Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Biberiye Yetiştiriciliği

Gösterim: 28398 | Cevap: 1
2
  • 2 Gönderen GÜLGECELER
GÜLGECELER
30 Ağustos 2008 06:30   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Biberiye - Biberiye Nedir - Biberiye Yetiştiriciliği

BİBERİYE

mutfaktayim biberiye

TAKIM: Tubiflorales
FAMİLYA: Lamiaceae
CİNS: Rosmarinus
Rosmarinus Officinalis L.
MAHALLİ ADLARI:
Kuşdili, Hasaban, Lacivert Gül, Itırların Prensi

BİTKİ HAKKINDA

GENEL BİLGİ VE ÜLKEMİZDEKİ YAYILIŞI:

Dünyanın birçok yerinde kültürü yapılmaktadır. Başta Türkiye olmak üzere özellikle Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde 1500-1700 m yüksekliklere kadar yetişme ortamı bulmuştur. Çok sayıda varyete ve forma sahiptir. Akdeniz havzası başta olmak üzere ılıman ve sıcak iklim bölgelerinde kültüre alınmıştır. Akdeniz ülkelerinde yabani olarak yetişir. Yayıldığı ülkeler Portekiz, Yugoslavya, Fransa, İspanya, Tunus, Fas, Cezayir ve İtalya'dır.
Ülkemizin batı ve güney kıyılarında yabani olarak yetişir. Park ve bahçelerde yetiştirilir. Baharat v.b. Amaçlarla kültürü yapılamaz. Baharat olarak da fazla kullanılmaz. Uçucu yağ üretimi yok denecek kadar azdır. Bunun yanında, birçok ülkede doğal yetişen biberiye toplanmakta ve değerlendirilmektedir. Ancak istatistiği tutulmamaktadır. Bu nedenle rakamla ekonomik önemi belirtilememektedir.

BİTKİSEL ÖZELLİKLERİ:

rosemary

Çalımsı karakterli bir bitkidir. Sapı lifsi yapıda, ince, narin, çok dallı ve diktir. Genç dalları dört köşelidir. Yaprakları karşılıklı, sapsız ve kulakçıksızdır. Yaprakları çam yapraklarına benzer. Yaprak ayası uzunca, oldukça etli, üst tarafı tüysüz, koyu renkli; alt tarafı ise çok tüylü ve beyazımtrak yeşil renklidir. Yaprak kenarları alt tarafa doğru kıvrık olup kışın yapraklarını dökmez. Yaprakları dil şeklinde, 2-3 cm uzunlukta, 2-4 mm genişliktedir. Yaprak ayası derimsi, dar, şeritsi veya mızraksıdır. Yaprak ucu küttür. Taban kısmı çok kısa sap şeklinde daralmıştır.
Çiçekleri, dalların ucunda ve yaprak koltuklarında küçük topluluklar halindedir. Bütün sene çiçeklidir. Ve çiçekleri bir eksen üzerinde salkım şeklindedir. Çanak yaprakları tüp şeklinde, iki dudaklı ve çok tüylüdür. Taç yaprakları da tüp şeklinde ve iki dudaklıdır. Çiçekleri mavimsi beyaz, mor ve eflatun renklidir. Üst dudakta iki dar lop, alt dudakta üç dar lop bulunur. Alt dudağın orta lobu diğerlerinden daha büyük ve çukurdur. Stamerler iki tanedir. Flament, korolla tüpünden daha uzun, kıvrık, mor renklidir ve tabanında küçük bir diş yapısında çıkıntısı vardır. Dişi organ iki karperli, stilusu uzun ve kıvrık, stigması iki parçalıdır. Çiçeklerinde nektarium bulunur. Meyvesi esmer, küçük fındıksı yapıdadır. Yapraklarında %8 tanen, %1-2 uçucu yağ ve acı madde bulunur.
biberiye o

FAYDALANMA YÖNLERİ:

En ucuz baharatlardandır. Mutfakta et, sebze, omlet,çorba, sos ve salatalar da, hemen hemen her türlü gıdada sevilerek tüketilir. Gıda sanayinde baharat ve yan ürünleri başta olmak üzere, alkolsüz içecek, çeşni ürünü ve etlerde, ayrıca şekerleme, dondurma ve fırın ürünlerinde kullanılır. Gıda sanayinin kullanımının dışında, son zamanlarda sentetikler kadar etkili biberiye antioksidanları üretilmekte ve değerlendirilmektedir. Ayrıca parfümeri, kozmetik ve eczacılıkta kullanılır. Özellikle spazm çözücü, romatizma, gargara, tavman, burkulmalara karşı fiziksiyon, idrar söktürücü, tenter, ateş düşürücü, astım ve birçok hastalığa karşı faydalıdır.

YETİŞTİRİLMESİ:

İKLİM VE TOPRAK İSTEKLERİ:

Yetiştiği yerler yazları kurak, kışları yağışlı geçen bölgelerdir. 1500-1700 m yüksekliğe kadar yayılmasında iklim değişikliklerine dayanıklı olması ve serin iklim koşullarında da rahatlıkla üretilebilmesi etkendir.
Toprak isteği yönünden fazla seçici bir bitki değildir.

EKİM-DİKİM:

Kendisi doğal olarak yetişmekte olan bir bitkidir. Tohumlarını saçarak koloniler oluşturmaktadır. Tohumları ekilerek kolay üretilebildiği gibi, çok koku yayan biberiye bitkileri vejetatif olarak çelik alma yoluyla da üretilebilir. Bahçelerde,tarlalarda ve kısmen gölgelik yerlerde rahatlıkla yetiştirilir.
Rosmarinus officinalis 1

BAKIM:

Kendisi ürediği için bakımı hakkında yeterli bilgimiz yoktur. Fakat, bakımında fazla zorluk çekilmeyeceği anlaşılmaktadır.

HASAT-TOPLAMA:

Biberiye, akdeniz kıyılarında işlenmemiş bölgelerde bütün yıl çiçek açan bir bitkidir. Bu bitkinin bütün yıl çiçek açan dalları toplanır, demet yapılır ve gölgede kurutulur. Böylece her zaman kullanılır.

VERİM:

Doğadan toplandığı için dekara verimini söylemek isabetli olmaz. Ancak sık ekilmiş bir biberiye kolonisinden bir kişi filizleri kırarak günde 400-700 kg yaş drog toplayabilir 5-7 kg yaş drogtan ise 1kg kuru drog elde edilir.

MUHAZAFA -PAZARLAMA:

Elde edilen yaş filizli, çiçekli droglar gölgede kurutulurlar. Kutularda tarla ve çuvallarda saklanır, pazarlanır. Satın alınırken iyi saklanmış olmasına, kokusunun azalıp azalmamasına, böçek ilacı yapılmamış olmasına dikkat edilmelidir.
asla_asla_deme ve biruni bu mesajı beğendi.
8 Ekim 2010 20:06   |   Mesaj #2   |   
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
rize
773
1.423 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 22-12-2008

Cvp: Biberiye Yetiştiriciliği

biberiye; tansiyona etki edeceğinden sebep, tansiyon hastalarıın duruma göre, biberiye ölçeğine "ayar" çekmeleri iyi olur.

çok iyi kan temizleyici gibi özelliği tarih boyunca kullanıldığına inanıldığı için; detox uygulamaları yerini tutabilir.
bu özelliği ile migren veya sık sık sebepsiz başağrısı çekenlere tavsiye edilir. tabi, doktorunuz daha iyisini bilir.

Biberiye
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Biberiye Yetiştiriciliği benzer konular

Roka Yetiştiriciliği
Bilimsel sınıflandırma Alem: Plantae Kültür Grubu Brassica eruca
Forum: Tarım Cevap: 2
Son Mesaj: 5 Ağustos 2012 16:12
Bakla Yetiştiriciliği
BAKLA http://img88.imageshack.us/img88/2392/baklamk9.jpg Bakla yetiştiriciliği için organik maddece zengin, killi-kumlu, killi-tınlı, pH' sı 6,5 - 7,3 olan; derin ve geçirgen topraklar bakla yetiştiriciliğinde idealdir. Bununla birlikte pek çok...
Forum: Tarım Cevap: 3
Son Mesaj: 15 Mayıs 2011 13:15
Mango Yetiştiriciliği
MANGO, tropik bölgelerde en çok yetiştiri­len meyvelerden biridir. Yaklaşık 4.000 yıl­dan beri yetiştirildiği sanılan mango ağaçlarının Hindistan'da yabanilerine yani kendiliğin­den yetişen örneklerine rastlanır. Oldukça uzun ömürlü bir ağaçtır. Ortalama 18 metreye kadar boylanabilen mango...
Forum: Tarım Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Nisan 2009 08:34
Bamya Yetiştiriciliği
Bamya - Bamya Nedir - Bamya Yetiştiriciliği Bamya Körpe meyveleri taze ya da kuru sebze ve konserve olarak yenen bamyanın (Hibiscus esculentus) anayurdu Afrika'dır. Ama bu bitki bütün ılıman ve tropik iklimli bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir. Ebegü-mecigillerden {bak. ebegümeci) biryıllık...
Forum: Tarım Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Kasım 2008 10:35
Marul Yetiştiriciliği
MARUL http://img212.imageshack.us/img212/3090/kivircikeu2.jpg TOPRAK İSTEKLERİ • Marul pek çok toprak tipinde yetişebildiği halde, en kaliteli ürün: organik maddesi fazla, nem tutma kapasitesi yüksek ve drenajı iyi, derin tınlı...
Forum: Tarım Cevap: 2
Son Mesaj: 30 Ekim 2008 16:36
 
Sayfa 0.198 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu