Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Bolşevik İhtilali nedir?

Gösterim: 25823 | Cevap: 4
Misafir
Cevaplanmamış   |    2 Aralık 2009 17:13   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Bolşevik İhtilali nedir?

nasıl başlamış madde halinde istiyorum
fadedliver
2 Aralık 2009 17:14   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Bolşevik İhtilali nedir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

nasıl başlamış madde halinde istiyorum

Çara Karşı Bolşevik Devrimi
1917, Moskova
"Yüzlerin ve hatta hükümet sisteminin bir bütün olarak değişmesi zorunludur.. Ekselansları, sonuçlarını göremeyeceğimiz olayların arifesindeyiz.. Her şey öyle gösteriyor ki, en tehlikeli yolu seçtiniz: Duma'yı dağıtmak.. Şuna eminim ki, üç haftadan daha kısa bir süre içinde bir devrim gerçekleşecek ve her şey yerle bir olacak. Siz de yönetimi kaybedeceksiniz."
Rusya'da devrim zamanı geldiğinde ülke savaş ve ekonomik zorluklar yüzünden oldukça umutsuzdu. Çar II. Nikola'nın danışmanlarına göre yönetimi Duma'ya bırakmalıydı. Eğer "Diktatör Çar" (Bolşevikler böyle görüyordu) yönetimden alınırsa, halk meclisi Duma yönetimi ele alıp Bolşeviklerin isyan için öne sürdükleri nedenleri ortadan kaldırabilecekti.
Ancak Nikola kendini hiç de demir yumruklu bir diktatör gibi görmüyordu. 1905'de Batı'dan gelen liberal seslere kulak verdi ve halkın seçtiği bir parlamento olan Duma'yı kurdu. Böylece kendi yetkileri azalmıştı. Muhalif politik partiler ve sendikaların kurulması da yasallaştı. Böylece Rusya'nın bu dönemi rahat atlatacağını düşünmüştü.
1917 Şubatına gelindiğinde ekmek kıtlığı, grevler, lokavtlar ve gösteriler herkesin Rusya'nın anarşi uçurumunun kenarında olduğunu düşünmesine yol açıyordu. Ordunun başındakiler iki seçenekleri olduğunu gördü; ya halkın üzerine asker gönderilecek ve ayaklananlar bastırılacaktı ya da Duma ile işbirliği içinde politik bir çözüm bulunacaktı. İkinci alternatifi kullandılar ve Duma da kendine göre bir çözüm önerdi.
Çarın tahttan inmesini ve tüm yetkinin Duma'ya verilmesini teklif ettiler. Bunun isyanı engelleyeceğini söylüyorlardı.
Teklif Nikola'ya ulaştırıldı. Nikola önce buna karşı çıkıp, Duma'yı dağıtmakla tehdit ettiyse de, olayı onların açısından görmesi sağlandı. Kendinde ve oğlunda olan yönetim hakkından feragat ettiğini açıkladı. Böylece Rusya'da Romanov hanedanı son bulmuş oluyordu.
Nikola tüm aile üyeleriyle buluştu ve ev hapsine alındı. Duma yönetimi Çarın güvenliği konusunda garanti vermişti. Rusya artık bir monarşi değildi, ayrıca Duma dağılmış ve yerine, orduyla işbirliği içinde bir ihtilal planı hazırlamış eski Duma üyelerinden oluşan bir meclis gelmişti. Karşılarına çıkacak kimse kalmamıştı. Bolşeviklerden başka. Ancak onlar da lidersiz ve örgütsüzdü.
Duma birkaç kritik hata yaptı. Kısa bir süre sonra da bu hatalarının cezasını çekmeye başladılar.
İlk olarak, kendi güdümlerindeki basının yazdıklarına gerçekten de inanmaya başladılar. Kendilerinin halkın meclisi olduğuna inandılar, dahası halkın da böyle düşündüğünü sandılar.
İkinci olarak, gerçekten de Rusya'nın öteki Avrupa devletleri gibi bir anayasa devleti olması gerektiğine inanıyorlardı. Gerçekte Çarın yönetimindeki Rusya acı çekiyordu. I. Nikola ve Büyük Petro gibi geçmişteki Çarlar büyük adamlardı ancak Çarın yönetiminde köylülerin şikayetleri büyüktü. Başka seçenekleri olmadığından katlanıyorlardı. Yıllarca süren monarşi döneminde insanların toplumsal statüleri olduğu gibi kalmıştı. Çar olmadan her şey havada kalacak gibiydi. İnsanlar boyun eğecek bir otoriteye alışmıştı.
Üçüncüsü ve en önemlisi ise, Duma üyelerinin belirli bir planı olmamasıydı. İktidara sahiptiler ama bununla ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Sonuç olarak Bolşevikler de bu durumdan yararlanmaya hazırdı. Aynı yılın Nisan ayında Lenin Rusya'ya döndü, Ekim ayında da içeride hükümetin toplantı yapmakta olduğu Kışlık Saray'ın etrafı sarılarak yönetim Bolşeviklere devredildi. Duma'nın bulduğu çözüm geçici olarak iyi bir çözümdü, ancak altı aydan kısa bir süre içinde, bu fikrin uzun vadede ölümcül sonuçları ortaya çıktı.
II. Nikola yetkilerini bırakmış, Rusya'daki Romanov hanedanı son bulmuş, kendilerine güvenliklerinin sağlanacağı sözü verilmişti. Ancak Rusya, sosyalist bir devlet olacak Sovyetler Birliği haline gelme yolunda ilerliyordu. Tahtı bırakarak engellemeye çalıştığı ihtilal tüm gücüyle geliyordu ve daha önce verilen hiçbir garanti de işe yaramayacaktı.
Nikola ve ailesi önce Sibirya'ya sonra da Ural dağları bölgesine gönderildi. Sürekli ev hapsinde tutuluyorlardı. Tahtı bırakmasından sonra Çar hep baskı altındaydı.
Ailesinin güvenliği de tehlikedeydi. 1918 Temmuzunda bir emir geldi ve Nikola ailesi ile birlikte idam edildi.
Misafir
16 Kasım 2011 21:11   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

tarih

1917 bolşevik ihtilali nasıl olmustur
Misafir
29 Ocak 2012 15:56   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Bolşevik İhtilali nedir?

1.rusya'da doğup lenin tarafından geliştirilen devrimci hareket yanlısı kişidir.

2.rusça çoğunluk manasına gelmekte, tarihsel anlamı ise komünist parti'de lenin yanlısı ve julius martov yanlıları arasındaki ayrılıkla baslamıstır, bolşevikler *; partinin profesyonel devrimcilerden olusmasını isterken, martov yani menşevikler ise partinin işçi ve köylü sınıfına da açık olmasını gerektiğini savundu. sonucta azınlıkta olan bolşevikler menşeviklere karşı, devrimden sonraki ilk seçimde üstünlük sağladı
Misafir 53
18 Ekim 2012 19:20   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Bolşevik İhtilali nedir?

sebep sonuçları nelerdir
acilenn
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Bolşevik İhtilali nedir? benzer konular

Fransız İhtilali'nin sonuçları nelerdir?
Fransız İhtilali'nin sonuçları nelerdir?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 7 Kasım 2013 13:18
Bolşevik Devrimi (Rus İhtilali, Ekim Devrimi)
Çara Karşı Bolşevik Devrimi 1917, Moskova "Yüzlerin ve hatta hükümet sisteminin bir bütün olarak değişmesi zorunludur.. Ekselansları, sonuçlarını göremeyeceğimiz olayların arifesindeyiz.. Her şey öyle gösteriyor ki, en tehlikeli yolu seçtiniz: Duma'yı dağıtmak.. Şuna eminim ki, üç haftadan daha...
Forum: Tarih Cevap: 10
Son Mesaj: 9 Nisan 2013 12:02
Fransız İhtilali
Fransız İhtilali Vikipedi, özgür ansiklopedi Fransız Devrimi veya Fransız İhtilali (1789-1799), Fransa'daki mutlak monarşinin devrilip, yerine cumhuriyetin kurulması ve Roma Katolik Kilisesi'nin ciddi reformlara gitmeye zorlanmasıdır. Avrupa ve Batı dünyası tarihinde bir dönüm noktasıdır. ...
Forum: Tarih Cevap: 6
Son Mesaj: 14 Şubat 2012 20:59
1960 Darbesi (Yirmiyedi Mayıs İhtilâli)
27 Mayıs 1960 Darbesi 27 Mayıs 1960 Darbesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Demokrat Parti hükümetini görevden uzaklaştırıp, Meclis'i lağvettiği askeri müdahale. Silahlı Kuvvetler adına ülke yönetimini Milli Birlik Komitesi üstlendi. Orgeneral Cemal Gürsel Milli Birlik Komitesi'nin başına...
Forum: Siyasal Bilimler Cevap: 3
Son Mesaj: 18 Haziran 2011 23:09
Fransız İhtilali'nin Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri
Fransız İhtilalinin Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri Fransız İhtilalinin Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri Fransız İhtilali, meydana geldiği tarihe damgasını vurmuş ve bütün toplumları etkilemiş bir olaydır. İhtilal öncesi Avrupasına bir göz attığımızda, halk kilisenin taassubu altında...
Forum: Osmanlı İmparatorluğu Cevap: 1
Son Mesaj: 17 Kasım 2009 22:45
 
Sayfa 0.236 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu