Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Evde civciv nasıl beslenir?

Gösterim: 215567 | Cevap: 481
  • civciv nasil beslenir
  • civciv ne yer
  • civcivler ne yer
umel
Cevaplanmış   |    4 Haziran 2009 15:43   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi

Evde civciv nasıl beslenir?

mrb,ben 12 yaşındayım.ben bir plan hazırlayıp,sonunda içinden civciv çıkan bir plan bu...biizim evde bir akvaryum var.ısıtıcı filan...ben akvaryumun içine suyu güzelce koydum.su ısıtıcısınıda.şuan 32derecede yanıyor.daha sonra içine kavanozda koydum camdan.kavonozun içişne biraz pamuk ve pamuğun üstünede yumurta var.çıkacağını ümit ediyorum.onu evde besleyeceğim.aceba içinden civciv çıkarsa ona ilk olarak ne vereceğim(yemesi bakımından)?yada evde beslenen civciv ne yer?
En iyi cevap fadedliver tarafından gönderildi

Alıntı
umel adlı kullanıcıdan alıntı

mrb,ben 12 yaşındayım.ben bir plan hazırlayıp,sonunda içinden civciv çıkan bir plan bu...biizim evde bir akvaryum var.ısıtıcı filan...ben akvaryumun içine suyu güzelce koydum.su ısıtıcısınıda.şuan 32derecede yanıyor.daha sonra içine kavanozda koydum camdan.kavonozun içişne biraz pamuk ve pamuğun üstünede yumurta var.çıkacağını ümit ediyorum.onu evde besleyeceğim.aceba içinden civciv çıkarsa ona ilk olarak ne vereceğim(yemesi bakımından)?yada evde beslenen civciv ne yer?

civciv bakımı
BAKIM VE BESLEME

Civcivler su içmesini ve yem yemesini çok çabuk öğrenirler. Her ne kadar kuluçkadan çıktıktan sonra 72 saat yemsiz ve susuz yaşayabilirlerse de bu istenmeyen bir durumdur ve gelişmeyi etkiler. Civcivler kuluçkadan çıktıktan en geç 24-48 saat sonra yem yemeye ve su içmeye başlamış olmalıdır. Bu süre ne kadar az olursa, o kadar olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Civcivlerin biyolojik fonksiyonlarında su çok büyük önem taşır. Su vücut ısısını düzenler, bünyeyi serinletir ve ısıyı aynı seviyede muhafaza eder. Hazım sisteminin düzenli çalışmasında, metabolizmada ve artıkların elemine edilmesinde büyük rol oynar.

Civcivlerin ilk haftasında civciv başına 2 cm suluk kenarı hesap edilir. 15 günden sonra civciv başına 2,5 cm kenar uzunluğu hesap edilerek ve yükseklikleri ayarlanarak normal askılı suluklar kullanılabilir. Civcivler suluklara alıştıktan sonra, altlığın sulukların içine girmesini önlemek için altlık seviyesinden 2-3 cm yükseltilmelidir.

Civcivler geldiğinde su ısısı 17-22 derece civarında olmalı ve taze su temini sağlanmalıdır. Uzun süre bekletilmiş ve bayatlamış su kullanmamaya özellikle dikkat edilmelidir.

Civciv sulukları mümkünse her gün düzenli şekilde fırçalanarak temizlenmelidir. 3 haftadan itibaren en az haftada bir kez bu işlem tekrar edilmelidir. Temizleme sırasında az miktarda dezenfektan kullanmak bazı zararlı mikroorganizmaları yok etmek açısından faydalıdır. Ancak aşılar kullanılacağı zaman dezenfektan kullanılmamalıdır. Çünkü dezenfektanlar aşıların aktivitelerini düşürmekte, hatta bazen inaktif hale getirmektedirler.

Civcivlere ilk günden itibaren temiz, taze ve hayvanların ihtiyacı olan besin maddelerini ihtiva eden kaliteli yemler verilmelidir.

Civcivler ilk hafta özel olarak yapılmış plastik, mukavva veya yumurta viyollerini yemlik olarak kullanalabilirler. Üçüncü haftadan sonra ise yuvarlak yarı otomatik askılı yemliklerden ya da otomatik yemliklerden yaralanılmaya başlanmalıdır. Ancak küçük yaşlarda yuvarlak yemliklerde yemlik seviyesinin hayvanların yiyebileceği şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir.

Plastik civciv yemliklerinin bir adedi 50 – 60 civciv için yeterli olmaktadır. Eğer uzun yemlik veya zincir sistemi vb otomatik yemlikler kullanılıyorsa civciv başına 4 cm yemlik alanı ayrılmalıdır. Yuvarlak yemliklerde ihtiyaç duyulan yemlik mesafesi düz yemliklerdeki değerin % 60' ı kadar olmalıdır.
kaynak

fadedliver
4 Haziran 2009 17:11   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi
Alıntı
umel adlı kullanıcıdan alıntı

civciv bakımı
BAKIM VE BESLEME

Civcivler su içmesini ve yem yemesini çok çabuk öğrenirler. Her ne kadar kuluçkadan çıktıktan sonra 72 saat yemsiz ve susuz yaşayabilirlerse de bu istenmeyen bir durumdur ve gelişmeyi etkiler. Civcivler kuluçkadan çıktıktan en geç 24-48 saat sonra yem yemeye ve su içmeye başlamış olmalıdır. Bu süre ne kadar az olursa, o kadar olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Civcivlerin biyolojik fonksiyonlarında su çok büyük önem taşır. Su vücut ısısını düzenler, bünyeyi serinletir ve ısıyı aynı seviyede muhafaza eder. Hazım sisteminin düzenli çalışmasında, metabolizmada ve artıkların elemine edilmesinde büyük rol oynar.

Civcivlerin ilk haftasında civciv başına 2 cm suluk kenarı hesap edilir. 15 günden sonra civciv başına 2,5 cm kenar uzunluğu hesap edilerek ve yükseklikleri ayarlanarak normal askılı suluklar kullanılabilir. Civcivler suluklara alıştıktan sonra, altlığın sulukların içine girmesini önlemek için altlık seviyesinden 2-3 cm yükseltilmelidir.

Civcivler geldiğinde su ısısı 17-22 derece civarında olmalı ve taze su temini sağlanmalıdır. Uzun süre bekletilmiş ve bayatlamış su kullanmamaya özellikle dikkat edilmelidir.

Civciv sulukları mümkünse her gün düzenli şekilde fırçalanarak temizlenmelidir. 3 haftadan itibaren en az haftada bir kez bu işlem tekrar edilmelidir. Temizleme sırasında az miktarda dezenfektan kullanmak bazı zararlı mikroorganizmaları yok etmek açısından faydalıdır. Ancak aşılar kullanılacağı zaman dezenfektan kullanılmamalıdır. Çünkü dezenfektanlar aşıların aktivitelerini düşürmekte, hatta bazen inaktif hale getirmektedirler.

Civcivlere ilk günden itibaren temiz, taze ve hayvanların ihtiyacı olan besin maddelerini ihtiva eden kaliteli yemler verilmelidir.

Civcivler ilk hafta özel olarak yapılmış plastik, mukavva veya yumurta viyollerini yemlik olarak kullanalabilirler. Üçüncü haftadan sonra ise yuvarlak yarı otomatik askılı yemliklerden ya da otomatik yemliklerden yaralanılmaya başlanmalıdır. Ancak küçük yaşlarda yuvarlak yemliklerde yemlik seviyesinin hayvanların yiyebileceği şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir.

Plastik civciv yemliklerinin bir adedi 50 – 60 civciv için yeterli olmaktadır. Eğer uzun yemlik veya zincir sistemi vb otomatik yemlikler kullanılıyorsa civciv başına 4 cm yemlik alanı ayrılmalıdır. Yuvarlak yemliklerde ihtiyaç duyulan yemlik mesafesi düz yemliklerdeki değerin % 60' ı kadar olmalıdır.
kaynak
darkeagle2008 ve ThinkerBeLL bu mesajı beğendi.
Misafir
9 Ekim 2009 11:05   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
slm arkadaşlar benim 2 adet renkli civcivim var onları düürcükle ıslatılmış olarak veriyorum ama başka ne yerler nilmiorum lütfen yardımcı olun
pusula bu mesajı beğendi.
Misafir
18 Ekim 2009 17:22   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
bana yardımcı olun lutfen ben cıvcıvım ıcın neler lazım evde yapacam pamuk v.b neler lazım cvp verın ne olur
Misafir
22 Ekim 2009 22:31   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi
20 gün uğraşcağınıza alın bitane civciv besleyin yada tavuk alın
Misafir
17 Kasım 2009 18:12   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
yavru civcivler ne yer
Misafir
23 Ocak 2010 23:52   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
benım cıvcıvım var onu sokaga cıkarmak istiyorum yani sokaga dedigim mesela teyzeme giderken onuda götürmek istiyorum onun için bir kutu yaptım kutuya hava alması için 2 tane delik açtım sizce dışarı çıkarsam ölürmü yada hasta olurmu
Misafir
6 Şubat 2010 10:35   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi
civciv çıkmas o akvaryuma koyduğundan
Misafir
26 Şubat 2010 18:22   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi
1.cvp: bence akvaryumdaki civciv çıkar
2.cvp:civcivler buğday ve ince bulgur yerler ama ıslatılmış ayrıca ciciv ler ıslak doğran mış ekmek yerler
3.cvp:ama kardeşim tavuklar çok büyük alışması uzun sürer ama civiciv çabuk alışır
4.cevap:busorunun cevabı 2. soruda yazıo kadeşim
5.cvp:kardeşim ona bolca yem bırak yanına tabağa koyma dök kümesine yere ve onun yanına lamba tak lamba ısınınca onda ıs alır pil veya fişe takılan ampuller var gece lambası bile olur mama civciv in lambaya ulaşması lazım veya sıcaksuyu kavonoza(şişe vb)kaynarsu (sıcak 40 derece yada 35 derece olması yeterlidir)koyun o sıcaksudan ısı alarak üşümez böylece ölmez
Misafir
2 Mart 2010 22:45   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi

civciv beslemek istiyorum

civciv maması nereden satın alabilirim
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Evde civciv nasıl beslenir? Konusuna Benzer Konular

Evde beslediğim civciv neden hastalanmış olabilir?
Gönderen: sena _civciv Forum: Soru-Cevap
Cevap: 184
Son Mesaj: 24 Haziran 2015 20:24
Civciv nasıl ısıtılır?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 16 Haziran 2015 18:10
Evde muhabbet kuşu nasıl beslenir?
Gönderen: enes alku Forum: Soru-Cevap
Cevap: 58
Son Mesaj: 10 Haziran 2015 22:03
Civciv nasıl oluşur?