Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Tarım ve ekosistem arasında nasıl bir ilişki vardır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 30 Kasım 2008 (12:05) tarihinde açılmıştır.
17970 kez görüntülenmiş, 29 cevap yazılmış ve son mesaj 5 Aralık 2010 (22:19) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 30 Kasım 2008, 12:05

Tarım ve ekosistem arasında nasıl bir ilişki vardır?

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
tarim ve ekosistem arasindaki ilşki nedir??
En iyi cevap Ziyaretçi tarafından gönderildi

TARIM EKOSİSTEM İLİŞKİSİ NEDİR
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 30 Kasım 2008, 12:32

Tarım ve ekosistem arasında nasıl bir ilişki vardır?

#2 (link)
HerHangiBiri
Ziyaretçi
HerHangiBiri - avatarı
Belirli bir alanda bulunan canlılar ile bunları saran cansız çevrelerinin karşılıklı ilişkileri ile meydana gelen ve süreklilik arz eden ekolojik sistemlere ekosistem denir. Eğer söz konusu ekosistem bir tarım alanı içinde gelişiyorsa buna "agroekosistem" adı verilir.

EKOSİSTEMLERİN dengeleri bozulduğunda iyileştirilmesi gerektiği bir gerçek ama bu yeterince uygulanmıyor veya uygulanamıyor. Son olarak Dünya Yaban Hayatı Fonu (World Wildlife Fund, WWF) tarafından da açıklandığı gibi; dünyamız hızla ekolojik kıyamete doğru gidiyor.

İnsanlığın yerleşik tarım ve hayvancılığa geçişiyle başlayan doğal ekosistemlere müdahalesi nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşmenin başlamasıyla hızlanan modern, makineli ve ilaçlı, tek ürüne dayalı tarım ve hayvancılıkla artmıştır. Ekosistem dengelerinin önemi göz ardı edilmiş, ormanların en iyi örneklerini oluşturduğu ekosistemlerin yüksek ağaçlar ve kuşlardan toprakaltı canlılarına kadar bir bütün oluşturduğu, biyoçeşitliliğin dinamik dengelerinin, sürekliliği sağladığı göz ardı edilmiştir. Toprağın üstündeki bitki örtüsünün yeraltındaki canlı kütlesinin üçte biri oranıyla sınırlı olduğu düşünülmeden, birim alandaki verim fetişine kapılınarak toprak sömürülmüştür. Genellikle toprağa yanlızca azot, fosfor, potas, kalsiyum gibi kimyasal girdiler ekleyip bitkilere yapay hormonlar verilerek ekonomik ürün hasadı artırılmaya çalışılmıştır. Toprağın doğal organik madde, su ve hava dengeleri, iz element düzeyleri gibi kapasiteleri göz önüne alınmamıştır.

Verimsizleşme sonucu ortaya çıkan "eksiklik belirtileri" sulama, yaprak gübreleri, terleme önleyici kimyasallar ile giderilerek kârlılığın sürdürülmesi hedeflenmiştir. Her bir bitki türünün topraktan her yıl aynı besin elementlerini aynı oranlarda çekerek toprağı yorduğu, fakirleştirdiği göz önüne alınarak kimyasal gübrelere ağırlık verilirken yeraltı canlılarının gereksinimleri düşünülmemiştir. Doğal orman ve çayır ekosistemlerinin çeşitli türlerin rekabet dengeleri sayesinde, değişen iklim ve çevre koşullarına uyum sağladıkları gerçeğinin öğrenilmesi için insan eliyle geniş çöller yaratılması gerekmiştir. Bu dönemde yurdumuzda da 16 milyon hektara ulaşan ve iklim değişikliği yanında erozyon ve doğa tahribinin sürmesiyle genişlemekte olan çölleşmiş alana karşın, henüz "Çölleşmeyle Savaşım Eylem Planı"mız hazırlanamamıştır.

Ekosistem dengesi bozulduğunda bitki örtüsü ve toprakaltı canlılığı azalan toprağın erozyon hızı koşullara göre 11 kata kadar artabilmekte, en verimli toprak tabakası kaybedilmekte, toprağın yapısı bozularak su tutma kapasitesi ve geçirgenliği azalmakta, asiditesi değişmektedir. Gübreleme gibi önlemlere giderek daha az tepki veren bir verimsizleşme kısırdöngüsü ortaya çıkmaktadır. Araştırmalar, bu kısırdöngü sonucunda eğimli tarım arazilerinde hektardaki erozyon 100 tona ulaşabilirken verimliliğin de yarıya kadar azalabildiğini göstermiştir.
Rapor Et
Eski 30 Kasım 2008, 12:49

Tarım ve ekosistem arasında nasıl bir ilişki vardır?

#3 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Eğer söz konusu ekosistem bir tarım alanı içinde gelişiyorsa buna agroekosistem adı verilir. Bu sayede doğa farklılaşır.
Rapor Et
Eski 30 Kasım 2008, 14:00

Ekosistem ve tarım ilişkisi nedir?

#4 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
TARIM EKOSİSTEM İLİŞKİSİ NEDİR
Rapor Et
Eski 30 Kasım 2008, 16:57

Tarım ve ekosistem ilişkisi nasıldır?

#5 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
tarım ekosistem ilişkisi nedir?
Rapor Et
Eski 30 Kasım 2008, 17:02

Tarım ve ekosistem arasında nasıl bir ilişki vardır?

#6 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Vikipedi, özgür ansiklopedi


Belirli bir alanda bulunan canlılar ile bunları saran cansız çevrelerinin karşılıklı ilişkileri ile meydana gelen ve süreklilik arz eden ekolojik sistemlere ekosistem denir. Eğer söz konusu ekosistem bir tarım alanı içinde gelişiyorsa buna agroekosistem adı verilir. Bu sayede doğa farklılaşır.
alarla cansız çevre elementleri birbiriyle sıkı sıkıya bağlıdır. Karşılıklı olarak madde alışverişi yapacak biçimde birbirlerine etki yapan organizmalarla, cansız maddelerin bulunduğu herhangi bir doğa parçası bir ekosistemdir.
Ekosistem yaklaşımı, bireysel organizmalar ya da topluluklardan çok tüm alanın işlevlerinin nasıl olduğuyla ilgilenir. Bir alandaki organizmalar ve cansız çevreleriyle olan ilişkilerine bakar. Bir ekosistem, temel olarak abiyotik maddeler, üreticiler, tüketiciler ve ayrıştırıcılardan oluşur. Ekosistemlerde yaşam, enerji akışı ve besin döngüleriyle sürer. Açık bir sistem olan ekosistemde, enerji ve besin giriş-çıkışı süreklidir.(Sistem Teorileri ve Sibernetik düşüncesi de ekosistemden doğar.)
Bir ekosistemin dört temel bileşeni vardır. Üreticiler ototroflar, tüketiciler (hetotroflar), ayrıştırıcılar (saprofitler) ve doğal çevre. İlk üç bileşen, dördüncü bileşenin oluşturduğu cansız doğa içinde varlıklarını sürdüren canlı yaşamı kapsar. Cansız doğal çevre ile bu çevre içinde yaşamlarını sürdüren canlılar arasındaki ilişkileri ve etkileşimleri inceleyen bilim dalına ekoloji adı verilir. kaktüs , nilüfer, karaçam,palmiye hangi ekosistemde yaşar
Son Düzenleyen RuffRyders; 6 Kasım 2009 @ 14:27. Sebep: Site dışı aktif linkler kaldırıldı
Rapor Et
Eski 28 Aralık 2008, 15:43

Tarım ve ekosistem ilişkisi nedir?

#7 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
Tarım ve ekosistem ilişkisi nedir?
Rapor Et
Eski 28 Aralık 2008, 16:58

Tarım ve ekosistem arasında nasıl bir ilişki vardır?

#8 (link)
HerHangiBiri
Ziyaretçi
HerHangiBiri - avatarı
Rapor Et
Eski 22 Ekim 2009, 18:02

Tarım ve ekosistem arasında nasıl bir ilişki vardır?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
tarımve ekosistem ilişkisi nedir cevplayınız?
Rapor Et
Eski 31 Ekim 2009, 20:28

Tarım ve ekosistem arasında nasıl bir ilişki vardır?

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yha arkadaşlar palmiye hangi ekosistemde yaşar
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.197 saniyede (75.04% PHP - 24.96% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 22:19
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi