MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Ziyaretçi tarafından açılmış Bit neden olur, nasıl bulaşır, nasıl önlenir? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: NASIL ÖNLENİLİR??????... Etiketler:
  • bit oluşumunu engellemek
  • bit kaç derecede ölür
CEVAP VAR

Bit neden olur, nasıl bulaşır, nasıl önlenir?

Gösterim: 90.708 | Cevap: 55
16 Kasım 2008 21:35   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
NASIL ÖNLENİLİR??????
Sponsorlu Bağlantılar
En iyi cevap Keten Prenses tarafından gönderildi

bit şampuanları reçetesiz satıldığından ilaç önermekte bir sakınca görmüyorum..
anti-bit adı verilen ilaç sirekelere etkili olmadığı için etkili değildir.
daha pahalı olan kwella- kwellada piyasa adıyla geçen şampuanları öneriirm. ama burda asıl önemli olan şampuanın kendi taraklarıyla sık sık saçları taramak. sirkeleri yani bit yumurtalarını saçtan uzaklaştırmadığınız taktirde tekrarlanacaktır. sağlıklı günler dilerim..
(2015-08-09T23:06:40+03:00)
16 Kasım 2008 21:43   |   Mesaj #2   |   
Keten Prenses - avatarı
Üye
..

32.562
8.135 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008
saçlı deride bit oluşmasını önlemek için birkaç yol önerebilirim. bit genelde topluluk halinde yaşanılan yerlerde insandan insana geçer.başkalarının taaklarını kullanmamak,kirli elleri saçlara sürmemek ve kısa,temizlenmesi kolay saçları tercih etmek önleyici olabilir..
Ziyaretçi
5 Aralık 2008 00:44   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Bitlenmenin tedavisi hakkında bilgi verir misiniz?

selam,benim sorum bit ile mücadele yiğenimin kafasında asırı dercede bitlenme var artık sizin görülmez dediğiniz bitleri biz sacının üstünde dolasırken görür hale geldik eczanelerde satılan cok cesitli ilacların hepsini denedik fakat bir cözüme ulasamadık saclarını kesme yöntemini denedik yaklaşık 10 ay evvel kestik saclarını ama gene asırı derecede bitlenme var ve bu konuda yardımlarınızı bekliyorum biliyorumki bitlenmekle ve bunun tedavisi yapılmadığında ölüme kadar ulastığını ve sonunun ölüm olduğunu öğrendim sizlerden ricam bu konuda bana gerekirse profesyonel kişilere nasıl ulasacagım konusunda yardımcı olmanız ılgınızden dolayı sımdıden cok tesekkur ederım
5 Aralık 2008 01:04   |   Mesaj #4   |   
kompetankedi - avatarı
SMD Bir Dünyalı
İstanbul

36.824
2.750 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2005
5 Aralık 2008 13:04   |   Mesaj #5   |   
Keten Prenses - avatarı
Üye
..

32.562
8.135 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 28-03-2008
bit şampuanları reçetesiz satıldığından ilaç önermekte bir sakınca görmüyorum..
anti-bit adı verilen ilaç sirekelere etkili olmadığı için etkili değildir.
daha pahalı olan kwella- kwellada piyasa adıyla geçen şampuanları öneriirm. ama burda asıl önemli olan şampuanın kendi taraklarıyla sık sık saçları taramak. sirkeleri yani bit yumurtalarını saçtan uzaklaştırmadığınız taktirde tekrarlanacaktır. sağlıklı günler dilerim..
ATCI
11 Şubat 2009 23:27   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Kardeş öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum..aynı sorun bizde de vardı ve tek çare ne biliyor musun?? SİRKE..Git çarşıya bir şişe üzüm sirkesi al ve iki güne bir o kişinin saçına pamukla sürerek tarayın ve göreceksiniz ki bitler canlı canlı tarağa gelecek ve yumurtaları canlanmayacak ama bunu baştan savma değil iki güne bir mutlaka yapıp ondan sonra da banyo yaptırmalısınız...Etkisini göreceğinizden eminim..Hiçbir şüpheniz olmasın..Benim kendi kardeşime denedik onca insana sorduk ve söylediler buydu arkadaşım..eğer isterseniz msn den de irtibata geçer konuşabiliriz arkadaş...Hiçbir şüpheniz olmasın..Hayırlı günler diliyorum..
Misafir
30 Ağustos 2009 14:18   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Bit neden olur?

bit neden oıur
fadedliver
30 Ağustos 2009 14:25   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bit neden oıur

Saç bitleri insan saçında yaşayan ve üreyen çok küçük , kanatsız, günde 2-8 kez kan emerek beslenen gri böceklerdir. Sirke denilen yumurtaları görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır ve genellikle enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasında saç tellerine tutunmuş halde bulunurlar. Sirkeler kir veya kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Önce etkili bir ürün ile öldürülmeli, sonra bu amaç için yapılmış ürünün kutusundan çıkacak olan özel bir tarak ile saçtan temizlenmelidir.

Saç biti insan vücudu dışında yalnızca 48 saat yaşayabilir ve evcil hayvanlar üzerinde yaşayamaz. Sirkeler ise insan vücudu dışında kumaş ve battaniye üzerinde 10-15 gün canlı kalabilirler.
devamı için Bit Nedir? Nasıl Bulaşır?

Girişbit1
Büyük ihtimalle siz de daha önce hiç bit görmeyenlerdensiniz. Bu makalenin amacı, herhangi bir bitlenme durumunda, bununla nasıl mücadele edeceğinizle ilgili bilgi vermektir. Şunu unutmayın ki bitlenme yüzünden büyük huzursuzluklar yaşamanıza hiç gerek yoktur. Çünkü bitlenmek sizin pis veya ailenize dikkat etmeyen birisi olduğunuzu göstermez. Bit insanlarda konaklayan bir parazittir ve temiz-sağlıklı insanlarda da görülebilir.

Ön Bilgi
Bitlerin derideki küçük ısırıkları aşırı kaşıntıya neden olan küçük yaralar meydana getirir. Aşırı kaşıntının bir nedeni de bitin tükürüğünün bu yaralara nüfuz etmesidir. Aşırı kaşıma isteği, deride zedelenmeye yol açarken, lenf düğümlerinde de şişme meydana gelebilir.

Bitler nasıl fark edilir?Başın veya vücudun belli bölgelerinin aşırı kaşınması, bir bitlenmenin ilk belirtileri olabilir. Saçlar çok dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Dikkat edilmesi gereken sadece bitler değildir. Saçı incelerken saçlara sıkı bir şekilde yapışan bit sirkelerinin (bit yumurtası) olup olmadığı da incelenmelidir. Bitlerin en sevdiği bölgeler, başın üst, yan ve kulak arkası bölümleridir. Bit sirkelerini ve bitler gözle kolayca görülebilirler; fakat bir büyüteç kullanmanız teşhisi kolaylaştıracaktır.

Bit Sirkesi Hakkında.
bit2Bit sirkesi dediğimiz küçük gri-beyaz kabukçuklar bitlerin yumurtalarıdır. Yumurtaların büyüklüğü yaklaşık 0,8-1 mm’dir. Larvaların boyutları biraz daha küçüktür. Bilinmesi gereken önemli bir unsur da, bitlerin 3 farklı aşamada üredikleridir. Her bir nesil arasında en az 18 gün bulunmaktadır. Bit sirkelerinin larvaya dönüşmesi 7 ila 10 gün ve yine larvaların bite dönüşmesi de 7 ila 10 gün sürmektedir. Son deri değişiminden yaklaşık 1 ila 2 gün sonra larvalar artık birer erişkin bit halini almıştır ve üreme süreci tekrar başından başlamaktadır.
Bit sirkeleri saça diplerine yakın bir yerden çok güçlü bir madde sayesinde sıkı bir şekilde yapışıktırlarından normal bir saç yıkamasıyla bunlardan kurtulmak mümkün değildir. Bit sirkelerini kepekten veya diğer küçük maddelerden ayıran en önemli özellik, saça sıkı bir şekilde yapışık olmaları nedeniyle saçtan kolayca ayrılmamalarıdır.
Bit sirkeleri, başın dışında vücudun üst bölümündeki kaş, sakal veya koltuk altı gibi kıllı bölümlerine de yerleşebilirler. Bitlenme çok güçlü bir şekilde yayıldığında, bit sirkeleri başörtüsü, şapka, atkı veya saç bandı gibi giyim eşyalarının kumaş dokularının arasına da yerleşebilmektedir.

Nasıl bulaşır?
Bitler insandan insana, bir kafadan diğer kafaya kolayca geçerler. Başında bit bulunan bir kişiyle yakın temas, oyun oynarken veya okulda başların birbirine yaslanması veya yüze düşen saçların hızlı bir şekilde arkaya atılması dahi bitlerin bulaşması için yeterli olabilmektedir. Başörtüsü, yastık, örtü, tarak, saç fırçası veya tüylü küçük oyuncaklar gibi eşyaların ortak kullanımı da bitlerin yayılmasını kolaylaştıran etmenlerdendir. Dolapların içinde yan yana asılmış durumdaki giyim eşyaları (örneğin, başörtüsü, şapka vs.) aracılığıyla da bitler kolayca bu eşyaları kullanan kişilere geçerler.

Bitlerden nasıl kurtulunur?
1-Bitlerden kurtulmak için bitleri öldüren bir madde kullanmak gereklidir.
2-Bunun için gerekli maddeleri doktorunuz veya doğrudan eczane aracılığıyla edinebilirsiniz.
3-Bitten arındırma müdahalesi küçük bir bebek veya çocuk üzerinde veya hamilelik ve emzirme döneminde yapılacaksa mutlak suretle bir doktora danışılmalıdır.
4-Doktordan veya eczaneden edindiğiniz ilaçlı maddeyi kullanmadan önce paket içeriğindeki prospektüsü baştan sona mutlaka okuyunuz ve talimatları birebir uygulayınız. Ancak bu şekilde etkili bir sonuç almak mümkün olacaktır.
5-Saç ne kadar kısa olursa müdahale de o denli kolay ve sonuç da o kadar başarılı olacaktır.
6-Baş yıkanırken son durulama suyuna mutlaka belli miktarda sirke karıştırılmış olmalıdır. Karışım 5 birim suya karşılık bir birim % 6’lık yemeklik sirkeden oluşmalıdır. Sirkenin, bit yumurtalarının (bit sirkesi) saça tutundukları maddeyi yumuşatma özelliği bulunmaktadır. Şifalı Bitkiler
7-Baş yıkandıktan sonra saçlar tırnak aralıkları çok dar olan özel bir tarak ile defalarca ve dikkatli bir şekilde taranarak sirkeler ayıklanmalıdır.
8-Bu işlemlerden sonra saçlar bit sirkesi açısından dikkatle incelenmelidir. Anti-bit ilaçlarının yanlış kullanımı, bit sirkelerinin hayatta kalması anlamına gelebileceğinden bitlerin bir iki hafta sonra tekrar ortaya çıkması söz konusu olabilir.
9-Tüm parazitlerden tam olarak kurtulabilmek için, ensenden başlayarak saçlar öne doğru küçük demetler halinde bağlanmalı ve diplerinde bit sirkesi olan kesimler dibe yakın yerden olacak şekilde kesilmelidir. Bu yöntem çok zaman alıcı olsa da, oldukça işe yarar.

Uygulama Hataları Nelerdir?
1-Yağlı durumdaki saça ilaçlı maddeyi kullanmayınız, etkisi yetersiz kalacaktır.
2-Uygulamadan önce saçı yağlandıracak şampuan veya solüsyon kullanarak saçı yıkamayınız.
3-Saçı iyice kurulayınız. Islak saç ilaçlı maddeyi incelterek etkisinin azalmasına neden olmaktadır.
4-Kalıcı ve güvenli bir uygulama olması açısından tüm prosedür 8 gün sonra tekrar edilmelidir. Çünkü hayatta kalmış olabilecek bit sirkeleri bu zaman zarfında larvaya dönüşmeye başlamaktadır.
5-Bitleri yok etmeye yönelik bu uygulama, bitin gelme ihtimali olan tüm ev halkı gibi yakın çevresindekileri de kapsayacak şekilde ve mümkünse aynı zamanda yapılmalıdır.
6-Başarılı bir müdahalenin ardından, özellikle çocuklar belirli bir zaman boyunca düzenli olarak kontrol edilmelidirler. Çünkü yapılan bu uygulama yeniden bit bulaşmasını önlememektedir.
7-Bit bulaşmış veya bitlerden tam olarak arındırılmamış kişilerle yakın temas kurulması, bitlerin tekrar bulaşmasına neden olacaktır. Bitlerin tekrar bulaştığının tespit edilmesi halinde, bitten arındırma uygulaması tekrar yapılmalıdır.
8-İşin en önemli kısmı, bitlerin kaynağının tespit edilmesidir. Öğretmenin veya velilerin bilgilendirilmesi oldukça önemli bir adım olacaktır.

Kullanım eşyaları ve çamaşırlar
Çoğunlukla bitlerin geldiği yerle doğrudan teması olan eşyalar ve çamaşırlar bitleri veya bit sirkelerinin barındırmaktadır.
Tarak, saç ve elbise fırçası, toka, saç lastiği gibi saç süsleri: İyi bir şekilde temizlenmelidir (örneğin, bit şampuanı ile).
El bezleri, çamaşırlar ve nevresimler, giyim eşyaları, tüylü küçük oyuncaklar birer potansiyel taşıyıcı olabilirler.

En uygun bitten arındırma yöntemleri:
1-Çamaşırlar ya kaynatılarak veya en az 60 °C’de yıkanarak
2--10 °C ila -15 °C’de bir günden fazla tutarak
3-Ağzını iyi bir şekilde kapatma imkanı olan bir naylon poşetin içinde dört hafta boyunca kapalı tutmak. Bu şekilde bitlerin ölmeleri ve sonradan çıkacak olan larvaların da açlıktan ölmeleri sağlanmaktadır.
4-Odaların, mobilyaların, kitap veya defterlerin bitlerden arındırılmaya çalışılması boşuna bir çabadır ve gereksizdir. Genel olarak bu tür bitlerin her 2 ila 3 saate bir kan emmeye ve aynı zamanda insan vücudunun yaydığı sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bu nedenle bitlerin kendi istekleriyle insan dışında bir yere gitmeleri mümkün değildir. Ancak çok güçlü bir bit salgını söz konusu olduğunda yerlerin ve kumaş kaplı koltukların dökülmüş saçlardan iyice temizlenmesi yararlı olacaktır.

Bitlerle Mücadelede Lütfen Şu Hususlara Dikkat Ediniz:
1-Bitler temiz insanlara da geçmektedir. Bundan dolayı gereksiz yere utanmayın!
2-Bit tespit etmeniz halinde derhal bitten arındırma işlemine başlayınız, Mutlak suretle nereden bulaştığını tespit edip okula veya çocuk yuvasına bilgi veriniz! saç biti
3-Bit tespit edilmesi halinde tüm aile fertleri tek tek kontrol edilmeli ve bitten arındırma işlemi tüm aile fertlerine uygulanmalıdır. Aynı durum okul, çocuk yuvası gibi topluca bulunulan yerdeki kişiler için de geçerlidir.
Bitlerle mücadelede en önemli unsur belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere harfiyen uymaktır.

4-Yukarıda anlatılan kurallara uymanız ve verilen önerileri uygulamanız halinde, siz veya çocuğunuz bit istilasında en yakın sürede kurtulacak ve bundan sonrası için biraz daha dikkat göstererek böyle bir sorunla bir daha karşılaşmayacaksınız.


Kaynak: www.sagliksifa.com
Misafir
2 Eylül 2009 10:43   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Cocuklarda neden bit olur
Bit hangi aylara kendini gosterir
Bit pisligimi yoksa temizimi sever
2 Eylül 2009 12:00   |   Mesaj #10   |   
seramiksır - avatarı
VIP prensipli
manisa
886
228 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-02-2009
Reklam
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

NASIL ÖNLENİLİR??????
bit oluşmasını önlemek için:

1-temizliğe çok dikkat etmeli çocuk,ellerini her hangi bir gıda tüketiminden sonra iyi temizlemeli.

2-bit sadece kişisel temizlikten bulaşmaz bi başkasında varsa ondan da bulaşır .üstelik temiz saça daha kolay bulaşır.biliyorsanız karşınızdakinde bit olduğunu ya uzak durursunuz ya dakişiyi uyarırsınız temizlenmesi için.

3-her ihtimale karşı bulaşmayı önlemek için saçlarını her 15 günde bir bit şampuanıyla yıkarsanız bulaşmayıda önlemiş olursunuz.

5-eczanelerden kokusuyla bit bulaşmasını önleyen tokalar var kız çocuklar için,ondan kullanabilirsiniz.

bit oluşumu için belli bir ay yoktur.her zaman oluşabilir.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: