Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın görev sorumlulukları nedir?

Gösterim: 9921 | Cevap: 2
  • turk vatandasinin gorevleri
  • turk vatandasinin sorumluluklari
  • vatandasin gorevleri
pesimist
4 Nisan 2011 21:14   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi
Vatandaşlık Görevleri - Vatandaşlık Görevleri Nelerdir

Vatandaş Olma Bilinci : Bir vatandaşın haklarının ve görevlerinin farkında olmasıdır. Demokratik yönetimin varlığı ve sürekliliği; vatandaş olma bilincine sahip ve bu bilinç çerçevesinde uygun davranışlar sergileyen insanların çoklukta olmasıyla sağlanabilir.

Vatandaş Olma Bilincinin Gerektirdikleri:

1.Demokrasi, eşitlik ve özgürlük gibi değerleri benimsemek ve demokrasinin gereğine inanmış olmak.

Vatandaş olarak haklarının ve sorumluluklarının bilincinde olmak.
Yasalara titizlikle uymak.
Diğer insanlara karşı saygılı ve hoşgörülü davranmak, şiddetten yana değil, barıştan yana olmak.
Her türlü ayrımcılığa karşı olmak.
Vatandaş Olma Sorumluluğunu Taşıma Yolları:

Seçme ve seçilme hakkı
Vergi vermek
Askerlik yapmak
Kanun ve kurallara saygılı olmak
Bir ülkede vatandaşlar görev ve sorumluluklarını yerine getirmezlerse şu sorunlar ortaya çıkar:

1.Yönetim dürüst, bilgili, çağdaş ve ülke çıkarları için çalışacak kişilerin elinde olmaz. Yöneticiler halkı temsil edemez.

Devlet, ülke giderlerini karşılayacak geliri elde edemez. Dolayısıyla vatandaşa karşı görevini yerine getiremez. İçte düzeni, dışta bağımsızlığı koruyamaz.
Ülke bütünlüğü, bağımsızlığı ve varlığı tehlikeye girer.
Demokratik yönetimin yerini baskıcı yönetim alır. İnsan hakları korunamaz. Bazı kii ve gruplara ayrıcalık tanınır.
Millet: Aynı topraklar üzerinde yaşayan aralarında dil, duygu, ülkü, tarih, kültür ve çıkar birliği olan insan topluluğudur.

Kaynak: delinetciler.net
sıla2003
8 Ekim 2013 21:27   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
ben yazınızı çok beğendim bu benim okul ödevime çok yardımcı oldu bunun için çok teşekkür ederim başka konular hakkında da yazı yazmanızı isterim bütün araştrmalarımı artık bu siteden yapacağım...'!
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın görev sorumlulukları nedir? Konusuna Benzer Konular

Cevap: 10
Son Mesaj: 6 Ocak 2015 18:48
Fesin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki anlamı nedir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 23 Ekim 2013 13:43
Son Mesaj: 1 Ekim 2011 13:58
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 5. maddesi nedir?
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 14
Son Mesaj: 28 Nisan 2010 16:14
Son Mesaj: 27 Aralık 2009 15:09
Sayfa 0.161 saniyede 11 sorgu ile oluşturuldu