PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Soyut resim sanatçıları kimlerdir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir18:08, 28 Mart 2010 
soyut resim sanatçıları kimlerdir? acil cvp
Benzer Konular:
Etiketler:
  • soyut resim sanatcilari
  • soyut sanat ressamlari kimlerdir
  • soyut sanat sanatcilari kimlerdir
Cevap
Misafir15:58, 23 Kasım 2011 
soyut resim sanatçısı yazarmısınız lütfen (3 tane)
Cevap
Misafir18:57, 6 Aralık 2011 
selam soyut resim sanatçıları yazarmısınız lütfen
Cevap
Misafir18:39, 5 Mart 2012 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
selam soyut resim sanatçıları yazarmısınız lütfen
Kandinsky
J.Miro
S.Berket
Cevap
_kelebek_19:14, 5 Mart 2012 
KANDİNSKY, Wassily (1866-1944). Soyut resmin öncülerinden Rus asıllı Wassily Kandinsky 20. yüzyılın en ünlü ressamlarındandır. Moskova'da doğan Kandinsky hukuk ve iktisat öğrenimi gördü. Köylü hukukuna ilişkin çalışmaları sırasında Rus halk sanatlarına ilgi duydu. 1896'da resim çalışmak için Münih'e gitti. Bu sırada eski Rusya ve ortaçağ Almanya'sını konu alan hayal ürünü resimler yapıyor, durmadan yeni teknikler deniyordu. Yaptığı manzara resimlerinde fırça yerine palet bıçağıyla çalışmayı denedi. Kandinsky, İtalya ve Fransa'daki sanat yapıtlarını incelemek için uzun gezilere çıktı. Bu dönemde özellikle Matisse'den etkilendi. Renkleri özgürce kullanan Kandinsky, nesnelerin biçimlerini dilediği gibi bozuyordu. Bu ilk dönem resimlerinde Dışavurumculuğun etkisi çok belirgindir {bak. DIŞAVURUMCULUK; Matisse. Henri).
Kandinsky'nin resimlerinde, önceleri hayvan figürleri gibi nesneleri bulmak mümkünken, nesnelerin resmin güzelliğini bozduğu savıyla, sonraki resimleri giderek soyutlaştı. Sanatçı soyut resmin ne olduğunun sözcüklerle açıklanamayacağını öne sürüyordu. Ona göre soyut resim, renk ve lekeler aracılığıyla dil, eğitim ve kültür farkları engelini yıkan, her çeşit insanın sevebileceği bir sanattı. Renklerin dilini bulmaya çalışan Kandinsky, rengin psikolojik ve fiziksel etkisini araştırıyordu. Acı sarı bir süre gözü yakardı; mavi ise ferahlatıcı ve dinlendiriciydi.
Resimden başka grafik, müzik, şiir, eleştiri ve tiyatroya da ilgi duyan Kandinsky, 1912'de kendi gibi soyut resim yapan Franz Marc'la Der Blaue Reiter (Mavi Atlı) adını taşıyan,almanak olarak nitelendirdiği bir derleme yayımladı. Amacı sanat alanındaki değişik eğilimleri yansıtmaktı. Bu almanakta müzikle ilgili yazılar, çocuk resimleri de içinde olmak üzere 100'ün üstünde resim, Afrika ahşap oymaları, Alaska dokumaları, Rus halk motifleri, Bavyera boyalı camları. Alman gotik heykelleri, El Greco, Cezanne, Henri Rous-seau ve Picasso'nun resimleri ve çok sayıda sanatçının makaleleri yer aldı. Almanak kendi türünde bir ilk yapıttı. "Yüksek" olarak nitelendirilen klasik sanata karşı bir seçenek oluşturuyordu. Almanaktaki makalelerde ilkel resim ile modern resmin ortak yanları, sanatların birbiriyle ilişkisi ve ortak özellikleri öne çıkarılıyor, sanat dallarının birbirinden kopuk olmasına, sanatın ilkel sanat, halk sanatı gibi ayrı gruplara bölünmesine karşı çıkılıyordu.
Kandinsky resmi görsel bir müzik olarak tanımlıyordu. Resim de müzik gibi sanatçının duyduğu bir iç gereklilikten, iç dünyasının yansıması olarak doğuyordu. Besteci Arnold Schönberg'in Kandinsky'nin resim kuramını geliştirmesinde büyük etkisi oldu. Kandinsky' nin aydınlık bir fon üzerinde yüzen rengârenk geometrik şekilleri insana bir hafiflik duygusu veriyordu. Çizginin, desenleri çerçe-velemekte kullanılmadığı bu resimlerde renkler de çizgiler de alabildiğine özgürdü. Paris Modern Sanat Müzesi'ndeki Sarı-KırmızıMavi, Guggenheim Müzesi'ndeki Siyah Çizgiler soyut resmin en güzel örneklerindendir.
I. Dünya Savaşı başlayınca Almanya'dan ayrılan Kandinsky İsviçre ve isveç'e gittikten sonra 1917'de Rusya'ya döndü. SSCB'de bir süre sanat okullarının modernleştirilmesi ve yeni müzelerin kurulması için çalıştı. Renk ve desenlerle ilgili görüşleri SSCB'de, Toplumcu Gerçekçilik'ten yana çevrelerin tepkisine neden oldu. 1921'de bir daha geri dönmemek üzere SSCB'den ayrıldı {bak. GERÇEKÇİLİK).
1922'de NVeimar'daki ünlü tasarım okulu Bauhaus'ta desen ve şeklin özellikleri üzerine temel dersler vermeye başladı. Resim sanatına müzik paralelinde kuramlar getirmeye, şekillerle renklerin karışımından oluşan titreşimlerin anlamını açıklamaya çalıştı. 1933'te Naziler Bauhaus'u kapatınca Paris'e yerleşti; 1939'da Fransız uyruğuna geçti. Geometrik desenlerin giderek çarpıcı işaretlere dönüştüğü son dönem resimlerinde Rus halk motiflerini çağrıştıran bezeme Öğelerine de rastlanır. Bu resimlerde çizginin bağımsız, kendine Özgü bir canlılığı ve çarpıcılığı vardır.
Cevap
İrem200213:15, 25 Ocak 2014 
Arkadaşlar asağı tarafta yazyor zaten yorumların altnda oradan bilgi alabilirsiniz ayrıca size 4 tane söyleyeyim:
-Kandinsky
-J.Miro
-S.Berket
-Robert Delaunay
Cevap
İrem11:05, 1 Şubat 2014 
Merhaba arkadaşlar.Soyut resim yapan sanatçıların isimlerine ihtiyacınız varsa ben birkaç tane buldum.Size yardımcı olabildiysem teşekkür ederim.
1.Joan Miro Ferra
2.Kandinsky
3.Robert Delaunay
Cevap
RIDVAN YİĞİT20:25, 6 Mart 2014 
Merhaba arkadaşlar.Soyut resim yapan sanatçıların isimlerine ihtiyacınız varsa ben birkaç tane buldum.Size yardımcı olabilirim
-VASİLİ KANDİNSKY
-J.MİRO
-S.BERKET
-FRANZ MARİÇ
-EL GRECO
-GEZANNE
-HENRİ ROUS-SEAV
-PİCASSO
-ROBERT DELAUNAY

inşalla size yardımcı olmuşumdur
Cevap
feleknas18:55, 3 Aralık 2014 
şey ben 5 tane ilginç, güzel, soyut resim istiyorum onların ressamlarrı kim ne zaman? yapılmış onların bilgilerini alabilirmiyim
Cevap
Keskin Nişancı22:36, 4 Aralık 2014 
Meraba Arkadaşlar bende soyut resim sanatçılarını buldum..

1.Robert Delounay
2.Fransh Mark
3.Mark Krotko
4.Joan Miro Ferra
5.Kandinsky,
6.S.Berket
7.Picasso
8.Hanri Rous-Seaw
9.Gezanne
10.El Greco
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Empresyonizm sanatçıları kimlerdir?
Somut ve soyut resim nedir?
Ünlü ebru sanatçıları kimlerdir?
Ünlü viyola sanatçıları kimlerdir?
Cumhuriyet dönemi resim sanatçıları kimlerdir?