Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Protein hangi besinlerde bulunur?

• nelerde protein var
  • protein hangi besinlerde bulunur
  • protein nelerde bulunur
Misafir
Cevaplanmış   |    18 Kasım 2009 18:24   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi
protein hangi besinlerde bulunur
En iyi cevap Deadlylady tarafından gönderildi

Proteinler Hangi Besinlerde Bulunur?

Tüm canlılar biyomolekül adıyla anılan birtakım organik maddelerden oluşmaktadır. Bunlardan biri olan protein vü­cudumuzun yaklaşık %12′sini oluşturmaktadır. Proteinlerin ana görevi yeni doku yapma, do­kuları onarma, günlük aşınmaları önlemedir. Proteinler yaşamamız için gereklidir, açlığımızı giderir. Vücutta sayılamayacak kadar çok gö­revleri vardır. Bunladan bazıları ise enerji sağ­lanmasında yardımcı hormon ve enzimleri yap­mak; besinlerin sindirilmesi, vücudun asit-alkali dengesinin sağlanması; kanın pıhtılaşmasına yardım; mikrop ve hastalıklarla savaşmak için vücuda antikor getirmek olarak sıralanabilir.
Proteinler et, tavuk, balık, sakatat, süt, peynir, yer fistığı, yoğurt, yumurta, soya fasulyesi, ku­ru fasulye, findik, fıstık, badem, buğday unu, ceviz, tahıl, lahana ve patateste bulunur. Yu­murta ve süt en iyi protein kaynaklandır. Tahıl­larda da buğday özünde protein fazladır.

kaynak:genelsaglikbilgileri.com

Deadlylady
22 Kasım 2010 02:32   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi
Proteinler Hangi Besinlerde Bulunur?

Tüm canlılar biyomolekül adıyla anılan birtakım organik maddelerden oluşmaktadır. Bunlardan biri olan protein vü­cudumuzun yaklaşık %12′sini oluşturmaktadır. Proteinlerin ana görevi yeni doku yapma, do­kuları onarma, günlük aşınmaları önlemedir. Proteinler yaşamamız için gereklidir, açlığımızı giderir. Vücutta sayılamayacak kadar çok gö­revleri vardır. Bunladan bazıları ise enerji sağ­lanmasında yardımcı hormon ve enzimleri yap­mak; besinlerin sindirilmesi, vücudun asit-alkali dengesinin sağlanması; kanın pıhtılaşmasına yardım; mikrop ve hastalıklarla savaşmak için vücuda antikor getirmek olarak sıralanabilir.
Proteinler et, tavuk, balık, sakatat, süt, peynir, yer fistığı, yoğurt, yumurta, soya fasulyesi, ku­ru fasulye, findik, fıstık, badem, buğday unu, ceviz, tahıl, lahana ve patateste bulunur. Yu­murta ve süt en iyi protein kaynaklandır. Tahıl­larda da buğday özünde protein fazladır.

Misafir
22 Eylül 2011 16:59   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi

--------------------------------------------------------------------------------

Kaynak: Protein hangi besinlerde bulunur?
Misafir
14 Ekim 2011 20:16   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
hangi besinlerde bulunmaz yani yaplu besinlerdemi et besinleridemi süt ve süt ürünlerindemi hangisinde bulunmazzzzzzzzz
Misafir
14 Ekim 2011 20:18   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi
hangilerinde bulunmaz peki
Misafir
19 Ekim 2011 20:30   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
Meraba! hangi besinlerde bulunduğunu tam anlamadımda yardım eder misiniz?
Misafir
23 Ekim 2011 13:59   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
bende anlamadım hangi besinlerde bulunur
Misafir
29 Kasım 2011 20:48   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi
hangilerinde bulunmaz peki
Misafir
24 Ocak 2012 20:30   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi
arkadaşlar etlerde bulunmaz ben size söyliyeyimde
Misafir
13 Şubat 2012 15:28   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi
ben bir ablayım ve 11 5. sınıfa gidiyorum bir de kardeşim var ama o benden daha büyük gözüküyor
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Protein hangi besinlerde bulunur? Konusuna Benzer Konular

B7 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Cevaplanmış
Cevap: 2
Son Mesaj: 30 Kasım 2014 18:48
Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Kasım 2014 14:52
Vitaminler hangi besinlerde bulunur?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap