Arama

Evde civciv nasıl beslenir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Nisan 2017 Gösterim: 258.350 Cevap: 41
pesimist - avatarı
pesimist
Ziyaretçi
6 Haziran 2011       Mesaj #21
pesimist - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bende alıcam kendime nasıl alıiştırırm ve oda sıcaklı ne olmalı ama çevremdeki insanlar alama ölür diolar ya dorumu

Yaş_________Oda Sıcaklığı___ Civciv seviyesi
Sponsorlu Bağlantılar
( hafta )________(oC)_________ (oC)
1_________24-27_____________33
2_________22-25_____________ 30
3_________20-23_____________27
4_________18-20_____________24
5_________18________________21
6_________18________________18
Son düzenleyen Safi; 21 Mayıs 2016 19:59
bilmiş - avatarı
bilmiş
Ziyaretçi
8 Haziran 2011       Mesaj #22
bilmiş - avatarı
Ziyaretçi
umurtadan yeni çıkmış 5 kadar civcivin rahatça hareket edebilecekleri bir kutu 40 X 40 cm ebatlarında, 35 – 40 cm yüksekliğinde olmalı. Aynen bu ölçülerde olmasa da bu ölçülere yakın olabilir, hatta biraz daha küçük olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Sıcaklık çok önemlidir
Kutunun üstüne cam bir levha konur. Üst tarafın 5’te biri açık olmalıdır. Hatta yanlardan kutuya birkaç delik açılmalıdır. Kutuda 20 veya 40 watt ampul yakılır; bu ampul ısıtıcı vazifesi görür. Sıcaklığı ölçme imkânınız yoksa şuna dikkat edin: Civcivler bir köşede toplu olarak bekelemeye çekiliyorlarsa üşüyorlar demektir, bu da kısa zamanda ölmelerini sağlayacaktır. Gerekli sıcaklık sağlanırsa mutlu sesler çıkararak devamlı gezinirler, merakla yem ararlar bulduklarını yerler.

En kolayı ve en sağlıklısı şudur:
Kutunun dibine gazete kağıdı serin, civciv yemini bolca bütün zemine yayın. Yemin bir kısmı bokları tutacak, anında kurutacaktır, özel civciv yemlerinin bu özelliği bir hayli işe yarıyor. Yem azaldıkça yeniden yem serpin. En az günde bir defa kutunun zeminini tamamen değiştirin.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Haziran 2011       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YAZIMI OKURSANIZ SEWİNİRİM.. Msn Grin
mrb ben 1 hafta önce bu 2 yorumu yazmıştım bende yeni aldım 2 günlükler bugün ilk gün çok ötüyolardı hatta ağlamıstım üzüldüm çünkü çok bağırıyolardı ama su an 2. günleri çok neşeliler ben genellikle dışarı çıkarmıyorum çok rahatlar ek yemek kullanmıyorum birbbirlerine çok alıştılar birini slınca ötekide gelmek istiyo çok sevinçliyim...
2. yorumum buydu çok tatlılar birbirlerinden ayrılmıyolar cok neşeliler sanırım 1 tane dha alıcam ilk gün çok bağırıyorlardı ben 11 yasındayım bakabiliyorum çok istedim çok beğendim ve aldım yazın sıcak tutmak için bişey yapmayın krkmayın ölmez ikisi birbirine sarılıyo birini slıyorum ötekide ayağından tutup cekiştiriyo çok komik ve güsel ben yemlerini akşam sabah veriyorum ek yemek kullanmıyorum inş ölmezler ama ilk gün bnden ayrılamıodu 1i adı pamuk çok tatlılarr diğeri abimin kafeste besliyorm dışarıyı görsünler die 2 günlükler herkese bakmakta basarılar civcivi almadan önce bu bilgileri okudum güzel blgiler tşkr ederm..

bnm civcivlerim hala yaşıyolar şu an 12 günlük oldular ikisininde kanatları çıktı kanatları büyüdüü bi ara yemleri bitti küçük ekmek doğradım ıslatmaya gerek yok yemleri bittiğinde 7 günlüklerdi sanrım ben küçüğüm 11 yaşındayım ama çok iyi bakıyorum bu arada bi uyarım olucak yemi sakın pazardan almayın şu yöndn söylüyorum ben pazardan çeyrek yem aldım çok azdı 1.50 tl di o yemin 3 katın hayvaan dükkanından 1 tl ye aldım tercihim ayvan dükkanı bide sıcaklıkları önemli deği en hareketli ve en sağlıklı civcivi seçin yeter ben 1 günlükten beri 2 sinide az derecede besliyorum hatta bi ara balkonda kaldılar soğukken gece üzüldüm korktum ama bişe olmadı korkmayın sıcaklığı kafaya takmayın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Haziran 2011       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar benim şuan 1 civcivim var..Ve 2 civcivim daha vardı onlar 1 civcivim dolayı öldü..
Size civciv hakkında bilgi vericeğim..
1.Asla civcivinizin ayağı ıslanmıyacak aksi taktirde ölür..
2.Herşeyi Yer.(Marul,Nane...)Ama ilk önce özel yeminden başlayın..
3.Civcivinizin altını hergün değiştirin (yavruyken) büyüdüğünde de değiştirebilirsiniz..
4.Civciv sizden korkuyorsa ona yavaş yavaş yaklaşın..Hergün ilgi gösterin şefkatinizi anlicakdır..
5.Arkadaşlar ben evde gezdiriyordum annem hiç azarlamıyor aksine o da civcivi seviyordu..(Buna dikkat edin)
6.Aile bireyleri de şefkat gösterirse hemen alışır..(Benim ailem civcive çok şefkat gösterdi)
7.Eğer evde bakamıyorsanız köye gönderebilirsiniz..(Yeşillik alana)
Benden bu kadar..Benim civcivim anladım ki horoz..Burda arkadaşı yoktu ama köyde bir arkadaş bulduk.. İnşallah size bir yararım dokunmuştur.. Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Haziran 2011       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar benim 22 civcivim var. hayvanları çook seviyorum ama civciv bakmak o kadarda kolay değil onlara özel kümes yaptım . geceleri lamba yakarsanız verim alamazsınız çünkü dinlenemez yemine gelince onların özel yemleri var ondan verirseniz iyi olur eğer hastalanmamasını istiyosanoz ayaklarının altına veya sularına çok az miktarda kireç atın mikropları öldürür oo altları aslaha yaş olmasın ayaklarına su değerse olmaz bozulur aykları benden bu kadar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Temmuz 2011       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Civcilerinizi Tek Almayın tek baslarına Yaşıyamıyorlar Bulundukları Kutuyu Temizleyinki Pisliginden mikrop Kapsmasın.Suyuda Degiştirin Bide Civcivlerinizi Fazla Ellemeyin Hassas Cunku Onlar Organlar zedelenebilir Ve Hayvanları rahat Bırakınkı Uyuyayabılsınler Bazı arkadaşlar devamlı Yanlarına gidiyor Seviyor Okşuyor yerıne koyuyor Onların Uyuması gerek Ve Birde Hayvanlarınızın Usumemesı Icın Suyu Isıtın Plastik Şisenin İçine Koyun Elinizle bakın Çok sıcak Olmussa Çeşmedne az soguk Su Ekleyın Dengeleyin Isıyı O pet şişeyi Yatatay Şekilde Kutuya Koyun oNUNEDE pAMUK kOYUNKİ yuvarlanamsın Sabitleyin Yani Sonra Hayvanlarınızı Hafıfce Şişeye degdirinki Sıcak Oldugunu Anlasılar SOnra Bırakın Hayvanları Yemını falanda Koyun Suyunuda Koyun Gayet iyi Olur Birde Civcıvler Bazen Çok Hareketleniyor V eKutusunun Icındekı Suyu Devırebliyor Kutunun içne gazete Kagıdı Koyun Pisledigi Zaman Alırsını Gazete Kagıdını aTARSINIZ VE YENISYLE DEGİŞTİRİRsiniz Ve Su Dokuldugu zamana degıstırın CUnku Usuye Bilirler Ve Bildiginiz gibi civcivler hep Civciv kalamyacak Allah izin ederse Büyüyecekler Onun Icın Sehırdekı Arkadaşlara Dıyorum Sehırde Bakması Zordur Ama Koy Ortamında Rahatlıkla Bakabılırsınız Once Kutunun Icınde bakarsınız Sonrada Bır Kumes Yaparsını
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Temmuz 2011       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim civcivlerim vardı yorum yapmıştım belki hatırlarsınız ben sürekli bu siteyi takip ediyorum hatırlarsanız yazmıştım her günlerinin gelişimini işte ben onları 28 günlükken verdim babamıniş yerindeki çiftliğe ben11 yasındayım daha önce dediğim gibi babam dün bana civcivlerin resmini gösterdi beyaz tüyleri çıkmışş.. onları vermeliydim cünkü büyüdüler kafese sığmadılar ilk gün ağladım ama şimdi fotolarını gördüümden beri ssağlıklı oldukları için mutluyumm.. Msn Happy))
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Temmuz 2011       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba arkadaşlar ben 12 yaşındayım size bildiklerimi soyleyeyim: civcivler çok bakım isterler ilk 20 güne kadar. civcivlerin kaldığı yerler 25 ila 35 derece olmalıdır civcivler sıcakta iyi büyür. ve birde yemine suyuna her gün iyi bir titizlikle bakılmalıdır. ve kaldığı yerin içine 40 wolt luk bir ampul koyun önünü biz bezle kapatın ışık çok olmamalı.
bunların hiç kimse yapamıyorsa şunları tavsiye ederim:
civcivleri sıkmayın gerekmedikçe dokunmayın bir adet 40 x40 kutuya koyun en fazla 5 civcivi.ampul sağlayamıyorsanız kutunun üstüne koyu renkte bir bez parçası vb. bir şey örtün ve 3 4 tane hava deliği açın bu onlara yeterli sıcaklığı vermesede idare eder.
bildiklerim bu kadar alıntı değildir.
civcivim - avatarı
civcivim
Ziyaretçi
25 Temmuz 2011       Mesaj #29
civcivim - avatarı
Ziyaretçi
evet civcivim var 2 adet peki bu civcivler neden yemekteb kesildi diye merak ettim yanıt şuymuş:
Civcivler kuluçkadan çıktıktan en geç 24-48 saat sonra yem yemeye ve su içmeye başlamış olmalıdır. Bu süre ne kadar az olursa o kadar olumlu sonuçlar alınmaktadır. Civcivlere ilk günlerde el sulukları ile su, el yemlikleri ile yem verilir. Suluklara günde iki kez taze su konulur. Daha sonra günde bir defa yeterlidir. Civcivlerin ilk haftasında civciv başına 2 cm, 15 günden sonra 2,5 cm suluk kenar uzunluğu hesap edilir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ekim 2011       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar vekti zamanında dershanenin önüdeki Pet Shop ta birsürü civciv satılıyodu.Ben ve arkadaşlarım ikişer tane aldık. Başlangıçta çok sevimliydi.Pet Shop'tan aldığım civciv yemiyle idare ediyordum.Sonra annemin de bilgileriyle karpuz kabuğu,salatalık ,salatalık kabuğu,elma,elma kabuğu,köftelik ekmek (ıslatılmış), kısırlık ince bulgur(ıslatılmış) ,aysberk,marul,kıvırcık,maydonoz ,domates, domates kabuğu, gibi besinler yemeğe başladılar.Islatılmıştan kastım sıcak değil soğuk suyla tabi buz gibi de değil.Neyse küçükken küçük milupa kavanozlarıyla kettle da su kaynatıp kutularına koyuyordum.O soğuklarda onlar o sıcaklık koruyordu.Şimdi arkadaşlarımın civcivleri öldü.Benimkiler ise hala yaşıyor.Annemin sayesinde... Bir ekmek kasası aldık.Tabii ki çok güzelce yıkadık.İçine gazete serdik, akşamları oradalar sabahları ise müsait bi balkonumuz vardı.Tabi açık olmuycak duvarları yoksa düşme ihtimali var.Yemlerinin sularını koyuyorum bir güzel yemleniyorlar gelince kutularına koyuyorum.7 haftalık oldular.Dün akşam apartmanın kapısı açık kalmış.Hırsız kedinin biri yanlarına gitmiş tesadüfen gördüm.Ve kediyi hemen kovaladım.Kedilerden köpeklerden uzak tutun yeme ihtimali var.Özellikle de kediler, vehşi kuşlar da olabilir. Atmaca v.s.. tabii şehirde yaşıyorsanız korkacak bişey yok.Ha bi de serçegüvercin onların yemini yiyebilir yani musallat olabilir.Onlara da dikkat bi de ablacım o akvaryumdaki yumurta çıkmaz.Pet Shoplardan alırsan daha iyi haa unutmadan bi de civcivi tek almayın iki tane alın.Sıkıntıdan kafasını kutulara vurup ölebilir. Msn Sad Neyse yeterince aydınlattım herhalde sizi Msn Happy)