PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Protein hangi besinlerde bulunur?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir17:24, 18 Kasım 2009 
protein hangi besinlerde bulunur
En iyi cevap Deadlylady tarafından gönderildi

Proteinler Hangi Besinlerde Bulunur?

Tüm canlılar biyomolekül adıyla anılan birtakım organik maddelerden oluşmaktadır. Bunlardan biri olan protein vü­cudumuzun yaklaşık %12′sini oluşturmaktadır. Proteinlerin ana görevi yeni doku yapma, do­kuları onarma, günlük aşınmaları önlemedir. Proteinler yaşamamız için gereklidir, açlığımızı giderir. Vücutta sayılamayacak kadar çok gö­revleri vardır. Bunladan bazıları ise enerji sağ­lanmasında yardımcı hormon ve enzimleri yap­mak; besinlerin sindirilmesi, vücudun asit-alkali dengesinin sağlanması; kanın pıhtılaşmasına yardım; mikrop ve hastalıklarla savaşmak için vücuda antikor getirmek olarak sıralanabilir.
Proteinler et, tavuk, balık, sakatat, süt, peynir, yer fistığı, yoğurt, yumurta, soya fasulyesi, ku­ru fasulye, findik, fıstık, badem, buğday unu, ceviz, tahıl, lahana ve patateste bulunur. Yu­murta ve süt en iyi protein kaynaklandır. Tahıl­larda da buğday özünde protein fazladır.

kaynak:genelsaglikbilgileri.com
Benzer Konular:
Etiketler:
  • nelerde protein var
  • protein hangi besinlerde bulunur
  • protein nelerde bulunur
Cevap
Deadlylady01:32, 22 Kasım 2010 
Proteinler Hangi Besinlerde Bulunur?

Tüm canlılar biyomolekül adıyla anılan birtakım organik maddelerden oluşmaktadır. Bunlardan biri olan protein vü­cudumuzun yaklaşık %12′sini oluşturmaktadır. Proteinlerin ana görevi yeni doku yapma, do­kuları onarma, günlük aşınmaları önlemedir. Proteinler yaşamamız için gereklidir, açlığımızı giderir. Vücutta sayılamayacak kadar çok gö­revleri vardır. Bunladan bazıları ise enerji sağ­lanmasında yardımcı hormon ve enzimleri yap­mak; besinlerin sindirilmesi, vücudun asit-alkali dengesinin sağlanması; kanın pıhtılaşmasına yardım; mikrop ve hastalıklarla savaşmak için vücuda antikor getirmek olarak sıralanabilir.
Proteinler et, tavuk, balık, sakatat, süt, peynir, yer fistığı, yoğurt, yumurta, soya fasulyesi, ku­ru fasulye, findik, fıstık, badem, buğday unu, ceviz, tahıl, lahana ve patateste bulunur. Yu­murta ve süt en iyi protein kaynaklandır. Tahıl­larda da buğday özünde protein fazladır.

Cevap
Misafir15:59, 22 Eylül 2011 

--------------------------------------------------------------------------------

Kaynak: Protein hangi besinlerde bulunur?
Cevap
Misafir19:16, 14 Ekim 2011 
hangi besinlerde bulunmaz yani yaplu besinlerdemi et besinleridemi süt ve süt ürünlerindemi hangisinde bulunmazzzzzzzzz
Cevap
Misafir19:18, 14 Ekim 2011 
hangilerinde bulunmaz peki
Cevap
Misafir19:30, 19 Ekim 2011 
Meraba! hangi besinlerde bulunduğunu tam anlamadımda yardım eder misiniz?
Cevap
Misafir12:59, 23 Ekim 2011 
bende anlamadım hangi besinlerde bulunur
Cevap
Misafir19:48, 29 Kasım 2011 
hangilerinde bulunmaz peki
Cevap
Misafir19:30, 24 Ocak 2012 
arkadaşlar etlerde bulunmaz ben size söyliyeyimde
Cevap
Misafir14:28, 13 Şubat 2012 
ben bir ablayım ve 11 5. sınıfa gidiyorum bir de kardeşim var ama o benden daha büyük gözüküyor
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama