Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Soyut resim sanatçıları kimlerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 28 Mart 2010 (18:08) tarihinde açılmıştır.
13489 kez görüntülenmiş, 9 cevap yazılmış ve son mesaj 4 Aralık 2014 (22:36) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 28 Mart 2010, 18:08

Soyut resim sanatçıları kimlerdir?

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
soyut resim sanatçıları kimlerdir? acil cvp
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 23 Kasım 2011, 15:58

Soyut resim sanatçıları kimlerdir?

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
soyut resim sanatçısı yazarmısınız lütfen (3 tane)
Rapor Et
Eski 6 Aralık 2011, 18:57

Soyut resim sanatçıları kimlerdir?

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
selam soyut resim sanatçıları yazarmısınız lütfen
Rapor Et
Eski 5 Mart 2012, 18:39

Soyut resim sanatçıları kimlerdir?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

selam soyut resim sanatçıları yazarmısınız lütfen
Kandinsky
J.Miro
S.Berket
Rapor Et
Eski 5 Mart 2012, 19:14

Soyut resim sanatçıları kimlerdir?

#5 (link)
_kelebek_
Ziyaretçi
_kelebek_ - avatarı
KANDİNSKY, Wassily (1866-1944). Soyut resmin öncülerinden Rus asıllı Wassily Kandinsky 20. yüzyılın en ünlü ressamlarındandır. Moskova'da doğan Kandinsky hukuk ve iktisat öğrenimi gördü. Köylü hukukuna ilişkin çalışmaları sırasında Rus halk sanatlarına ilgi duydu. 1896'da resim çalışmak için Münih'e gitti. Bu sırada eski Rusya ve ortaçağ Almanya'sını konu alan hayal ürünü resimler yapıyor, durmadan yeni teknikler deniyordu. Yaptığı manzara resimlerinde fırça yerine palet bıçağıyla çalışmayı denedi. Kandinsky, İtalya ve Fransa'daki sanat yapıtlarını incelemek için uzun gezilere çıktı. Bu dönemde özellikle Matisse'den etkilendi. Renkleri özgürce kullanan Kandinsky, nesnelerin biçimlerini dilediği gibi bozuyordu. Bu ilk dönem resimlerinde Dışavurumculuğun etkisi çok belirgindir {bak. DIŞAVURUMCULUK; Matisse. Henri). 10658d1234659480t-kandinsky-blue_rider
Kandinsky'nin resimlerinde, önceleri hayvan figürleri gibi nesneleri bulmak mümkünken, nesnelerin resmin güzelliğini bozduğu savıyla, sonraki resimleri giderek soyutlaştı. Sanatçı soyut resmin ne olduğunun sözcüklerle açıklanamayacağını öne sürüyordu. Ona göre soyut resim, renk ve lekeler aracılığıyla dil, eğitim ve kültür farkları engelini yıkan, her çeşit insanın sevebileceği bir sanattı. Renklerin dilini bulmaya çalışan Kandinsky, rengin psikolojik ve fiziksel etkisini araştırıyordu. Acı sarı bir süre gözü yakardı; mavi ise ferahlatıcı ve dinlendiriciydi.
Resimden başka grafik, müzik, şiir, eleştiri ve tiyatroya da ilgi duyan Kandinsky, 1912'de kendi gibi soyut resim yapan Franz Marc'la Der Blaue Reiter (Mavi Atlı) adını taşıyan,almanak olarak nitelendirdiği bir derleme yayımladı. Amacı sanat alanındaki değişik eğilimleri yansıtmaktı. Bu almanakta müzikle ilgili yazılar, çocuk resimleri de içinde olmak üzere 100'ün üstünde resim, Afrika ahşap oymaları, Alaska dokumaları, Rus halk motifleri, Bavyera boyalı camları. Alman gotik heykelleri, El Greco, Cezanne, Henri Rous-seau ve Picasso'nun resimleri ve çok sayıda sanatçının makaleleri yer aldı. Almanak kendi türünde bir ilk yapıttı. "Yüksek" olarak nitelendirilen klasik sanata karşı bir seçenek oluşturuyordu. Almanaktaki makalelerde ilkel resim ile modern resmin ortak yanları, sanatların birbiriyle ilişkisi ve ortak özellikleri öne çıkarılıyor, sanat dallarının birbirinden kopuk olmasına, sanatın ilkel sanat, halk sanatı gibi ayrı gruplara bölünmesine karşı çıkılıyordu.
Kandinsky resmi görsel bir müzik olarak tanımlıyordu. Resim de müzik gibi sanatçının duyduğu bir iç gereklilikten, iç dünyasının yansıması olarak doğuyordu. Besteci Arnold Schönberg'in Kandinsky'nin resim kuramını geliştirmesinde büyük etkisi oldu. Kandinsky' nin aydınlık bir fon üzerinde yüzen rengârenk geometrik şekilleri insana bir hafiflik duygusu veriyordu. Çizginin, desenleri çerçe-velemekte kullanılmadığı bu resimlerde renkler de çizgiler de alabildiğine özgürdü. Paris Modern Sanat Müzesi'ndeki Sarı-KırmızıMavi, Guggenheim Müzesi'ndeki Siyah Çizgiler soyut resmin en güzel örneklerindendir.
10659d1234659480t-wassily_kandinsky I. Dünya Savaşı başlayınca Almanya'dan ayrılan Kandinsky İsviçre ve isveç'e gittikten sonra 1917'de Rusya'ya döndü. SSCB'de bir süre sanat okullarının modernleştirilmesi ve yeni müzelerin kurulması için çalıştı. Renk ve desenlerle ilgili görüşleri SSCB'de, Toplumcu Gerçekçilik'ten yana çevrelerin tepkisine neden oldu. 1921'de bir daha geri dönmemek üzere SSCB'den ayrıldı {bak. GERÇEKÇİLİK).
1922'de NVeimar'daki ünlü tasarım okulu Bauhaus'ta desen ve şeklin özellikleri üzerine temel dersler vermeye başladı. Resim sanatına müzik paralelinde kuramlar getirmeye, şekillerle renklerin karışımından oluşan titreşimlerin anlamını açıklamaya çalıştı. 1933'te Naziler Bauhaus'u kapatınca Paris'e yerleşti; 1939'da Fransız uyruğuna geçti. Geometrik desenlerin giderek çarpıcı işaretlere dönüştüğü son dönem resimlerinde Rus halk motiflerini çağrıştıran bezeme Öğelerine de rastlanır. Bu resimlerde çizginin bağımsız, kendine Özgü bir canlılığı ve çarpıcılığı vardır.
Rapor Et
Eski 25 Ocak 2014, 13:15

Soyut resim yapan sanatcılar

#6 (link)
İrem2002
Ziyaretçi
İrem2002 - avatarı
Arkadaşlar asağı tarafta yazyor zaten yorumların altnda oradan bilgi alabilirsiniz ayrıca size 4 tane söyleyeyim:
-Kandinsky
-J.Miro
-S.Berket
-Robert Delaunay
Rapor Et
Eski 1 Şubat 2014, 11:05

Soyut resim yapan sanatcılar

#7 (link)
İrem
Ziyaretçi
İrem - avatarı
Merhaba arkadaşlar.Soyut resim yapan sanatçıların isimlerine ihtiyacınız varsa ben birkaç tane buldum.Size yardımcı olabildiysem teşekkür ederim.
1.Joan Miro Ferra
2.Kandinsky
3.Robert Delaunay
Rapor Et
Eski 6 Mart 2014, 20:25

Soyut resim yapan sanatçıların isimleri

#8 (link)
RIDVAN YİĞİT
Ziyaretçi
RIDVAN YİĞİT - avatarı
Merhaba arkadaşlar.Soyut resim yapan sanatçıların isimlerine ihtiyacınız varsa ben birkaç tane buldum.Size yardımcı olabilirim
-VASİLİ KANDİNSKY
-J.MİRO
-S.BERKET
-FRANZ MARİÇ
-EL GRECO
-GEZANNE
-HENRİ ROUS-SEAV
-PİCASSO
-ROBERT DELAUNAY

inşalla size yardımcı olmuşumdur
Rapor Et
Eski 3 Aralık 2014, 18:55

Soyut resim sanatçıları kimlerdir?

#9 (link)
feleknas
Ziyaretçi
feleknas - avatarı
şey ben 5 tane ilginç, güzel, soyut resim istiyorum onların ressamlarrı kim ne zaman? yapılmış onların bilgilerini alabilirmiyim
Rapor Et
Eski 4 Aralık 2014, 22:36

Soyut Resim Sanatçıları

#10 (link)
Keskin Nişancı
Ziyaretçi
Keskin Nişancı - avatarı
Meraba Arkadaşlar bende soyut resim sanatçılarını buldum..

1.Robert Delounay
2.Fransh Mark
3.Mark Krotko
4.Joan Miro Ferra
5.Kandinsky,
6.S.Berket
7.Picasso
8.Hanri Rous-Seaw
9.Gezanne
10.El Greco
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.152 saniyede (68.32% PHP - 31.68% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 17:34
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi