimler iş yapabilme yeteneğine sahiptirler yani bu cisimlerin enerjileri vardır. Bu hareketinden dolayı cisimlerin sahip oldukları enerjiye kinetik enerji denir. Akan su, hareket halindeki araba, fırlatılan bir taş, yüksekte uçmakta olan bir kuşun kinetik enerjileri vardır. Duran cisimlerin potansiyel enerjileri, cisimler hareket haline geçtiklerinde bu enerji kinetik enerjiye dönüşür. Örneğin duran bir araba potansiyel enerjiye sahiptir. Araç harekete geçtiğinde potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür. Araç hızlandıkça kinetik enerji artacaktır. Kinetik enerjinin simgesi Ek ve birimi jouledir.

Farklı kütlelere sahip olan cisimlerin kinetik enerjileri de farklıdır. Aynı yol üzerinde hareket eden bir kamyon ile bir otomobilin kinetik enerjileri farklıdır. Bu nedenle bu iki aracın çarpışmasında kinetik enerjisi daha az olan otomobilin hasar oranı kamyona göre daha fazladır. Aynı şekilde daha hızlı hareket eden arabaların çarpışmasında da hasar daha fazla olmaktadır.
SEDEPH, MesirKentli ve _KleopatrA_ bu mesajı beğendi.
9 Kasım 2008 13:42   |   Mesaj #3   |   
Keten Prenses - avatarı
MsXLabs Üyesi
..

32.380
8.241 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008

Cvp: Fizik, iş, güç, enerji nedir?

lütfen inceleyin
SEDEPH ve MesirKentli bu mesajı beğendi.
9 Kasım 2008 13:42   |   Mesaj #4   |   
BrookLyn - avatarı
VIP
Style King
Ankara

34.471
1.983 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2005

Cvp: Fizik, iş, güç, enerji nedir?

Ayrıca Fizik İle İlgili Her Türlü Bilgi İçin Bakınız: Fizik - MsXLabs
SEDEPH, MesirKentli ve _KleopatrA_ bu mesajı beğendi.
ariduru
4 Ocak 2009 14:44   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Fizik, iş, güç, enerji nedir?

teknolojinin gelişmesi ile enerji tüketimi arsında bir ilişki var mıdır?
MesirKentli bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen ariduru; 4 Ocak 2009 14:48 Sebep: yanlış yazmışım
Misafir
16 Kasım 2009 19:02   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Fizik, iş, güç, enerji nedir?

ya bana maddelerin sınıflandırılmasıyla ilgili kısa we öz olarak bişeyyler gösterirmsnz?
_KleopatrA_
16 Kasım 2009 19:22   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Fizik, iş, güç, enerji nedir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya bana maddelerin sınıflandırılmasıyla ilgili kısa we öz olarak bişeyyler gösterirmsnz?

Maddelerin Sınıflandırılması


Boşlukta yer kaplayan, hacmi, kütlesi ve eylemsizliği olan her şeye madde denir. Maddenin şekil almış (şekillendirilmiş) haline cisim denir. Her cisim maddedir fakat her madde cisim değildir.
Maddelerin özelliklerini taşıyan en küçük birim taneciktir ve bu tanecikler ya atomlar ya da moleküllerdir.
Maddeler kimyasal özelliklerine göre saf maddeler ve karışımlar olarak iki grupta incelenirler.

madde

2- Saf Maddeler :
Kendine özgü fiziksel ve kimyasal özellikleri olan, ayırt edici özellikleri bulunan ve bu ayırt edici özellikleri sabit olan maddelere saf madde denir.
Aynı cins taneciklerden yani aynı cins atom veya aynı cins moleküllerden oluşan maddelere saf madde denir.
Elementler ve bileşikler saf maddelerdir. Karışımlar ise (homojen ya da heterojen) saf madde değillerdir.

safmadde3- Karışımlar :
İki ya da daha fazla farklı maddenin yani elementin veya bileşiğin kendi özelliklerini yani kimliklerini kaybetmeden ve kimyasal bağ oluşturmadan istenilen her oranda (miktarda) bir araya gelmesiyle oluşan maddeye karışım denir.
Karışımlar fiziksel değişmeler sonucu oluşur, fiziksel yollarla ayrılır ve saf madde değillerdir. Bu nedenle karışımı oluşturan maddeler kendi özelliklerini yani kimliklerini kaybetmezler.
Katı, sıvı ve gaz halindeki elementler ve bileşikler istenilen her oranda birleşerek karışımları oluşturabilirler.
Elementler ve bileşikler saf maddelerdir ve bu maddeler aynı cins taneciklerden yani aynı cins atomlardan veya aynı cins moleküllerden oluşurlar. Karışımlar ise saf madde değildir ve bu nedenle karışımlar, farklı cins taneciklerden yani farklı cins atomlardan veya farklı cins moleküllerden oluşurlar.
Karışımlar homojen karışımlar ve heterojen karışımlar olmak üzere iki çeşittir.


karisim


4- Karışımların Özellikleri :

1- Karışımlar, kendini oluşturan maddelerin özelliklerini taşırlar.
2- Karışımı oluşturan maddeler kendi (kimyasal) özelliklerini yani kimliklerini kaybetmezler.
3- Karışımlar sonucu yeni madde oluşmaz.
4- Karışımı oluşturan maddeler istenilen her oranda birleşebilirler.
5- Karışımlar en az iki farklı maddeden (atomdan yani elementten veya bileşikten) oluşurlar.
6- Karışımlar fiziksel değişme sonucu oluşup fiziksel yollarla (eleme, süzme, dinlendirme gibi) ayrılırlar.
7- Karışımlar homojen ya da heterojen olabilirler.
8- Karışımlar saf madde değillerdir.
9- Karışımlar formüllerle gösterilmezler. (Saf madde olmadıkları için).
10- Karışımların öz kütleleri sabit değildir.
11- Karışımların erime, kaynama, donma, yoğunlaşma sıcaklıkları sabit değildir ve bu sıcaklıklar karışımı oluşturan madde miktarına göre değişir.
Murat ÜSTÜNDAĞ
Misafir
18 Kasım 2009 19:31   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Fizik, iş, güç, enerji nedir?

iş nediir ve güç nedir yardım edermisiniz
_KleopatrA_
18 Kasım 2009 20:05   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Fizik, iş, güç, enerji nedir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

iş nediir ve güç nedir yardım edermisiniz

İŞ

Bir cisme yol aldırmak için kuvvet uygulanır. Bir cismi bir yerden alıp başka bir yere koyduğumuzda, bir el arabasını sürdüğümüzde, çantayı taşıdığımızda iş yapmış oluruz. İşin basit bir formülü vardır:

İş = Kuvvet . Yol

Birim zamanda yapılan iş miktarı Enerji, iş yapabilme kabiliyeti, kapasitesi; güç ise, belli bir işi yapmanın hızıdır
Misafir
3 Aralık 2009 16:58   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Fizik, iş, güç, enerji nedir?

ya bana iş ile ilgili deney düzeği verirmisiniz??
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Fizik, iş, güç, enerji nedir? benzer konular

Etiketler:
  • iş nedir
İş, güç, kinetik ve potansiyel enerji, sürtünme kuvveti hesapları nasıl yapılır?
Kuvvet ve hareket, iş, güç ve enerji hesabı nasıl yapılır, formülleri nelerdir, sürtünme kuvveti, kinetik ve potansiyel enerji hangi bağıntılar yardımıyla hesaplanır? Potansiyel ve kinetik enerji, güç, sürtünme kuvveti nasıl hesaplanır, formülleri nelerdir? İş nasıl hesaplanır, mesela W=F. X ...
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Mayıs 2015 16:35
İş - Güç - Enerji
İş - Güç - Enerji MsXLabs.org İŞ Bir cisme yol aldırmak için kuvvet uygulanır. Bir cismi bir yerden alıp başka bir yere koyduğumuzda, bir el arabasını sürdüğümüzde, çantayı taşıdığımızda iş yapmış oluruz. İşin basit bir formülü vardır: İş = Kuvvet . Yol SI sisteminde kuvvet birimi Newton,...
Forum: Fizik Cevap: 4
Son Mesaj: 12 Mayıs 2015 21:55
İş, güç ve enerji ile ilgili soru-cevap örnekleri verir misiniz?
yha iş güç enerji ile ilgili soru bulabilirmisiniz acil...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 6
Son Mesaj: 14 Nisan 2015 20:11
İş-güç-enerji sorularının çözümleri nasıldır?
bir cisme hareketi boyunca yola parelel uygulanan 25N kuvvet 100 J iş yapıyor. buna göre yolun uzunluğu kaç m dir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 4
Son Mesaj: 6 Nisan 2015 09:49
Fizik, iş ve güç konusuyla ilgili çözümlü soru örnekleri verir misiniz?
İş ile ilgili sorular, iş ve güç ile ilgili çözümlü sorular nelerdir, iş ve güç konulu fizik soruları nasıl çözülür? 9. sınıf fizik dersi iş ve güç ile ilgili çözümlü soru örnekleri verir misiniz?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 45
Son Mesaj: 28 Mart 2015 17:08
 
Sayfa 0.385 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu