Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Forumda Ara

Bebeklerde burun tıkanıklığı sorunu nasıl giderilir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 17 Eylül 2009 (02:05) tarihinde açılmıştır.
49747 kez görüntülenmiş, 36 cevap yazılmış ve son mesaj 3 Ekim 2013 (14:00) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 4 Mayıs 2010, 08:07

#21 (link)
MsXTeam
Valeria - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

oğlum 18 aylık burnu tıkalı ama hırıltısı falan yok keyfi yerinde burnunu açık tutmaya çalışıyorum burnu akıyo ve sümüğü önce sadydi iliadin kullanıyorum şimdi yeşil renkte akıyo acaba doktora götürmem gerekirmi?
Renk değişimi olmuş . İltihabi bir durum söz konusu olabilir zaman kaybetmeden Çocuk doktoruna götürmelisiniz . Sağlıklı günler
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 27 Mayıs 2010, 10:01

#22 (link)
Nilüfer
Ziyaretçi
Nilüfer - avatarı
Merhaba,6 aylık bebeğim var.Her sabah burnu tıkalı uyanıyor.Uyku esnasında horlaması yok.Ne yapabilirim? Yardımlarınız için teşekkürler..
Rapor Et
Eski 27 Mayıs 2010, 10:16

#23 (link)
MsXTeam
_Yağmur_ - avatarı
Alıntı:
Nilüfer adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Merhaba,6 aylık bebeğim var.Her sabah burnu tıkalı uyanıyor.Uyku esnasında horlaması yok.Ne yapabilirim? Yardımlarınız için teşekkürler..
Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Alttaki yazıyı incelemenizi öneriyorum.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

rahat_bebekBebeklerde burun tıkanıklığı nın birden fazla sebebi vardır. Bazı durumlarda burun tıkanıklığı sadece burundan salgılanan mukus(sümük) ile açıklanırken bazı durumlarda burun tıkanıklığı oldukça karmaşıktır.
Örneğin bebeklerde burun tıkanıklığı alerjik reaksiyonlar nedeniyle olmaktadır veya burunda sinüzit gibi iltihabi vakalar gelişmiştir diğer yandan geniz eti ve burun kemiği eğriliği de bebeklerde burun tıkanıklığına neden olabilmektedir.
Biz bu makalemizde bebeklerdeki mukus salgısının kurumasıyla oluşan burun tıkanıklıklarına değineceğiz.

Bebeklerde burun tıkanıklığı:
Normalde insan solunum sistemi mukus(sümük) denilen bir tür salgı salgılayarak burun iç cidarının nemlenmesini sağlayan bir yapıya sahiptir. Ancak bazı durumlarda sümük salgısı gereğinden fazlaca salgılanarak burunu tıkar ve nefes almayı engeller.

Bebeklerde burun tıkanması;
  • Uyku bozukluklarına,
  • Ağız ve yutak hastalıklarına,
  • Emme olayının rahat olmaması nedeniyle beslenme bozukluklarına neden olabilmektedir.

Bütün bu yukarıda sayılan olumsuzluklardan dolayı bebeklerin mutlaka burunlarının açık olması gerekmektedir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl açılır?

tatli_bebek Bebeklerde burun tıkanıklığı için eczanelerde ticari olarak satılan fizyolojik sıvılar mevcuttur. Ancak bu sıvılar yetersiz kalmaktadır. Bu konudaki harika bir uygulamayı ben Anadolu da gördüm.
Anadolu da kadınlar Bebeklerinin burunlarına zeytinyağı damlatarak tıkanıklığı kolaylıkla açmaktadırlar. Diğer bir uygulama ise dikkate değerdir. Çünkü birçok yerde bebeklerin burun tıkanıklığı bebeğin burnuna ana sütü(anne sütü) damlatılarak açılmaktadır.
Bu metotlardan 1. olanı yani bebeklerin burun tıkanıklığını zeytinyağı damlatarak açmak hijyene dikkat edildiğinde sorun çıkarmayacak bir yöntemdir. Ancak 2. olanı yani bebeklerin burunlarına anne sütü damlatmak hijyen yönünden de en ufak bir sorun çıkarmayacak bir yöntemdir.
Rapor Et
Eski 27 Mayıs 2010, 15:32

#24 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:
Nilüfer adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Bebeklerde, çocuklarda ya da yetişkinlerde burun tıkanıklığının çeşitli nedenleri olabilir. Geniz eti, enfeksiyonlar, allerji, ortam havasının kuruluğu gibi nedenlerle tıkanıklık oluşabilir.

Burnumuz soluduğumuz havayı ısıtıyor, nemlendiriyor ve süzüyor, mikropları tutuyor ve öldürüyor, koku almamızı sağlıyor, sesimizin karakterini ve rengini oluşturur. Ancak burunda oluşan tıkanıklık bu işlevlerin yerine getirilmesine engel olabilir.

Bebek odasının ve hatta evin bütün yaşanan mekanlarının havasının nemli tutulması tıkanıklığı azaltabilir.

Durumunuza özel sebepleri bulmak ve tedavisini öğrenmek için mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurun. Bebeklerde de yetişkinlerde de ezbere burun spreyleri kullanmayın. Burun spreylerinin yanlış kullanımının koku alma duyusunun kaybına bile neden olabileceğini unutmayın.
Rapor Et
Eski 25 Haziran 2010, 16:32

#25 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benım bebgım 11 aylık oksuruk basladı ve sureklı balgamlı kusuyor ben ve esım ılac kullanmak ıstemıyoruz cunku antıbıyotıkler cok zarar verıyo bebeklere bana ne tavsıye onerırsınız
Rapor Et
Eski 25 Haziran 2010, 16:41

#26 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

benım bebgım 11 aylık oksuruk basladı ve sureklı balgamlı kusuyor ben ve esım ılac kullanmak ıstemıyoruz cunku antıbıyotıkler cok zarar verıyo bebeklere bana ne tavsıye onerırsınız
.
Alıntı:
Daisy-BT adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Bebeklerde, çocuklarda ya da yetişkinlerde burun tıkanıklığının çeşitli nedenleri olabilir. Geniz eti, enfeksiyonlar, allerji, ortam havasının kuruluğu gibi nedenlerle tıkanıklık oluşabilir.

Burnumuz soluduğumuz havayı ısıtıyor, nemlendiriyor ve süzüyor, mikropları tutuyor ve öldürüyor, koku almamızı sağlıyor, sesimizin karakterini ve rengini oluşturur. Ancak burunda oluşan tıkanıklık bu işlevlerin yerine getirilmesine engel olabilir.

Bebek odasının ve hatta evin bütün yaşanan mekanlarının havasının nemli tutulması tıkanıklığı azaltabilir.

Durumunuza özel sebepleri bulmak ve tedavisini öğrenmek için mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurun. Bebeklerde de yetişkinlerde de ezbere burun spreyleri kullanmayın. Burun spreylerinin yanlış kullanımının koku alma duyusunun kaybına bile neden olabileceğini unutmayın.
Rapor Et
Eski 11 Eylül 2010, 23:38

#27 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
oğlum 6.5 aylık doğduğundan bu yana sürekli burnı tıkanıyor.2 gündür ciddi bir şekilde burnu tıkalı ve açılmıyor.nefes hiç alamıyır uyumuyor ve beslenemiyor.ne yapmam gerekiyor
Rapor Et
Eski 11 Eylül 2010, 23:56

#28 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:

oğlum 6.5 aylık doğduğundan bu yana sürekli burnı tıkanıyor.2 gündür ciddi bir şekilde burnu tıkalı ve açılmıyor.nefes hiç alamıyır uyumuyor ve beslenemiyor.ne yapmam gerekiyor

Durumunuza özel sebepleri bulmak ve tedavisini öğrenmek için mutlaka bir Çocuk hastalıkları ya da Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurun. Bebeklerde de yetişkinlerde de ezbere burun spreyleri kullanmayın. Burun spreylerinin yanlış kullanımının koku alma duyusunun kaybına bile neden olabileceğini unutmayın.
Rapor Et
Eski 9 Ekim 2010, 13:16

#29 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bebeğim 1 aylık burnundan nefes alamıyor sanki tıkalı ağızdan çok aaz kusmuk geliyor fakat köpük halinde huzursuz doktor temizlemek için küçük şişede su yazmiştı almadım bebeğim için endişeleniyorum ne yapabilirim tehlikeli bir durum varmı
Rapor Et
Eski 14 Ekim 2010, 19:17

burun tıkanıklığı

#30 (link)
b34
Ziyaretçi
b34 - avatarı
14 aylık bebeğimin 4 gündür burnu tıkalı.rahat nefes alamadığından dolayı uyku düzeninin bozulmasıyla beraber iştahsızlık gibi sorunlar ortaya çıktı.bunun için bir tavsiyede bulunursanız memnun olurum
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bebeklerde burun tıkanıklığı sorunu nasıl giderilir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 63
Son Mesaj: 4 Eylül 2014 22:18
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 39
Son Mesaj: 24 Ağustos 2014 11:08
Gönderen: nano Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 7 Temmuz 2013 16:57
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 5
Son Mesaj: 6 Mart 2013 12:22
Gönderen: aysunsarica Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 4 Temmuz 2012 15:37
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.223 saniyede (76.94% PHP - 23.06% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 18:18
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi