Arama

Serpme balık ağı nasıl örülür?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Temmuz 2017 Gösterim: 32.635 Cevap: 4
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mart 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Serpme balık ağı nasıl örülür ögrenmek istiyorum yardımcı olur musunuz?
EN İYİ CEVABI suvari verdi
sayın arkadaşım serpme örmek için önce sabırlı olman lazım profosyonel bir örücü bile 15 günden önce bitiremez oda başından kalkmamak suretiyle

Sponsorlu Bağlantılar
10 veya 12 numara balık ağı ipi alman gerekir aşağı yukarı 1 kg kadar küçük bobin olarak alırsan pahalıya gelir.bir fıdöndü bir parmağın kalınlığında 10 cm lok düzgün silkindir çubuk tahta veya sert plastik olabilir bir de mekik bunlar balık malzemesi satılan yerlerde vardır ipi urgansatan yerlerden kilo ile alırsın balık ağı öreceğim dersen verirler bir de misket büyoklüğünde ortası delik 4 kilo kadar kurşunla yarım santim kalınlığında kıl ip lazım

şimdi gelelim örmeye bunun için balıkçı düğümü atmasını öğrenmen lazımkaymayan düğümdür bu ipi fırdöndüye bağlayacaksın ince mekikle 20 ilmek atacaksın ilk ilmekler 5 santim boyunda olacak ondan sonra 3 sıra öreceksin 4. sırada 4 atlayıp bir arttırma koyacaksınarttırmalı sıra bittikten sonra tam hatırlamıyorum 3 veya 4 sıra arttırmasız preceksin 4. sıra bittikten sonra yine arttırmalı sıra var her arttıma üstteki artırmalı sırayla aynı hizaya gelmeli yani eşkenar dötgenin uçlarına gelmeli arttırmalar böylelikle serpmeyi istediğin büyuklüte örebilirsin doğrusu fırdöndüden tutup elinı havaya kaldırdığında yere değmeli ondan sonra artık arttırmasızbir sıra
20 numara iple bir sıra öreceksin torlar busıraya bağlanır.

40 sura daha örüp en son sıraya kurşun dizilmiş kıl ipi 5 göze bir kurşun gelecek şekilde kıl ipi son göze mekikle ilmikleyeceksin sonra fırdöndüden başlamak üzere bir sağdan bir soldan mekikle ilmek atarak iki tarafı birleştireceksinkurşunlu yere gelince kıl ipi 20 veya 30 sırada bir en son 20 numarayla örülen yere ara ara 5-10 santim ip payı bırakarak bağlayacaksın daha sonra fırdöndüyü tersten alıp fırdöndünün ucuna 15-10 metrelik parmak kalınlığında sağlam ip bağlayacaksın serpmen bitti haydi rast gele
Son düzenleyen perlina; 20 Temmuz 2017 22:18
suvari - avatarı
suvari
Ziyaretçi
1 Nisan 2013       Mesaj #2
suvari - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
sayın arkadaşım serpme örmek için önce sabırlı olman lazım profosyonel bir örücü bile 15 günden önce bitiremez oda başından kalkmamak suretiyle

Sponsorlu Bağlantılar
10 veya 12 numara balık ağı ipi alman gerekir aşağı yukarı 1 kg kadar küçük bobin olarak alırsan pahalıya gelir.bir fıdöndü bir parmağın kalınlığında 10 cm lok düzgün silkindir çubuk tahta veya sert plastik olabilir bir de mekik bunlar balık malzemesi satılan yerlerde vardır ipi urgansatan yerlerden kilo ile alırsın balık ağı öreceğim dersen verirler bir de misket büyoklüğünde ortası delik 4 kilo kadar kurşunla yarım santim kalınlığında kıl ip lazım

şimdi gelelim örmeye bunun için balıkçı düğümü atmasını öğrenmen lazımkaymayan düğümdür bu ipi fırdöndüye bağlayacaksın ince mekikle 20 ilmek atacaksın ilk ilmekler 5 santim boyunda olacak ondan sonra 3 sıra öreceksin 4. sırada 4 atlayıp bir arttırma koyacaksınarttırmalı sıra bittikten sonra tam hatırlamıyorum 3 veya 4 sıra arttırmasız preceksin 4. sıra bittikten sonra yine arttırmalı sıra var her arttıma üstteki artırmalı sırayla aynı hizaya gelmeli yani eşkenar dötgenin uçlarına gelmeli arttırmalar böylelikle serpmeyi istediğin büyuklüte örebilirsin doğrusu fırdöndüden tutup elinı havaya kaldırdığında yere değmeli ondan sonra artık arttırmasızbir sıra
20 numara iple bir sıra öreceksin torlar busıraya bağlanır.

40 sura daha örüp en son sıraya kurşun dizilmiş kıl ipi 5 göze bir kurşun gelecek şekilde kıl ipi son göze mekikle ilmikleyeceksin sonra fırdöndüden başlamak üzere bir sağdan bir soldan mekikle ilmek atarak iki tarafı birleştireceksinkurşunlu yere gelince kıl ipi 20 veya 30 sırada bir en son 20 numarayla örülen yere ara ara 5-10 santim ip payı bırakarak bağlayacaksın daha sonra fırdöndüyü tersten alıp fırdöndünün ucuna 15-10 metrelik parmak kalınlığında sağlam ip bağlayacaksın serpmen bitti haydi rast gele
Son düzenleyen perlina; 20 Temmuz 2017 22:31
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Haziran 2013       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar serpme ağ örmek için öncelikle balıkçı düğümünü bilmeniz gerekir. serpme örmeye ilk önce 65 gözle başlanır. ilk 15 sıra düz örülür. 16. sırada toplam 13 göz artırmak sureti ile örülecek serpmenin 5 gözde bir göz artırmak sureti ile örülmeye başlanır. eteğe kadar örülen serpme 550 göze geldiğinde çift kat iplikle torba bağlantı gözleri yapılır. bundan sonra 40 göz göz artırmadan düz dokunur ve srepme örümü bitmiş olur. daha sonra 275 adet kurşu bağlanıp torba kısımları yapılıp serpme atıma hazır hale getirilir. herkese kolay gelsin.
Son düzenleyen perlina; 20 Temmuz 2017 22:32
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Aralık 2014       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
85 köstek başlayıp 4sira düz oreceksin 17 bölecek çıkan rakama göre arıtma koyacaksin 750 göz olanakadar oreceksin 750 tam olduğunda 40 sıra duz oreceksin ondan çifte iplikleri s2 orecekdin peşine 40 sıra da dokunacak ve kursunlari baglayacasin sonrada Çarmıklı baglayacasin
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
20 Temmuz 2017       Mesaj #5
perlina - avatarı
Ziyaretçi

Serpme Balık Ağı Yapımı