Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Kesime hazır bir dana nasıl beslenmelidir?

Gösterim: 15337 | Cevap: 1
  • besi danasi
  • dana nasil beslenir
  • dana nasil kilo alir
1
  • 1 Gönderen Blue Blood
Ziyaretçi
Cevaplanmamış   |    17 Aralık 2008 13:04   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Kesime hazır bir dana nasıl beslenmelidir?

Yaşına gelmiş ve kesime hazırlama için danalara nasıl bir beslenme uygulanmalı ve neler yedirmelidir. Danadan daha fazla verim almak için neler yapılmalıdır. Bu konu ile ilgilenirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Blue Blood
17 Aralık 2008 15:57   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
BESİ SIĞIRLARININ YEMLENMESİ


Besi sığırları ya ferdi (tek tek) ya da topluca (grup olarak) yemlenirler. Günde iki veya üç kez yemleme yapılır. İlk yemleme sabah erken, son yemleme ise karanlık çökmeden önce yapılmalıdır. Üç yemleme yapılacaksa ikincisi öğlen üzeri yapılmalıdır. Yemlemeler devamlı olarak daha önce belirlenmiş ve eşit aralıklı yemleme saatlerinde yapılmalı, bu saatleri değiştirmemelidir.
Sağlıklı ve genç erkek dana ve tosunlar çok hızlı kilo alır. Bunun için yemleri protein ağırlıklı olmalıdır. Besiye alınan hayvanlara verilecek yemin içerisinde hayvanların günlük protein, enerji ve diğer ***** gıda ihtiyaçlarının karşılayacak düzeyde besin maddeleri bulunmalıdır. Bunlar buğday, arpa, mısır, kepek, pamuk tohumu küspesi veya ayçiçeği küspesi, kireç taşı, tuz, vitamin ve mineral karması olabilir. Bu besin maddelerinden hangisi elde bulunuyor ise bir zooteknist ziraat mühendisi veya veteriner hekimin bilgisine müracaat edilerek bunlara göre hayvanın ihtiyacı olan yem yapılır.

SİLAJ BESİSİ


Bu beside esas yem mısır silajıdır. Bundan başka çayır silajı, arpa ve fiğ karışımı silajı ve diğer hasıl bitkilerin silajları da kullanılabilir. Silaj besisi oldukça ucuza mal olur.

KESİF YEM BESİSİ


Bu yöntem kesif yemin kaba yemden daha ucuz olduğu ve hayvancılık için geniş arazinin olmaması durumunda uygulanmalıdır.
Bütün besi süresince yemlemede hayvanlara 1 kg civarında kuru otun yanı sıra, sadece kesif yem verilir. Besinin ileri dönemlerinde kesif yem miktarının artması, buna karşılık kaba yem miktarının sabit kalması sonucu asidoz türü sindirim bozuklukların ortaya çıkabileceği ve karaciğerin önemli ölçüde zorlanabileceği ihtimaline dikkat etmek gerekir.

TEMİZ YEM, TEMİZ SU


Besiye alınan sığırlara kokuşmuş, küflenmiş yemler verilmemelidir. İçirilen su da taze ve temiz olmalıdır. Kesif yemlerin çuvallar içerisinde muhafazasında dikkat edilecek önemli nokta, çuvalların dört-beş taneden fazla üst üste konmamasıdır. Zaman zaman yem ve su depolarımızı uygun ilaçlı sularla yıkamalıyız. Yem değişikliği gerektiğinde, değiştirilecek yem, birden değil yavaş yavaş hayvanlar alıştırılarak değiştirilmelidir.
Keten Prenses bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Kesime hazır bir dana nasıl beslenmelidir? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • besi danasi
  • dana nasil beslenir
  • dana nasil kilo alir
Cevap: 7
Son Mesaj: 31 Temmuz 2013 23:04
Hazır SMS 1.1 (Özel Günler için çeşitli Hazır Mesajlar)
Gönderen: Aynacan Forum: Arşive Kaldırılan Konular
Cevap: 1
Son Mesaj: 28 Haziran 2013 14:31
SSPE hastaları nasıl beslenmelidir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 3
Son Mesaj: 12 Nisan 2012 22:08
Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Mart 2012 20:35
Saka kuşu nasıl beslenmelidir?
Gönderen: Teamoore Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 25 Kasım 2010 20:07
Sayfa 0.192 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu