Arama

Burun tıkanıklığı sorunu nasıl giderilir?

Güncelleme: 26 Ocak 2016 Gösterim: 11.126 Cevap: 7
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Şubat 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Burun tıkanıklığı nedir, teşhis ve tedavisi nasıldır?
İki gündür burnum tıkalı 2 gündür buharlaşan merhemden sürüyorum, tuzlu su yapıp burnuma çekiyorum, burun spreyi kullanıyorum ve buharlaşan merhemi kaynar suya koyup buharını çekiyorum ama olmuyor bana mısın demiyor. Lütfen yardımcı olun etkili bi çözümü var mı?
Son düzenleyen _Yağmur_; 26 Ocak 2016 13:50 Sebep: iç başlık
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
1 Şubat 2011       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

İki gündür burnum tıkalı 2 gündür buharlaşan merhemden sürüyorum, tuzlu su yapıp burnuma çekiyorum, burun spreyi kullanıyorum ve buharlaşan merhemi kaynar suya koyup buharını çekiyorum ama olmuyor bana mısın demiyor. Lütfen yardımcı olun etkili bi çözümü var mı?

Burun tıkanıklığı nasıl açılır, nasıl giderilir?

Sponsorlu Bağlantılar
Burun tıkanıklığı bitkisel tedavisi ve Prof. Dr. Ahmet Maranki burun tıkanıklığı için önerileri, bitkisel formülleri. Burun tıkanıklığına ne iyi gelir, burun tıkanıklığı nasıl geçer? İşte Sayın Maranki’nin bu hastalık için önerileri ve kür tarifleri..

Prof. Dr. Ahmet Maranki nezle veya grip hastalıkları sırasında görülen burun tıkanıklığı tedavisi için şu kürü öneriyor: 1 bardak su içine 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat katılır ve iyice karıştırılır. Burun tıkanıklığı için hazırlanan bu karışım burna çekilir.

Burun tıkanıklığı bitkisel tedavisi ve burun tıkanıklığı için şifalı bitkiler

Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin burun tıkanıklığının açılması için tavsiye ettiği diğer formüller şunlardır:

Çörek otu su içinde ısıtılır ve tekrar kurutulur. Kurutulan çörekotları toz haline getirildikten sonra burna çekilir.

Bir başka bitkisel formül de şöyledir: Papatya veya oğul otu haşlanır ve haşlanmış su yeterince ılıdıktan sonra burna çekilir.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ocak 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
burun tıkanıklıgına ne ıyı gelır
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
4 Ocak 2012       Mesaj #4
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Tuzlu su , okyanus suyu vb burun spreyleri...
aysunsarica - avatarı
aysunsarica
Ziyaretçi
5 Mart 2013       Mesaj #5
aysunsarica - avatarı
Ziyaretçi
Eşimin burnu tıkalı olduğu için geceleri burnu vapur gibi ötüyor. Ne o uyku uyuyabiliyor ne de ben. Kesin sonuç sağlayacak bir tavsiyesi olan var mı?
salihdemir - avatarı
salihdemir
Ziyaretçi
6 Mart 2013       Mesaj #6
salihdemir - avatarı
Ziyaretçi
Benim de burun tıkanıklığı problemim vardı, geceleri uyanır dururdum, sabah yorgun uyanmak da cabası.
Bi çok ürün kullandım bana mısın demedi... Bruno yetişkinler için ürün çıkarmış, şimdi onu kullanıyorum rahata erdim çok şükür.
Bizim hanım da tabi Msn Grin
dryusufcan - avatarı
dryusufcan
Ziyaretçi
26 Ocak 2016       Mesaj #7
dryusufcan - avatarı
Ziyaretçi
BURUN TIKANIKLIĞI
Burun tıkanıklığı , burundan sağlıklı nefes alamama ( Burundan aldığımız havanın
yeterli olmaması , ağzın açık kalması ) durumudur .
Burun, insan sağlığı için en önemli organlardan biridir. Sağlıklı bir solunum fonksiyonu ve
sağlıklı bir vücut için burundan soluk alıp vermek esastır. Burun sadece havanın girip çıktığı
bir organ değildir. Burnun nefes alıp verme fonksiyonu yanında , havanın nemlendirilmesi,
ısıtılması, koku alma dolayısı ile tat alma fonksiyonları ve orta kulağın havalandırılması da
vardır. Sesimizin rezonansında da etkilidir. Burun tıkanıklığı uzun süreli olduğunda, hastanın
hayat kalitesini bozmakla kalmaz , zamanında müdahale edilmediği taktirde başka sağlık
sorunları da ortaya çıkabilir.
Burun tıkanıklığı en sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Burun içerisinde Septum
dediğimiz bir duvarla ile tam iki bölmeye ayrılmıştır. Her yüz insandan sekseni aynı anda ,
aynı oranda iki burun bölmesinden nefes alamaz. Bu normal fizyolojik bir olaydır. Burunda
‘Konka’( Burun etleri ) denilen ,kan akımı ile şişen ve inen yapılar vardır.Bunlar dönüşümlü
olarak şişer ve inerler , buna ‘Nazal siklus’ denir. İnsanlar genelde bunun farkına varmazlar.
Burun tıkanıklığı , gece ağzı açık uyuma , sağlıklı bir uyku uyuyamama, sık ağız kuruması ,
gece kalkıp ara ara su içme , sabah dinlenememiş ve yorgun uyanma , bazen baş ağrısı ile
uyanma , sinirlilik , gün içi yorgunluk, dikkatini toparlayamama- konsantrasyon eksikliği ,
gündüz uykuya meyil ,sık tekrar eden boğaz enfeksiyonları , Kronik farenjite neden
olabilirler.
Burun tıkanıklığının dört ana sebebi vardır. Bunlar tek başlarına burun tıkanıklığı
yapabilecekleri gibi aynı insanda, birlikte de bulunabilirler.
1 – Enfeksiyonlar: Basit Nezle , Gripal enfksiyonlar, Akut veya Kronik sinüzitler.
2- Yapısal sebepler: Burun orta bölümündeki kıkırdak yada kemikde eğrilik ( Septum
deviyasyonu ), Burunda aks deviyasyonu , Burun etlerinin şiş olması ( Konka hipertrofisi ),
Geniz eti büyüklüğü, burun çatısında-yan kanatlarında daralma- çökme ( Nazal valv
yetmezliği) , Burun içi Polipler , Burun tümörleri , Burun içindeki yabancı cisimler vs..
3-Alerji ; Alerji, vücudun yabancı cisimlere karşı normalden fazla reaksiyon göstermesidir.
Burun, alerjik şikayetlerin ortaya çıktığı en önemli organlardan biridir. Kişi, alerjik olduğu
maddelerle karşılaştığı zaman, burun akıntısı , burunda tıkanıklık , hapşırma, burun kaşıntısı
gibi birçok rahatsızlık olur. Alerjik maddeler, yiyeceklere kadar çok geniş bir yelpaze
içerisinde olabilirler. Bu rahatsızlığın en etkili tedavisi alerjik olunan maddeden uzak
durmaktır. Fakat bu bazen mümkün değildir. Böyle durumlarda, ilaç ve aşı, tedavi
seçenekleridir.
4- Vazomotor Rinit: ‘rinit’, burun ve içini döşeyen dokunun şişmesi,akıntının artmasına
verilen tıbbi isimdir. Burun içerisinde, çok zengin damarsal yapılar içeren ve gün boyunca
şişip inerek burundan nefes almayı düzenleyen ‘konka’ denilen yapılar vardır. Halk arasında
bunlara ‘ burun eti’ denir. Her iki burun tarafında üçer adet bulunurlar. Alerji ve enfeksiyon
durumlarında, kanla dolarak şişerler ve burun tıkanıklığına yol açarlar.
Alerjik yapıya sahip olmayan ve enfeksiyon geçirmeyen kişilerde bile hava ısısının
değişmesiyle, uçucu gaz olarak boya, sigara,kimyasal maddeler(benzin gibi), soğuk havada,
hava kirliliğinde, parfüm etkisinde ve burun duvarının eğriliğinde, psikolojik streslerde,
yetersiz tiroid bezi fonksiyonunda, hamilelikte,bazı tansiyon ilaçlarının, burun açıcı
damlaların fazla veya uzub süreli kullanımında burun tıkanıklığı olur.
kaynak : Burun Tıkanıklığı | Rinoplasti - Burun Estetiği
#dryusufcan #rinoplasti #buruntıkanıklığı
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
26 Ocak 2016       Mesaj #8
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Burun Tıkanıklığı Nedenleri Ve Tedaviler

BURUN TIKANIKLIĞI
Burun, insan sağlığı için çok önemli bir organdır. Sağlıklı bir solunum fonksiyonu ve sağlıklı bir vücut için burundan soluk alıp vermek esastır. Burun sadece havanın girip çıktığı bir organ değildir.Burun nefes alıp verme sırasında havayı nemlendirir, ısıtır, sesimizin bize özgü olmasını sağlar, kulağımızı havalandırır, koku almamızı sağlar.
Özellikle ülkemiz insanının burun yapısının kemikli olması ve insanların bir çoğunda allerjik hastalıkların sık olması nedeniyle burun tıkanıklığı şikayeti en sık rastladığımız şikayetlerden birisidir.Uzun süren burun tıkanıklığı hastalarında bu problem çözülmediği taktirde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

SAĞLIKLI BİR NEFESİN İLK ŞARTI SAĞLIKLI BİR BURUNDUR.

Kısaca burun tıkanıklığı hastanın hayat kalitesini ciddi şekilde bozar ve zamanında müdahale edilmediği taktirde ileri sağlık problemlerine sebebiyet verebilir.
Bu yazı ile burun tıkanıklığı nedenleri , hastada ne gibi şikayetlere sebep olduğu ve tedavi seçeneklerini kısaca anlatmaya çalıştım.
Burun tıkanıklığı sebepleri:
*Burun kemiğinde kayma (Deviasyon) olması
*Alt burun etlerinin (konka) büyümesi
*Burun çatısında daralma(valv daralması)
*Geniz eti büyümesi
*Yaygın burun içi polipleri
Bu sebepler tek tek veya birliktelik göstererek burun tıkanıklığına sebep olur.
Burun tıkanıklığı olan hasta:
*Devamlı ağız solunumu yapmak zorunda kalır ; Sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonları olur ve müzminleşmiş farenjit gelişir.
*Horlama ve uyku bozuklukları gelişir.
*Akciğer ve Kalp problemlerini ağırlaştırır.
*Sabahları ağız kuruluğu gelişir.
*Cinsel fonksiyon bozuklukları olur.
*Psikolojik sorunlar gelişmesine yatkınlık olur.Bu hastalar özellikle sinirli olduklarından yakınırlar.
*Ses kalitesi bozulur ve burundan konuşma gelişir.
*Çocuklarda geceleri altını ıslatma problemleri olabilir.
Görüldüğü gibi burun tıkanıklıkları insanın hayat kalitesini ciddi oranda bozmaktadır.
Burun tıkanıklıklarında yapılan ameliyatlar:
*Burun kemiği düzeltilmesi(deviasyon ameliyatı)
*Alt burun etlerinin kısmi olarak alınması(veya radyofrekans uygulaması)
*Burun çatısının açılması (valv cerrahisi)
*Estetik burun cerrahisi (Bazı burun tıkanıklıklarının tedavisi burnun dışının da değiştirilmesi ile mümkün olur)
*Geniz eti alınması (genellikle çocuklarda)
*Burun içi poliplerinin medikal ve cerrahi tedavisi
Burun tıkanıklığı olan hastalara ilaç tedavileri ile bir yarar sağlanamadığı taktirde ameliyat gerekir.
Burun tıkanıklığı ciddi bir sağlık problemidir.Mutlaka tedavi edilmelidir.

BURUN KEMİĞİNDE KAYMA VEYA EĞRİLME (DEVİASYON) ve TEDAVİSİ
Sıklıkla karşılaşılan burun tıkanıklığı nedenlerinden biri de burun içi kemiğinde kayma veya eğrilme olmasın sonucunda nefes yolunun tıkamasıdır. Burun direği olarak da adlandırılan ve tıp dilinde septum adı verilen bu yapının düzgün olması sağlıklı nefes almanın ilk şartıdır.

Burun kemiği kayması veya eğrilme olmasının tıptaki adı Septum Deviasyonudur.

Septum deviasyonunun tedavisi ameliyattır. Septoplasti denilen ameliyatla septumun eğri kısımları çıkarılır , düzeltilir, ve septum orat hatta getirilerek her iki burun pasajının açık olması sağlanır.

Ameliyat genel ve lokal anestezi ile yapılabilir,bu hastanın ve doktorun seçimine bağlıdır.Ameliyat ortalama 30dk-45dk arası sürer .Ameliyatta hastanın burun içine yeni geliştirilmiş sünger yada silikon tamponlar koyulur. Yeni geliştirilen bu tamponlar sayesinde hastaları en çekindikleri tamponun çekilmesi ağrısız ve oldukça kolay olmaktadır.
Ameliyattan iki gün sonra hastanın burunundan tamponlar alınır. Ve hasta günlük aktivitelerine devam edebilir.Ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken durumları lütfen doktorunuza danışınız.

BURUN ETİ (KONKA) BÜYÜMESİ VE TEDAVİSİ
Burun eti büyümesi burun tıkanıklıklarının çok önemli ve sık karşılaşılan bir sebebidir.Burun içinde alt orta ve üst burun etleri olmak üzere üç adettir.Alt burun etlerinin büyümesinde burun tıkanıklığı gelişirken orta burun etlerinin büyümesinde sık tekrarlayan sinüzit atakları ve kronik sinüzite yatkınlık gelişir.Bu nedenle burun eti büyümelerinde gerekli ilaç tedavilerine rağmen iyileşme sağlanamadığında cerrahi tedaviye başvurulmalıdır.
Burun eti büyümesinin nedenleri:
*Alerjik burun eti büyümesi
*Burun kemiğindeki kaymaya bağlı burun eti büyümesi
*Burun etlerindeki yapısal bozukluklar
Burun etlerine uygulanması gereken cerrahi; tahrip edici , ve burun etinin tamamına yönelik değil koruyucu (burun etini saran mukoza adı verilen kılıfı koruyarak) ve kısmi olmalıdır.Bunun nedeni burun eti ve burun etini saran kılıfın burun işlevinde önemli yeri olmasıdır.

Uygulanan ilaç tedavilerine rağmen iyileşme olmadığı durumlarla cerrahi müdahale gereklidir.Ameliyatlar tam teşekküllü hastanelerde endoskopik yöntemle en son teknikler kullanılarak uygulanmaktadır.Burun eti ameliyatı diğer burun ameliyatları ile birlikte de uygulanabilmektedir.Ayrıca merkezimizde son teknoloji ürünü olan radyofrekansla burun eti küçültülmesi uygulanmaktadır.Bu yöntemle muayenehane şartlarında veya diğer bir burun ameliyatıyla(özellikle estetik burun cerrahisiyle birlikte) aynı anda burun etleri küçültülebilmektedir.Bu uygulama sonrasında hastalarda ciddi derecede ağrı tespit edilmemiş olup ağrı kesiciler yeterli olmaktadır.

BURUN YAN DUVARI ZAYIFLIĞI (NAZAL VALV DARLIĞI) VE TEDAVİSİ:
Burnun yan duvarlarında yeterli destek olmaması durumunda hasta nefes alma sırasında burun kanatlarının içeriye çökmesi nedeniyle burundan nefes alamaz.Bu durum doğuştan ve gelişimsel olabileceği gibi geçirilmiş bir ameliyat sonrası da ortaya çıkabilmektedir.Bu hastalar tipik olarak her iki işaret parmağı burun ile yanağın birleştiği yerlere konularak kulaklara doğru hafif açma hareketi yapıldığında çok rahat nefes almaya başlarlar.Buna Cottle manevrası diyoruz ve valv darlıklarının tanısında kullanıyoruz. Nazal valv darlığının tedavisi de ameliyatla olmakta ve burun yan duvarlarının yine burun içinden alınan kıkırdakların uygun yerlere uygun açılar ile yerleştirilmesi ile yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Bu ameliyat septum deviasyonu, burun eti küçültülmesi ve estetik burun cerrahisi ile birlikte aynı anada uygulanabilmektedir.Tek başına yapıldıgında burun üstüne 3-5 gün boyunca bant takılmakta . Burun içinde ise duruma göre değişmekle birlikte 1-2 gün küçük tamponlar konmaktadır.

GENİZ ETİ BÜYÜMESİ VE TEDAVİSİ:
Geniz eti büyümesi burnun arkasında bulunan ve vücudun savunma hücrelerini üreterek enfeksyonları önleyen adenoid denilen dokuların büyümesi ve burun arkasını tıkayarak burun tıkanıklığı yaratmasıdır.Bu durum sıklıkla çocuklarda görülmekle birlikte çocuklukta ihmal edilen ve zamanında ameliyat edilmemiş hastalarda erişkin yaşlarda da gözlenebilmektedir.Bu hastalarda horlama, burun tıkanıklığı, burundan konuşma ve sık tekrarlayan sinüzit görülür.Tedavisi genel anestezi altında bu dokunun bulunduğu yerden kazınarak alınmasıdır. Ameliyat yaklaşık 20-30 dk sürer,hasta ameliyattan 1 gün sonra günlük aktivitelerine dönebilir.

YAYGIN BURUN İÇİ POLİPLERİ VE TEDAVİSİ:
Bu hastalık genellikle allerji astım ve aspirin duyarlılığı ile birlikte gözlemnenen, burun içinde bilinmeyen bir nedenle üzüm taneciklerine benzeyen içi jel dolu etlerin oluşmasıdır. Bunlar burun tıkanıklığının yanında aynı zamanda sinüzite de neden olmaktadır.Bu durumun tedavisi çok büyük ve yaygın olgularda endoskopik olarak cerrahi uygulanması ve sonrasında sistemik(ağızdan) steroid ve topikal (spray)steroid tedavisidir. Çok yaygın olmayan vakalarda yanlızca spray tedavisi yeterli olabilmektedir. Ameliyat olan olgularda tekrarlayabileceği bilinmelidir.Ameliyat planlanan hastalara ameliyattan önce medikal tedavinin bir süre için uygulanmasının ameliyatın şansını arttırdığı söylenmektedir.

Mutlaka bir KBB uzmanına başvurunuz.

"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.